Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 281. tačka 9. Zakona o opštenarodnoj odbrani ("Službeni glasnik SRS", br. 43/89 i 53/89), Izvršno veće Skupštine Socijalističke Republike Srbije, donosi

UREDBU

O ORGANIZACIJI I VRŠENjU INSPEKCIJSKIH POSLOVA U OBLASTI OPŠTENARODNE ODBRANE

(Objavljena u "Sl. glasniku SRS" br. 6/90)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se inspekcijski poslovi u oblasti opštenarodne odbrane (u daljem tekstu: inspekcijski nadzor), sadržaj, vrste, planiranje, organizacija i vršenje inspekcijskog nadzora u Socijalističkoj Republici Srbiji.

Član 2.

Inspekcijski nadzor u oblasti opštenarodne odbrane vrši se u skladu sa zakonom, ovom uredbom i drugim propisima iz oblasti opštenarodne odbrane.

Član 3.

Inspekcijski nadzor odbrambenih priprema vrši se u radnim organizacijama koje se osnivaju kao preduzeća i ustanove i drugim oblicima organizovanja udruženog rada i u njihovim organizacionim delovima u kojima se, u skladu sa statutom, sprovode određene odbrambene pripreme, mesnim zajednicama i drugim samoupravnim organizacijama i zajednicama, društveno-političkim zajednicama i njihovim organima.

Član 4.

Inspektori i druga ovlašćena lica dužni su da postupaju sa tajnim podacima opštenarodne odbrane, koje saznaju u vršenju inspekcijskog nadzora, u skladu sa zakonom i drugim propisima o utvrđivanju tajnih podataka i merama njihove zaštite.

II. SADRŽAJ INSPEKCIJSKOG NADZORA

Član 5.

Inspekcijski nadzor obuhvata kontrolu sprovođenja zakona i drugih propisa, planova i mera u oblasti opštenarodne odbrane u organima, organizacijama i zajednicama iz člana 3. ove uredbe, koji se odnosi na:
1) ostvarivanje sistema opštenarodne odbrane i planova i pripremnih mera za odbranu;
2) usklađivanje planova i mera društveno-političkih zajednica i planova i mera drugih subjekata opštenarodne odbrane, međusobno i sa planovima i merama Republike i drugih društveno-političkih zajednica i oružanih snaga;
3) sprovođenje smernica i zaključaka Skupštine Socijalističke Republike Srbije, Predsedništva Socijalističke Republike Srbije, Izvršnog veća Skupštine Socijalističke Republike Srbije i drugih nadležnih organa Republike i drugih društveno-političkih zajednica u oblasti opštenarodne odbrane;
4) normativno uređivanje poslova i zadataka u oblasti opštenarodne odbrane;
5) organizovanje i sprovođenje priprema za proizvodnju i vršenje usluga u ratu za potrebe oružanih snaga, stanovništva i za druge potrebe opštenarodne odbrane;
6) izradu, sadržaju i ažurnost planova odbrane i planova za vanredne prilike;
7) planiranje i ostvarivanje razvoja opštenarodne odbrane;
8) mobilizacijsku spremnost i osposobljenost za rad u ratu;
9) organizovanje i vršenje poslova vojne obaveze i mobilizacije;
10) organizovanje i ostvarivanje sistema civilne zaštite, sistema osmatranja i obaveštavanja i veza rukovođenja i mera kriptozaštite;
11) organizovanje i ostvarivanje samozaštite u oblasti opštenarodne odbrane;
12) organizovanje i sprovođenje obučavanja u oblasti opštenarodne odbrane i osposobljenost za izvršavanje zadataka u ratu;
13) uređenje teritorije za odbranu;
14) podruštvljenost poslova i zadataka u oblasti opštenarodne odbrane;
15) materijalizaciju planova odbrane i utvrđenih zadataka u ovim planovima;
16) druga pitanja koja se odnose na organizovanje i sprovođenje priprema za odbranu i za rad u slučaju neposredne ratne opasnosti, u ratu i u drugim vanrednim prilikama.
Inspekcijskim nadzorom iz stava 1. ovog člana, proverava se i međusobna usklađenost planova odbrane, planova vanredne prilike i planova razvoja kod organa, organizacija i zajednica iz člana 3. ove uredbe, kao i ovih planova između pojedinih organa, organizacija i zajednica.

III. VRSTE INSPEKCIJSKOG NADZORA

Član 6.

Inspekcijski nadzor vrši se kao redovan, vanredan i povratni, najavljen ili nenajavljen, a u odnosu na obim izvršenja - potpun i delimičan.

Član 7.

Redovni inspekcijski nadzor, po pravilu, je potpun i najavljen, a vrši se u skladu sa godišnjim i tromesečnim planovima inspekcijskog nadzora iz čl. 12. i 13. ove uredbe.

Član 8.

Vanredni inspekcijski nadzor vrši se radi ostvarivanja ili upotpunjavanja uvida u stanje odbrambenih priprema u pojedinim organima, organizacijama i zajednicama iz člana 3. ove uredbe.
Inspekcijskim nadzorom iz stava 1. ovog člana, proveravaju se samo pojedina pitanja i sprovodi se, po pravilu, po posebnom planu, na zahtev nadležnih organa društveno-političkih zajednica.
Inspekcijski nadzor iz stava 1. ovog člana, po pravilu je delimičan i nenajavljen.

Član 9.

Povratni inspekcijski nadzor vrši se po posebnom planu, u oblastima, odnosno kod onih organa, organizacija i zajednica, ukoliko su prilikom redovnog ili vanrednog inspekcijskog nadzora ocenjeni nezadovoljavajućom ocenom.
Povratni inspekcijski nadzor može se vršiti po isteku tri meseca od redovnog ili vanrednog inspekcijskog nadzora.

Član 10.

O najavljenom inspekcijskom nadzoru odbrambenih priprema obaveštavaju se organi, organizacije i zajednice kod kojih se taj nadzor planira, najkasnije na 15 dana pre početka vršenja tog nadzora.
Nenajavljeni inspekcijski nadzor vrši se bez prethodnog obaveštavanja organa, organizacija i zajednica iz stava 1. ovog člana.

Član 11.

Potpuni inspekcijski nadzor obuhvata uvid u stanje odbrambenih priprema po pitanjima iz člana 5. ove uredbe, a može se vršiti kod svih organa, organizacija i zajednica iz člana 3. ove uredbe, osim kod društveno-političkih zajednica.
Delimičnim inspekcijskim nadzorom vrši se uvid u stanje odbrambenih priprema, samo po određenim pitanjima.

IV. PLANIRANjE INSPEKCISJKOG NADZORA

Član 12.

Inspekcijski nadzor u oblasti opštenarodne odbrane vrši se na osnovu godišnjih i tromesečnih planova inspekcijskog nadzora.
Godišnje planove inspekcijskog nadzora, koji vrše sekretarijati za narodnu odbranu zajedno sa drugim organima društveno-političkih zajednica, donosi izvršni organ skupštine društveno-političke zajednice, na predlog sekretarijata za narodnu odbranu te zajednice.
Godišnje planove inspekcijskog nadzora koji samostalno vrše sekretarijati za narodnu odbranu, odnosno drugi organi uprave društveno-političkih zajednica, donose funkcioneri koji rukovode tim organima.
Tromesečne planove inspekcijskog nadzora koje vrše sekretarijati za narodnu odbranu zajedno sa drugim organima uprave, donosi sekretar za narodnu odbranu društveno-političke zajednice.
Tromesečne planove inspekcijskog nadzora koji vrše drugi organi uprave samostalno, donose funkcioneri koji rukovode tim organima.
Godišnji i tromesečni planovi inspekcijskog nadzora koje donose drugi organi uprave za samostalno vršenje inspekcijskog nadzora, dostavljaju se sekretarijatima za narodnu odbranu iste društveno-političke zajednice.
Planovi inspekcijskog nadzora iz st. 3, 4. i 5. ovog člana donose se u skladu sa godišnjim planom inspekcijskog nadzora.
Planori inspekcijskog nadzora koje donose nadležni pokrajinski organi usklađuju se sa planom inspekcijskog nadzora Izvršnog veća Skupštine Socijalističke Republike Srbije.
Godišnji plan inspekcijskog nadzora Socijalističke Republike Srbije usklađuje se sa planom inspekcijskog nadzora nadležne inspekcije obrazovane u Saveznom sekretarijatu za narodnu odbranu.

Član 13.

Godišnji plan inspekcijskog nadzora sadrži, naročito: naziv organa, organizacija i zajednica u kojima će se vršiti inspekcijski nadzor; cilj i vrstu inspekcijskog nadzora; način i vreme izvršenja inspekcijskog nadozra; vrstu provere i organe koji učestvuju u vršenju inspekcijskog nadzora, kao i troškove inspekcijskog nadzora.

V. ORGANIZACIJA I NAČIN VRŠENjA INSPEKCIJSKOG NADZORA

Član 14.

Organizovanje vršenja inspekcijskog nadzora u okviru prava i