Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 74. stav 2. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", broj 107/05) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/05 i 65/08),
Vlada donosi

UREDBU

O PROGRAMU RADA, RAZVOJA I ORGANIZACIJI INTEGRISANOG ZDRAVSTVENOG INFORMACIONOG SISTEMA - "E-ZDRAVLjE"

(Objavljeno u "Sl. glasnik RS", br. 55 od 21 jula 2009)

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuje se Program rada, razvoja i organizacija integrisanog zdravstvenog informacionog sistema "e-Zdravlje" (u daljem tekstu: Program).

Član 2.

Programom se utvrđuju okvir, principi, ciljevi i način upravljanja integrisanim zdravstvenim informacionim sistemom, kao i aktivnosti, nosioci aktivnosti, izvori finansiranja i rokovi za izvršavanje ciljeva Programa za period 2009-2015. godine.
Program je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 3.

Za razvoj integrisanog zdravstvenog informacionog sistema neophodno je ostvariti: interoperabilnost sistema podataka u primarnoj zdravstvenoj zaštiti i bolničkom sistemu zdravstvene zaštite, kontinuitet informaciono-komunikacionih procesa u integrisanom zdravstvenom informacionom sistemu i na propisu zasnovano i bezbedno korišćenje podataka.
Integrisani zdravstveni informacioni sistem uspostavlja se ispunjavanjem zahteva, naročito onih koji se odnose na: potrebnu funkcionalnost softverskih rešenja; obaveze i ovlašćenja učesnika u informaciono-komunikacionom sistemu; minimum mrežnih, hardverskih i softverskih preduslova, kao i minimum fizičke, energetske i mrežne sigurnosti i sigurnosti skladištenja podataka.
Bližu sadržinu tehnoloških i funkcionalnih zahteva za uspostavljanje integrisanog informacionog zdravstvenog sistema propisuje ministar nadležan za poslove zdravlja (u daljem tekstu: Ministar).

Član 4.

Ispunjenost zahteva iz člana 3. ove uredbe utvrđuje Komisija za uspostavljanje integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (u daljem tekstu: Komisija), koju obrazuje Ministar.
Rešenjem o obrazovanju Komisije utvrđuju se njeni zadaci, sastav i druga pitanja značajna za njen rad.
Komisija donosi svoj poslovnik.

Član 5.

Oprema i programi pravnih i fizičkih lica koji se uključuju u uspostavljanje integrisanog zdravstvenog informacionog sistema moraju biti usaglašeni s tehnološkim i funkcionalnim zahtevima, što utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove zdravlja na predlog Komisije.
Rešenje o usaglašenosti iz stava 1. ovog člana donosi Ministar.

Član 6.

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o programu razvoja jedinstvenog zdravstvenog informacionog sistema ("Službeni glasnik RS", broj 12/95).

Član 7.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
05 broj 110-4441/2009
U Beogradu, 16. jula 2009. godine
Vlada
Prvi potpredsednik Vlade -
zamenik predsednika Vlade,
Ivica Dačić, s.r.
PROGRAM RADA, RAZVOJA I ORGANIZACIJE INTEGRISANOG ZDRAVSTVENOG INFORMACIONOG SISTEMA - "E-ZDRAVLjE"
UVOD
Zakonom o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", broj 107/05) utvrđeno je da se radi planiranja i efikasnog upravljanja sistemom zdravstvene zaštite, kao i prikupljanja i obrade podataka u vezi sa zdravstvenim stanjem stanovništva i funkcionisanjem zdravstvene službe, odnosno prikupljanja i obrade zdravstvenih informacija, organizuje i razvija integrisani zdravstveni informacioni sistem u Republici, kao i da Vlada utvrđuje Program rada, razvoja i organizacije integrisanog zdravstvenog informacionog sistema.
U širem kontekstu, opšti nacionalni program razvoja IKT je definisan "Strategijom razvoja informacionog društva u Republici Srbiji" ("Službeni glasnik RS", broj 87/06). Poglavlje 8, na stranama 44-51. odnosi se na predmet e-zdravlja.
U tom smislu ovaj program odražava i dalje razrađuje osnovne smernice i strateška opredeljenja formulisana u gore navedenim aktima. Osnovna svrha Programa rada, razvoja i organizacije integrisanog zdravstvenog informacionog sistema "e-Zdravlje" (u daljem tekstu: Program), jeste da predloži skup neophodnih aktivnosti i odredi resursa u cilju uspostavljanja okvira kojim će se obezbediti optimalna primena informaciono-komunikacionih tehnologija (u daljem tekstu: IKT) u zdravstvenom sistemu radi efikasne upotrebe zdravstvenih informacija.
Dokumentacija i izveštavanje u okviru sistema zdravstvene zaštite su uređeni zakonima i podzakonskim aktima. Efikasna upotreba zdravstvenih informacija u zdravstvenom sistemu pretpostavlja kvalitetnu komunikaciju između lica i institucija. Poboljšanje u ovoj oblasti može se trajno i konzistentno postići samo uz upotrebu IKT, koje imaju potencijal koji može biti iskorišćen kako bi se pomoglo građanima i zdravstvenim radnicima da ostvari sigurniju, kvalitetniju, racionalniju i bolje integrisanu zdravstvenu zaštitu građanima.
Tip, obim i složenost zdravstvenih informacija u velikoj meri zavisi od toga da li je u pitanju građanin koji traži opšte informacije o svom zdravstvenom stanju, zdravstveni radnik koji procenjuje dobre i loše strane određene zdravstvene intervencije, rukovodstvo zdravstvene ustanove koje razmatra alokaciju finansijskih sredstava, ili ministarstvo koje radi analizu u cilju očuvanja i unapređenja zdravlja građana. Imajući u vidu ovako široku upotrebu, definicija mora da uključi sve zdravstvene informacije: za javnost, građane (pacijente), zdravstvene radnike, menadžere i nadležni organ državne uprave, a u cilju obezbeđenja donošenja kvalitetnih zdravstvenih odluka.
Upotreba IKT, takođe, je i sredstvo za postizanje strateških ciljeva zdravstvenog sistema.
Termin "zdravstvena informacija" u ovom tekstu odnosi se na bilo koju informaciju koja se koristi u cilju donošenja zdravstvenih odluka, bilo na ličnom, profesionalnom, upravljačkom ili nivou donosilaca odluka.
OKVIR I PRINCIPI PROGRAMA
Okvir programa
Osnovna uloga IKT u sistemu zdravstvene zaštite jeste podrška izvođenju delatnosti sistema zdravstvene zaštite. Zdravstveni informacioni sistem takođe treba da obezbedi podršku reformi sistema zdravstvene zaštite.
Svrha Programa je da ustanovi osnovne smernice razvoja integrisanog zdravstvenog informacionog sistema u Republici Srbiji u periodu do 2015. godine.
Principi programa
Program osigurava da svi ključni akteri i učesnici u sistemu imaju jasnu i identičnu sliku svih aspekata sistema i da u sistemu prepoznaju ispunjenje svojih potreba i interesa. Jasna vizija informacionog sistema zdravstva data u Programu je od ključnog značaja, kako u formiranju realističnih očekivanja, tako i u kasnijoj oceni zadovoljstva postignutim rezultatima.
Središnja vizija primene IKT u zdravstvenom sistemu Srbije je da učesnici u sistemu, građani, zdravstveni radnici i administratori, imaju omogućen neprekidan i siguran pristup kvalitetnim i ažurnim informacijama. U tom smislu, IKT su sredstvo za poboljšanje efikasnosti pristupa informacijama, međusobnoj komunikaciji, boljem praćenju kvaliteta i boljem planiranju.
Primena IKT mora da omogući:
1) zdravstvene informacije koje će da pomognu zdravstvenim radnicima u donošenju kliničkih odluka, uključujući i vodiče dobre prakse, baze znanja i stručnu literaturu;
2) upotrebu podataka u cilju podrške funkcijama javnog zdravlja, planiranju, nadgledanju i oceni zdravstvenih usluga, uključujući upravljanje i planiranje kadrovima, finansiranju i alokaciji resursa, praćenju kvaliteta zdravstvenih usluga, i praćenju racionalnog trošenja sredstava;
3) upotrebu podataka kao podrške razvoju i primeni odluka u cilju sveobuhvatne zdravstvene zaštite pojedinaca, grupa sa posebnim potrebama i cele populacije;
4) upotrebu podataka u cilju pomoći zdravstvenim istraživanjima;
5) informacije o stanju zdravlja i zdravstvenim determinantama, zasnovanim na dokazima;
6) lakše ispunjavanje međunarodnih obaveza kroz usvajanje evropskih standarda i inicijativa.
Principi koje primena IKT mora da zadovolji jesu:
1) očuvanje privatnosti i poverljivosti ličnih zdravstvenih podataka;
2) efikasnost i upotrebljivost zdravstvenog informacionog sistema;
3) promociju optimalne upotrebe zdravstvenih podataka;
4) visok kvalitet zdravstvenih informacija.
CILjEVI
Opšti ciljevi
Cilj Programa jeste da se do 2015. godine upotrebom informacionih i komunikacionih tehnologija omogući nesmetano i kvalitetno funkcionisanje svih delova sistema zdravstvene zaštite, kroz:
1) automatizaciju i smanjenje troškova svih administrativnih postupaka i procesa koji prate osnovne delatnosti sistema zdravstvene zaštite;
2) blagovremen prihvat podataka i podršku mogućim izmenama i proširenjima;
3) sigurnu i efikasnu razmenu informacija između svih