Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 42. stav 4. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", br. 17/92, 50/92 i 52/93),
Vlada Republike Srbije donosi

UREDBU

O PROGRAMU RAZVOJA JEDINSTVENOG ZDRAVSTVENOG INFORMACIONOG SISTEMA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 12/95)

Član 1.

Ovom uredbom utvrđuje se program razvoja jedinstvenog zdravstvenog informacionog sistema.

Član 2.

Programom iz člana 1. ove uredbe utvrđuju se načela, prioriteti i način realizacije, dinamika i upravljanje razvojem jedinstvenog zdravstvenog informacionog sistema.
Program iz člana 1. ove uredbe odštampan je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 3.

Sredstva za razvoj jedinstvenog zdravstvenog informacionog sistema, odnosno za sprovođenje programa iz člana 1. ove uredbe, obezbeđuju se u skladu sa zakonom.

Član 4.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
PROGRAM RAZVOJA JEDINSTVENOG ZDRAVSTVENOG INFORMACIONOG SISTEMA
1. NAČELA RAZVOJA
Program razvoja jedinstvenog zdravstvenog informacionog sistema (u daljem tekstu: ZIS) neophodno je povezati sa informacionim sistemima (u daljem tekstu: IS) drugih delatnosti, čiji je razvoj započeo ili su već u eksploataciji (Ekološki informacioni sistem Srbije - EISS, IS standarda, IS statistike, Sistem naučno-tehnoloških informacija i dr.), kao i sa relevantnim međunarodnim informacionim sistemima, mrežama i programima.
Informacionu tehnologiju je neophodno definisati integralno tako da obuhvata sve organizacione stručno-metodološke i tehničko-tehnološke resurse informacionog sistema i da koristi sva raspoloživa domaća i međunarodna iskustva (Programi i sistemi svetske zdravstvene organizacije NjHO; Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu UNEP i IS razvijeni u ovom programu; Programi međunarodne organizacije rada - ILO; Program Komisije EZ-ECE za transevropske komunikacione mreže za razmenu podataka i Program razmene podataka među administracijama IDA; UN-ECE programi razvoja i uvođenja tehnologija elektronske razmene podataka - EDI i standarda u ovoj razmeni - EDIFACT; savremene metodologije razvoja složenih informacionih sistema itd.).
ZIS mora da bude građen kao otvoren i koordiniran sistem, da podrži sve moguće buduće organizacione transformacije, kao i da bude u stanju da prati dalji razvoj zdravstvenog sistema, kao i razvoj IS sa kojima je povezan.
Prva faza razvoja ZIS-a obuhvata period do 1997. godine.
Druga faza razvoja obuhvata petogodišnji period od 1997. do 2002. godine.
2. PRIORITETI I NAČIN REALIZACIJE RAZVOJA
Projektovanje i uvođenje sistema u eksploataciju treba da započne sa onim delovima ZIS-a koji su relativno stabilni i nezavisni od preduslova, ili mogu da doprinesu bržem ostvarivanju tih preduslova.
3. DINAMIKA RAZVOJA
Osnovni procesi razvoja ZIS-a su:
1) donošenje planskih dokumenata;
2) razvoj metoda, standarda i instrumenata za uspostavljanje i funkcionisanje sistema;
3) razvoj organizacije ZIS-a i uključivanje u relevantne međunarodne sisteme;
4) izgradnja zdravstvenog informacionog sistema (inženjering ZIS-a);
5) razvoj funkcija povezivanja sa relevantnim IS drugih oblasti;
6) evaluacija i kontrola razvoja i funkcionisanja ZIS-a;
7) obuka učesnika i krajnjih korisnika ZIS-a.
Osnovni procesi razvoja sadrže programske zadatke a zadaci obuhvataju aktivnosti (oznake kategorizacije su: Proces razvoja - P, Programski zadatak PZ, Programska aktivnost PZA).
Za početak realizacije razvoja i rada, upravljanja i kontinuiranog praćenja razvoja ZIS-a, neophodna je nabavka opreme, i to za: Ministarstvo za zdravlje, Zavod za zaštitu zdravlja Srbije i zavode za zaštitu zdravlja u Beogradu, Nišu, Novom Sadu i Prištini.
3.1) Donošenje planskih dokumenata
Ovim procesom razvoja obezbeđene su neophodne pripremne aktivnosti koje obuhvataju: pokretanje inicijative, izradu preliminarnih analitičkih dokumenata i izradu planskih - programskih dokumenata.
3.2) Razvoj metoda, standarda i instrumenata za uspostavljanje i
funkcionisanje sistema
Ovim procesom razvoja neophodno je obezbediti operativne instrumente koji osiguravaju realno funkcionisanje sistema sa glavnim atributima integrativnosti i jedinstva.
Rok: drugi kvartal 1995. do četvrtog kvartala 1995. godine i kontinuirano dalje.
Neophodno je evidentirati postojeće i potencijalne izvore informacija.
Rok: drugi kvartal 1995. do drugog kvartala 1996. godine.
3.3) 1. Razvoj organizacije ZIS-a
U skladu sa Odlukom o planu mreže zdravstvenih ustanova, a u saradnji sa drugim ustanovama, Zavod za zaštitu zdravlja Srbije organizuje rad informacionog sistema i predlaže operativne planove razvoja i rada tog sistema. Zavod će definisati organizaciju rada i funkcije upravljanja.
Rok: četvrti kvartal 1995. godine.
Ministarstvo za zdravlje određuje nosioce izvršavanja stručno-operativnih poslova i koordinaciju u određenim segmentima ZIS-a.
Rok: četvrti kvartal 1995. godine.
3.3) 2. Organizacija uključivanja u međunarodne sisteme i programe
Realizacija ovog programskog zadatka podrazumeva funkcionalno uključivanje u svetske i evropske međunarodne sisteme i programe relevantne za razvoj zdravstvenog sistema i posebno ZIS-a. Predviđeno je uključivanje u određene identifikovane programe i sisteme, a takođe i u one programe i sisteme koji po identifikovanju mogu biti značajni za dalji razvoj ZIS-a.
U sadašnjoj fazi potrebno je uključivanje u sledeće identifikovane programe:
1) Programi Svetske zdravstvene organizacijeWHO(zdravlje za sve, način života koristan po zdravlje, zdrava čovekova sredina, odgovarajuća zaštita, istraživanja o zdravlju i podrška zdravstvenom razvoju). Uključivanje u ove programe podrazumeva formiranje mreže institucija - izvora informacija, a takođe i institucionalizaciju koordinacionih centara. Ovom mrežom treba takođe da se obezbedi i operativno uključivanje u informacioni sistemWHOkroz etapno uključivanje u odgovarajuće podsisteme i programe (npr. Međunarodni sistem bezbednosti hemijskih supstanci - (IPCS), Globalni sistem monitoringa zagađenosti životne sredine -GEMS, - komponenta koju koordiniraWHOuUNEP/GEMSsistemu, itd.). Za realizaciju ove aktivnosti neophodna je prethodna analizaIS WHO. Rok: treći kvartal 1995. godine do četvrti kvartal 1996. godine.
2) Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP). Ovaj program je kompleksan i multidisciplinaran i sprovodi se uz saradnju svih stručnih agencijaUN (WHO, ILO, WMO, itd.). Da bi se organizovano i sistemski pristupilo uključivanju u ovaj program UN, neophodno je uraditi analizu i odgovarajući predlog. U ovom trenutku to su sledeći sistemi i komponenteUNEP-a. Međunarodni informacioni sistem životne sredine (INFOTERRA), međunarodni sistem kontrole hemikalija (IRPTC, PIC), Globalni monitoring sistem i Globalna informaciona baza o resursima (GEMS, GRID), Međunarodni informacioni sistem za harmonizaciju podataka monitoring sistema (HEMIS), itd. Rok: od prvog kvartala 1996. godine, kontinuirano.
3) Savremena tehnologija prenosa poslovnih informacija - elektronska razmena podataka (EDI - Electronic DAta Interchange). Ova tehnologija danas je novi organizacioni oblik poslovanja. PrimenaEDItehnologija je jedan od značajnih zadataka u razvoju ZIS-a. Pri tome se ima u vidu da je ova tehnologija osnov za realizaciju otvorenih sistema za razmenu podataka. Za oblast zdravstva konkretno je od posebnog interesaEMEDIsistem (Europen Medical Electronic Data Interchange) koji je nastao kao rezultat usvajanjaIDA(Interchange of Data Between Administrations) programa na Komisiji Evropske zajednica. Bitnu komponentu za realizaciju prethodnih programa predstavlja standardizacija. Skup svetskih standarda za