Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu čl. 5. i 23. Zakona o budžetu Republike Srbije za 2008. godinu ("Službeni glasnik RS", broj 123/07) i člana 17. stav 1. i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka i 101/07),
Vlada donosi

UREDBU

O USLOVIMA I NAČINU KORIŠĆENjA PODSTICAJNIH SREDSTAVA ZA PODRŠKU NABAVKE OSNOVNOG STADA U STOČARSTVU U 2008. GODINI

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 26 od 14. marta 2008)

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se uslovi i način korišćenja podsticajnih sredstava za podršku nabavke osnovnog stada u stočarstvu u 2008. godini (u daljem tekstu: podsticajna sredstva).
Podsticajna sredstva koriste se za nabavku kvalitetnih priplodnih grla, i to: junica, dviski, ovnova, jarčeva, nazimica i roditeljskog jata živine.

Član 2.

Pravo na korišćenje podsticajnih sredstava imaju fizička lica - nosioci poljoprivrednih gazdinstava (u daljem tekstu: korisnici sredstava) pod uslovom da su:
1) upisani u Registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa Uredbom o Registru poljoprivrednih gazdinstava ("Službeni glasnik RS", br. 113/07 i 9/08 - u daljem tekstu: Uredba);
2) vlasnici grla za koja podnose zahtev za podsticajna sredstva.

Član 3.

Korisnik sredstava ostvaruje pravo na korišćenje podsticajnih sredstava ako je kvalitetno priplodno grlo kupljeno u Republici Srbiji ili drugoj državi i služi za dalju reprodukciju na sopstvenom gazdinstvu u naredne četiri godine (junice, dviske, ovnovi i jarčevi), tri godine (nazimice i nerastovi), a za roditeljska jata živine ako su kupljena u drugoj državi i služe za dalju reprodukciju na sopstvenom gazdinstvu u narednoj godini.

Član 4.

Podsticajna sredstva dodeljuju se u procentu od ukupne vrednosti kupljenih kvalitetnih priplodnih grla umanjene za iznos sredstava na ime poreza na dodatu vrednost, kao bespovratna.
Iznos podsticajnih sredstava iz stava 1. ovog člana ne može biti veći od 350.000 dinara po korisniku sredstava.

Član 5.

Iznos podsticajnih sredstava utvrđuje se u zavisnosti od toga da li korisnik sredstava ima prebivalište na marginalnom području ili ostalom području.
Marginalno područje, u smislu ove uredbe, smatra se područje opštine na čijoj teritoriji postoje prirodna (velika nadmorska visina, loš kvalitet zemljišta, veliki nagibi terena, plavljenje i sve vrste erozije) i zakonska (zaštita prirode, zaštita izvorišta vode) ograničenja za razvoj intenzivne poljoprivredne proizvodnje na velikim površinama.
Marginalna područja iz stava 2. ovog člana jesu sledeće opštine: Nova Crnja, Žitište, Sečanj, Beočin, Irig, Alibunar, Kovin, Kladovo, Kučevo, Majdanpek, Žagubica, Bor, Boljevac, Soko Banja, Knjaževac, Svrljig, Bela Palanka, Gadžin Han, Pirot, Babušnica, Dimitrovgrad, Crna Trava, Surdulica, Bosilegrad, Trgovište, Preševo, Kačanik, Štrpce, Prizren, Opolje, Gora, Dečani, Peć, Istok, Zubin Potok, Zvečan, Leposavić, Kuršumlija, Tutin, Novi Pazar, Raška, Sjenica, Prijepolje, Nova Varoš, Ivanjica, Priboj, Čajetina, Užice i Bajina Bašta.

Član 6.

Podsticajna sredstva za namene iz člana 3. ove