Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 193. stav 1. tačka 4. Zakona o policiji ("Službeni glasnik RS", broj 101/05),
Vlada donosi

UREDBU

O SLUŽBI U POMOĆNOJ POLICIJI I PRAVIMA I DUŽNOSTIMA POMOĆNIH POLICAJACA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 27 od 31. marta 2006, 109/09)

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuju se potrebni uslovi za zaključenje ugovora o dobrovoljnoj službi u pomoćnoj policiji, načini izvršavanja zadataka, merila za izbor kandidata, prava na primanja, troškove, odsustva i druga prava i dužnosti pomoćnih policajaca i razlozi za prestanak ugovora o dobrovoljnoj službi u pomoćnoj policiji.

Član 2.

Izbor kandidata za pomoćnog policajca vrši se na osnovu potreba policije, iz kruga lica koja ispunjavaju uslove predviđene za zasnivanje radnog odnosa policijskih službenika.
Kandidat za pomoćnog policajca je lice na osnovnom osposobljavanju za izvršavanje zadataka u pomoćnoj policiji.
Osnovno osposobljavanje traje najmanje tri meseca. Sa kandidatom za pomoćnog policajca za vreme osnovnog osposobljavanja zaključuje se ugovor.
Za vreme osnovnog osposobljavanja kandidati ne mogu samostalno primenjivati policijska ovlašćenja. Kandidati nose uniformu sa oznakama koje se utvrđuju aktom o uređenju pomoćne policije.
Plan osnovnog osposobljavanja i bliže uslove za sprovođenje osnovnog osposobljavanja utvrđuje direktor policije, u skladu sa ovom uredbom i propisom ministra unutrašnjih poslova.

Član 3.

Pomoćni policajac je lice koje nije u radnom odnosu u Ministarstvu unutrašnjih poslova i koje zaključi ugovor o dobrovoljnoj službi u pomoćnoj policiji.
Ugovor o dobrovoljnoj službi u pomoćnoj policiji može se zaključiti sa kandidatom za pomoćnog policajca koji uspešno završi osnovno osposobljavanje za izvršavanje policijskih zadataka, kao i sa penzionisanim policijskim službenikom do 60 godina života.
Ugovor o dobrovoljnoj službi u pomoćnoj policiji zaključuje se za period od najmanje pet godina, u skladu sa aktom o uređenju pomoćne policije.
Pomoćni policajci pohađaju produženo i dopunsko osposobljavanje koje se za njih organizuje za vreme dobrovoljne službe u pomoćnoj policiji.
Na osposobljavanju i prilikom izvršavanja policijskih zadataka pomoćni policajci nose uniformu pripadnika policije, sa oznakama koje su po izgledu i izradi iste kao oznake početnih zvanja za odgovarajuću stručnu spremu i sa oznakama pripadnosti pomoćnoj policiji koje se utvrđuju aktom o uređenju pomoćne policije.
Plan produženog i dopunskog osposobljavanja i bliže uslove za sprovođenje produženog i dopunskog osposobljavanja utvrđuje direktor policije, u skladu sa ovom uredbom i propisom ministra unutrašnjih poslova.

Član 4.

Pomoćni policajci izvršavaju zadatke na način propisan za policijske službenike.
Pomoćni policajci za vreme vršenja službe u pomoćnoj policiji imaju sva policijska ovlašćenja.
Na osposobljavanju i prilikom izvršavanja policijskih zadataka pomoćni policajci imaju jednaka prava i dužnosti kao i policijski službenici.
Za pomoćne policajce, izuzev penzionisanih policijskih službenika, utvrđuju se zvanja prema stručnoj spremi, i to: sa srednjom stručnom spremom - pomoćni policajac; sa višom stručnom spremom - pomoćni policijski narednik; sa visokom stručnom spremom - pomoćni policijski inspektor. U međusobnim odnosima i u odnosima sa drugim službenim licima pomoćni policajci se oslovljavaju skraćenim nazivom zvanja, bez upotrebe izraza: "pomoćni".
Pomoćni policajac stiče zvanje zaključenjem ugovora o dobrovoljnoj službi u