Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 123. tačka 3. Ustava Republike Srbije, a u vezi sa članom 7. Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu ("Službeni glasnik RS", broj 101/05) i članom 73. Zakona o rudarstvu ("Službeni glasnik RS", br. 44/95, 85/05, 101/05, 34/06 i 104/09),
Vlada donosi

UREDBU

O PREVENTIVNIM MERAMA ZA BEZBEDAN I ZDRAV RAD PRI EKSPLOATACIJI MINERALNIH SIROVINA DUBINSKIM BUŠOTINAMA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 61 od 31. avgusta 2010)

I. Osnovne odredbe

Član 1.

Ovom uredbom propisuju se minimalni zahtevi koje je poslodavac dužan da ispuni u obezbeđivanju primene preventivnih mera pri eksploataciji mineralnih sirovina dubinskim bušotinama.

Član 2.

Pojedini izrazi koji se koriste u ovoj uredbi imaju sledeće značenje:
1) eksploatacijom mineralnih sirovina dubinskim bušotinama smatra se:
(1) izvođenje rudarskih radova na izradi bušotina, na eksploataciji nafte, zemnih gasova i podzemnih voda i drugih mineralnih sirovina dubinskim bušotinama,
(2) rudarski radovi koji se obavljaju u cilju istraživanja nafte, gasova, podzemnih voda i drugih mineralnih sirovina,
(3) priprema mineralnih sirovina za prodaju, isključujući poslove prerade;
2) radno mesto jeste prostor namenjen za obavljanje poslova kod poslodavca u objektu namenjenom za radne i pomoćne prostorije ili u objektu namenjenom za rad na otvorenom prostoru ili na otvorenom prostoru pri eksploataciji mineralnih sirovina dubinskim bušotinama u kojem zaposleni boravi ili ima pristup u toku rada i koji je pod neposrednom ili posrednom kontrolom poslodavca.
Značenje izraza - rudarski radovi, rudarski objekti i postrojenja utvrđeni su propisima o rudarstvu, a značenje izraza - poslodavac utvrđen je Zakonom o bezbednosti i zdravlju na radu.

II. Obaveze poslodavca

1. Opšte obaveze

Član 3.

U ostvarivanju bezbednosti i zdravlja na radu zaposlenih, poslodavac je dužan da obezbedi sledeće preventivne mere, i to:
1) da su objekti namenjeni za radne i pomoćne prostorije projektovani, izgrađeni, opremljeni, pušteni u rad, kontrolisani i održavani na način da zaposleni mogu da obavljaju poslove na koje su određeni, da ne bi ugrozili svoju bezbednost i zdravlje, kao i bezbednost i zdravlje drugih zaposlenih;
2) da se rad na radnim mestima kada su zaposleni prisutni odvija pod nadzorom odgovornog lica;
3) da rad na radnim mestima sa povećanim rizikom obavljaju samo osposobljeni zaposleni u skladu sa dobijenim uputstvima za bezbedan i zdrav rad;
4) obezbedi, odnosno izradi uputstva za bezbedan i zdrav rad koja moraju biti razumljiva svim zaposlenima;
5) odgovarajuće prostorije i opremu za pružanje prve pomoći;
6) da organizuje osposobljavanje zaposlenih i vrši proveru osposobljenosti u redovnim intervalima.
Poslodavac je dužan da obezbedi zaposlenom rad na radnom mestu na kojem su sprovedene mere za bezbedan i zdrav rad utvrđene u Pregledu mera za bezbedan i zdrav rad pri eksploataciji mineralnih sirovina dubinskim bušotinama, uvek kada to zahtevaju karakteristike radnog mesta, aktivnosti i okolnosti posla i specifični rizici od nastanka povreda i oštećenja zdravlja zaposlenih.
Pregled mera za bezbedan i zdrav rad rad pri eksploataciji mineralnih sirovina dubinskim bušotinama odštampan je u prilogu ove uredbe i čini njen sastavni deo.

Član 4.

Poslodavac je dužan da, za sva radna mesta u radnoj okolini, izvrši procenu rizika od nastanka povreda i oštećenja zdravlja zaposlenih u skladu sa propisima o bezbednosti i zdravlju na radu.

Član 5.

Ukoliko u istom radnom prostoru obavljaju poslove zaposleni više poslodavaca, svaki poslodavac je odgovoran za radno mesto koje je pod njegovom neposrednom ili posrednom kontrolom.
Poslodavac koji je odgovoran za radni prostor, koordinira aktivnosti u vezi sa primenom zajedničkih mera za otklanjanje rizika od povređivanja, odnosno oštećenja zdravlja zaposlenih, između poslodavaca koji u pismenom sporazumu navode način ostvarivanja saradnje i mere kojima se obezbeđuje bezbednost i zdravlje svih zaposlenih.
Koordinacija aktivnosti ne utiče na odgovornost pojedinih poslodavaca u vezi sa primenom mera bezbednosti i zdravlja na radu.

Član 6.

Poslodavac je dužan da odmah, a najkasnije u roku od 24 časa od nastanka, usmeno i u pismenoj formi prijavi rudarskoj inspekciji, Inspektoratu za rada i nadležnom organu za unutrašnje poslove svaku smrtnu, kolektivnu ili tešku povredu na radu, povredu na radu zbog koje zaposleni nije sposoban za rad više od tri uzastopna radna dana, kao i opasnu pojavu koja bi mogla da ugrozi bezbednost i zdravlje zaposlenih.

Član 7.

Poslodavac je dužan da obezbedi mere za bezbedan i zdrav rad koje odgovaraju prirodi posla, da bi:
1) sprečio izbijanje i širenje, odnosno preduzeo radnje otkrivanja i gašenja požara i eksplozija;
2) sprečio pojavu eksplozivnih i/ili po zdravlje opasnih gasova u radnoj okolini.

Član 8.

Poslodavac je dužan da obezbedi i održava odgovarajuću opremu i materijalno-tehnička sredstva koja su neophodna za sprovođenje evakuacije i spasavanja, kako bi omogućio zaposlenima da u slučaju opasnosti brzo i bezbedno napuste radno mesto.

Član 9.

Poslodavac je dužan da obezbedi potrebne mere i odgovarajuće sisteme osmatranja, ranog upozoravanja, obaveštavanja i uzbunjivanja kako bi se akcije evakuacije i spasavanja, preduzele odmah kada se za to ukaže potreba.

2. Obaveštavanje zaposlenih

Član 10.

Poslodavac je dužan da zaposlenima ili njihovim predstavnicima za bezbednost i zdravlje na radu obezbedi sve informacije koje se odnose na bezbednost i zdravlje na radu, a naročito o merama koje se preduzimaju u cilju ostvarivanja bezbednih i zdravih uslova za rad na eksploataciji mineralnih sirovina dubinskim bušotinama.
Informacije moraju da budu dostupne i razumljive zaposlenima na koje se odnose.

Član 11.

Poslodavac je dužan da, obezbedi propisane lekarske preglede za zaposlene koji rade, ili treba da rade na radnim mestima pri eksploataciji mineralnih sirovina dubinskim bušotinama, koja su na osnovu akta o proceni rizika, utvrđena kao radna mesta sa povećanim rizikom od nastanka povreda na radu ili oštećenja zdravlja.
Zaposleni ima pravo i obavezu da obavi prethodni lekarski pregled pre početka rada na radnom mestu sa povećanim rizikom kao i pre premeštaja na radno mesto sa povećanim rizikom, a nakon toga u redovnim vremenskim intervalima u skladu sa propisima o bezbednosti i zdravlju na radu.

3. Saradnja poslodavca i zaposlenih

Član 12.

Poslodavac je dužan da obezbedi konsultaciju i saradnju sa zaposlenima, odnosno njihovim predstavnicima za bezbednost i zdravlje na radu u vezi sa svim pitanjima koja se odnose na eksploataciju mineralnih sirovina dubinskim bušotinama.

III. Nadzor

Član 13.

Inspekcijski nadzor nad primenom ove uredbe vrši ministarstvo nadležno za rudarstvo preko rudarskih inspektora, u skladu sa zakonom.

IV. Prelazne i završne odredbe

Član 14.

Poslodavci koji su, pre stupanja na snagu ove uredbe, započeli obavljanje delatnosti, odnosno obezbedili zaposlenom rad na radnom mestu na kojem su primenjene opšte mere, dužni su da svoje poslovanje usklade sa odredbama ove uredbe u roku od pet godina.

Član 15.

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
05 broj 110-6014/2010
U Beogradu, 26. avgusta 2010. godine
Vlada
Prvi potpredsednik Vlade - zamenik predsednika Vlade, Ivica Dačić, s.r.
Prilog
PREGLED MERA ZA BEZBEDAN I ZDRAV RAD PRI EKSPLOATACIJI MINERALNIH SIROVINA DUBINSKIM BUŠOTINAMA
A. OPŠTE MERE ZA BEZBEDAN I ZDRAV RAD
1. Stabilnost i čvrstoća
1.1. Objekti, postrojenja i uređaji za eksploataciju moraju biti projektovani, izgrađeni, korišćeni, kontrolisani i održavani, tako da podnesu sve predvidive uticaje iz životne sredine.
1.2. Objekti moraju da imaju strukturu i stabilnost koji odgovaraju njihovoj nameni.
2. Organizacija i stručni nadzor
2.1. Organizacija radnog mesta
2.1.1. Prilikom organizovanja rada na radnom mestu i u radnoj okolini moraju biti obezbeđene odgovarajuće mere radi zaštite života i zdravlja zaposlenih. Radno mesto se mora redovno čistiti, a opasne materije ili naslage se moraju odmah ukloniti ili kontrolisati da ne bi ugrožavale bezbednost i zdravlje zaposlenih.
2.1.2. Radna mesta mora da budu projektovana i uređena u skladu sa ergonomskim principima uzimajući u obzir zahtev da zaposleni mogu pratiti tok radne operacije, odnosno radnog procesa sa mesta njihovog rada.
2.1.3. Zone opasnosti moraju biti ograđene i obeležene sa znacima upozorenja.
2.2. Odgovorno lice
2.2.1. Poslodavac je dužan da, za svako radno mesto na kome su prisutni zaposleni, odredi odgovorno lice. Odgovorno lice treba da poseduje stručnu spremu za obavljanje određenih poslova pri eksploataciji mineralnih sirovina, u skladu sa posebnim propisima.
2.2.2. Poslodavac može lično preuzeti odgovornost za radna mesta iz prethodne tačke, ako poseduje stručnu spremu i ispunjava propisane uslove za obavljanje tih poslova.
2.3. Nadzor
2.3.1. Kako bi se osigurala bezbednost i zdravlje zaposlenih u toku obavljanja svih poslova, mora da bude obezbeđen stručni nadzor koji vrše lica koja u pogledu stepena i vrste školske spreme i radnog iskustva ispunjavaju propisane uslove i koja imaju ovlašćenje za obavljanje tih poslova, a koje je imenovao poslodavac.
2.3.2. Poslodavac može lično da preuzme na sebe vršenje stručnog nadzora navedenog u prethodnoj tački ako poseduje stručnu spremu i ispunjava propisane uslove za obavljanje tih