Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 149. Zakona o energetici ("Službeni glasnik RS", br. 57/11, 80/11 - ispravka, 93/12 i 124/12) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07, 65/08, 16/11, 68/12 - US i 72/12),
Vlada donosi

UREDBU

O ENERGETSKI ZAŠTIĆENOM KUPCU

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 27 od 22. marta 2013)

Član 1.

Ovom uredbom bliže se propisuju kriterijumi, način zaštite, uslovi, rokovi i postupak za utvrđivanje statusa energetski zaštićenog kupca, izvor i način obezbeđivanja sredstava za isporuku određenih količina električne energije i prirodnog gasa, pod posebnim uslovima i način vođenja evidencije energetski zaštićenih kupaca.

Član 2.

Energetski zaštićen kupac u smislu ove uredbe je domaćinstvo (pojedinac, porodica) koje živi u jednoj stambenoj jedinici sa jednim mernim mestom na kome se meri potrošnja električne energije, odnosno prirodnog gasa.

Član 3.

Kriterijumi za sticanje statusa energetski zaštićenog kupca su:
1) ukupan mesečni prihod domaćinstva;
2) broj članova domaćinstva;
3) imovno stanje.

Član 4.

Uslov za sticanje statusa energetski zaštićenog kupca je ostvaren ukupan mesečni prihod i to:
1) do 12.900,00 dinara za domaćinstva sa jednim članom;
2) do 18.786,00 dinara za domaćinstva sa dva i tri člana;
3) do 24.672,00 dinara za domaćinstva sa četiri i pet članova;
4) do 30.558,00 dinara za domaćinstva sa šest i više članova.
Pored prihoda iz stava 1. ovog člana uslov za sticanje statusa energetski zaštićenog kupca je neposedovanje drugog stambenog prostora, osim stambenog prostora koji odgovara potrebama domaćinstva.

Član 5.

Postupak za sticanje statusa energetski zaštićenog kupca pokreće se podnošenjem zahteva za sticanje statusa (u daljem tekstu: zahtev) nadležnom organu jedinice lokalne samouprave.
Zahtev sadrži podatke o podnosiocu zahteva i članovima domaćinstva, a naročito o:
1) broju članova domaćinstva;
2) ukupnim mesečnim primanjima i prihodima domaćinstva;
3) imovnom stanju, nepokretnostima i prihodima o nepokretnostima.
Podnosilac zahteva uz zahtev prilaže sledeće dokaze:
1) dokaz o broju članova domaćinstva (izvod iz matične knjige rođenih (IMKR), izvod iz matične knjige venčanih (IMKV), izjavu dva svedoka datu pred nadležnim organom);
2) dokaz o ukupnim mesečnim primanjima (ček od penzije, uverenje nadležnog organa, odnosno poslodavca, za decu stariju od 15 godina da su na redovnom školovanju, a za nezaposlene uverenje nadležnog zavoda za zapošljavanje);
3) dokaz nadležne službe za katastar nepokretnosti iz mesta prebivališta i mesta rođenja o posedovanju nepokretnosti i prihodima od nepokretnosti;
4) uverenje poreske uprave da li poseduje imovinu koja podleže oporezivanju;
5) poslednji račun za električnu energiju odnosno za prirodni gas.
Dokazi iz stava 3. ovog člana pribavljaju se za mesec koji prethodi mesecu podnošenja zahteva.
U slučaju da podnosilac zahteva za sticanje statusa energetski zaštićenog kupca nema ugovor o prodaji električne energije ili prirodnog gasa, odnosno ukoliko račun ne glasi na njegovo ime, zahtev sadrži i podatke o zakupu stana ili neki drugi dokument kojim se dokazuje da domaćinstvo boravi u stanu u kome je kupac po ugovoru o prodaji električne energije ili prirodnog gasa drugo lice.
Korisnici prava na novčanu socijalnu pomoć i dečijeg dodatka, koji su to pravo ostvarili po propisima kojima se uređuje socijalna zaštita, stiču status energetski zaštićenog kupca bez podnošenja zahteva na osnovu podataka kojima raspolaže ministarstvo nadležno za poslove socijalne zaštite, a u skladu sa uslovima iz člana 4. ove uredbe.

Član 6.

Uverenje o sticanju statusa energetski zaštićenog kupca iz člana 5. stav 1. ove uredbe izdaje nadležni organ jedinice lokalne samouprave.
Uverenje iz stava 1. ovog člana sadrži podatke o količini električne energije ili prirodnog gasa za koji se umanjuje mesečna obaveza.

Član 7.

Uverenje o sticanju statusa energetski zaštićenog kupca se izdaje sa rokom važenja do kraja kalendarske godine.
Po isteku roka iz stava 1. ovog člana podnosi se novi zahtev.

Član 8.

Ako u roku važenja uverenja nastanu promene u podacima na osnovu kojih je uverenje izdato, imalac statusa energetski zaštićenog kupca je dužan da organu koji je izdao uverenje podnese zahtev za izmenu