Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


UREDBA

O RATIFIKACIJI EVROPSKE KONVENCIJE ZA ZAŠTITU ŽIVOTINjA KOJE SE UZGAJAJU NA POLjOPRIVREDNIM GAZDINSTVIMA

(Objavljeno u "Sl. list SRJ - Međunarodni ugovori", br. 6/96)

ČLAN 1

Ratifikuje se Evropska konvencija za zaštitu životinja koje se uzgajaju na poljoprivrednim gazdinstvima, zaključena 10. marta 1976. godine u Strazburgu u originalu na engleskom i francuskom jeziku.1

ČLAN 2

Tekst Konvencije u prevodu na srpskohrvatski jezik glasi:
EVROPSKA KONVENCIJAZA ZAŠTITU ŽIVOTINjA KOJE SE UZGAJAJU NA POLjOPRIVREDNIM GAZDINSTVIMA
Države članice Saveta Evrope, potpisnice ove Konvencije,
Smatrajući da je poželjno da usvoje zajedničke odredbe za zaštitu životinja koje se uzgajaju na stočarskim farmama, naročito u savremenim sistemima intenzivnog uzgoja.
Dogovorile su se o sledećem:

POGLAVLjE 1

Opšti principi

Član 1

Ova Konvencija se primenjuje na držanje, uzgoj i smeštaj životinja, a naročito na životinje u savremenim sistemima intenzivnog uzgoja na stočarskim farmama. Za svrhe ove Konvencije, "životinje" znače životinje koje se uzgajaju i drže za svrhe proizvodnje hrane, vune, kože ili krzna ili za druge poljoprivredne svrhe, a "savremeni sistemi intenzivnog uzgoja stoke"znače sisteme koji pretežno koriste tehničke instalacije kojima se prvenstveno upravlja pomoću automatskih procesa.

Član 2

Svaka Strana ugovornica će primenjivati principe dobrobiti životinja utvrđene u članovima 3 do 7 ove Konvencije.

Član 3

Životinje se smeštaju i dobijaju hranu, vodu i negu na način koji - imajući u vidu njihovu vrstu i do njihovog stepena razvoja, prilagođenosti i pripitomljenja - odgovara njihovim fiziološkim i etnološkim potrebama u skladu sa potvrđenim iskustvom i naučnim znanjem.

Član 4

1. Sloboda kretanja koja odgovara životinji, imajući u vidu njenu vrstu i u skladu sa potvrđenim iskustvom i naučnim znanjem, neće biti ograničene na takav način da kod nje izaziva nepotrebnu patnju ili ozledu.
2. Kada je životinja stalno ili redovno vezana ili zatvorena, daće joj se prostor koji odgovara njenim fiziološkim i etnološkim potrebama u skladu sa potvrđenim iskustvom i naučnim znanjem.

Član 5

Osvetljenje, temperatura, vlaga, cirkulacija vazduha, ventilacija i ostali uslovi sredine kao što su koncentracija gasa ili intenzitet buke u mestu gde je životinja smeštena, će - imajući u vidu njenu vrstu i do njenog stepena razvoja, prilagođenosti i pripitomljenja - biti prilagođeni njenim fiziološkim i etnološkim potrebama u skladu sa potvrđenim iskustvom i naučnim znanjem.

Član 6

Nijednoj životinji se neće dati hrana ili tečnost na način, niti će takva hrana ili tečnosti sadržati bilo kakvu supstancu, koji bi mogli da izazovu nepotrebnu patnju ili ozledu.

Član 7

1. Detaljan pregled ukupnog stanja i zdravstvenog stanja životinja vršiće se u intervalima dovoljnim da se izbegne nepotrebna patnja, a u slučaju životinja koje se drže u savremenim sistemima intenzivnog uzgoja stoke najmanje jedanput dnevno.
2. Detaljan pregled tehničke opreme koja se koristi u savremenim sistemima intenzivnog uzgoja stoke vršiće se najmanje jedanput dnevno, i svaki otkriveni kvar popraviće se sa najmanje moguće čekanja. Kada kvar ne može odmah da se popravi, odmah će se preduzeti sve mere neophodne da se zaštiti dobrobit životinja.

POGLAVLjE II

Detaljno sprovođenje

Član 8

1. Stalni komitet će biti osnovan godinu dana nakon stupanja na snagu ove Konvencije.
2. Svaka Strana ugovornica će imati pravo da imenuje po jednog predstavnika za Stalni komitet. Svaka država članica Saveta Evrope koja nije Strana ugovornica Konvencije imaće pravo da bude zastupljena u Komitetu preko jednog posmatrača.
3. Generalni sekretar Saveta Evrope će sazvati Stalni komitet kad god to smatra potrebnim i, u svakom slučaju, kada većina predstavnika Strana ugovornica ili predstavnik Evropske ekonomske zajednice, koja je i sama Strana ugovornica, budu zahtevali njegovo sazivanje.
4. Većina predstavnika Strana ugovornica sačinjavaće kvorum za održavanje sastanka Stalnog komiteta.
5. Stalni komitet će donositi odluke većinom datih glasova: međutim, jednoglasnost datih glasova će biti potrebna za:
(a) usvajanje preporuka predviđenih stavom 1 člana 9;
(b) odluku o primanju posmatrača osim onih koji su pomenuti u stavu 2 ovog člana;
(c) usvajanje izveštaja pomenutog u članu 13; u ovom izveštaju mogu se, gde je to pogodno, izraziti različita mišljenja.
6. Zavisno od odredaba Konvencije, Stalni komitet će sastaviti svoja Pravila o proceduri.

Član 9

1. Stalni komitet će biti zadužen za razradu i usvajanje Preporuka Strana ugovornica koje sadrže detaljne odredbe za sprovođenje principa utvrđenih u Poglavlju 1 ove Konvencije, koje će se biti zasnovane na naučnim saznanjima u vezi sa raznim vrstama životinja.
2. Za svrhe ispunjavanja svojih dužnosti iz stava 1 ovog člana, Stalni komitet će pratiti kretanja u naučnom istraživanju i novim metodama u stočarstvu.
3. Sem ukoliko se Stalni komitet