Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 39a stav 4. Zakona o deviznom poslovanju ("Službeni glasnik RS", br. 62/06 i 31/11) i člana 42. stav 1. Zakona o Vladi ("Službeni glasnik RS", br. 55/05, 71/05 - ispravka, 101/07, 65/08 i 16/11),
Vlada donosi

UREDBU

O BLIŽIM USLOVIMA I NAČINU VRŠENjA KONTROLE MENjAČKIH POSLOVA

(Objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 7 od 31. januara 2012)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovom uredbom uređuju se bliži uslovi i način vršenja kontrole menjačkih poslova koju Devizni inspektorat vrši kod banaka i ovlašćenih menjača (u daljem tekstu: menjač).
Kontrolom iz stava 1. ovog člana utvrđuje se da li se menjački poslovi obavljaju u skladu sa Zakonom o deviznom poslovanju ("Službeni glasnik RS", br. 62/06 i 31/11 - u daljem tekstu: Zakon), Odlukom o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova ("Službeni glasnik RS", broj 93/11), Uputstvom za sprovođenje Odluke o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova ("Službeni glasnik RS", broj 93/11) i ugovorom o obavljanju menjačkih poslova koji je ovlašćeni menjač zaključio sa bankom, odnosno bankama (u daljem tekstu: ugovor).

Član 2.

Pojedini pojmovi, u smislu ove uredbe, imaju sledeće značenje:
1) banka je rezident - akcionarsko društvo sa sedištem u Republici Srbiji, koje ima dozvolu za rad Narodne banke Srbije i obavlja depozitne i kreditne poslove, poslove platnog prometa i kreditne poslove sa inostranstvom, kao i druge poslove u skladu sa zakonom;
2) privredni subjekt je rezident - pravno lice i preduzetnik koji su kao privredni subjekti registrovani kod nadležnog organa;
3) menjač je banka i ovlašćeni menjač;
4) ovlašćeni menjač je privredni subjekt koji ima ovlašćenje za obavljanje menjačkih poslova izdato od Deviznog inspektorata, odnosno ovlašćenje Narodne banke Srbije izdato do 31. decembra 2011. godine i zaključen ugovor o obavljanju tih poslova s bankom, odnosno s više banaka;
5) ovlašćenje je pismeno ovlašćenje Deviznog inspektorata koje se izdaje privrednom subjektu za obavljanje menjačkih poslova u formi rešenja, odnosno ovlašćenje Narodne banke Srbije koje je izdato do 31. decembra 2011. godine;
6) menjačko mesto je prostorna i organizaciona jedinica u kojoj se obavljaju menjački poslovi, a sadrži jedno ili više blagajničkih mesta;
7) blagajničko mesto je deo menjačkog mesta na kome se obavljaju menjački poslovi;
8) softver je tehnološko-aplikativno rešenje Narodne banke Srbije, odnosno banke koje koristi menjač i koje omogućava obavljanje menjačkih poslova na propisan način;
9) radni dan je svaki dan, osim nedelje i dana državnog praznika koji je proglašen neradnim danom;
10) radni dan menjača je svaki dan u nedelji kada menjač obavlja menjačke poslove, odnosno koji je unutrašnjim aktom menjača određen kao radni dan.

II. POSTUPAK KONTROLE MENjAČKIH POSLOVA I MERE KOJE SE MOGU PREDUZETI

Član 3.

Kontrolu menjačkih poslova kod menjača vrši devizni inspektor Deviznog inspektorata koji poseduje službenu legitimaciju (u daljem tekstu: devizni inspektor).

Član 4.

Kontrola menjačkih poslova vrši se neposrednom kontrolom menjačkih poslova na samom menjačkom mestu, uvidom u poslovne knjige i drugu dokumentaciju menjača, kontrolom podataka i izveštaja koje je menjač dužan da dostavlja Narodnoj banci Srbije ili banci, odnosno kojima Devizni inspektorat raspolaže u skladu sa propisima iz člana 1. stav 2. ove uredbe, kao i kontrolom druge dokumentacije koju Devizni inspektorat može da zahteva od ovlašćenog menjača.
Menjač je dužan da u postupku neposredne kontrole deviznom inspektoru omogući uvid u menjačke poslove, da mu stavi na raspolaganje tražene podatke i dostavi potrebnu dokumentaciju.
U cilju obavljanja kontrole iz stava 1. ovog člana devizni inspektor može doneti pismeni zaključak.
Na zaključak iz stava 3. ovog člana nije dozvoljena žalba.

Član 5.

Kada devizni inspektor u vršenju neposredne kontrole menjačkih poslova utvrdi postojanje osnova sumnje da su efektivni strani novac, čekovi i gotovina u dinarima upotrebljeni za izvršenje krivičnog dela ili prekršaja ili su tome namenjeni, ili su nastali izvršenjem krivičnog dela ili prekršaja, devizni inspektor ih privremeno oduzima i o oduzetim sredstvima izdaje potvrdu.
Devizni inspektor sa privremeno oduzetim efektivnim stranim novcem, čekovima i gotovinom u dinarima, postupa na način utvrđen članom 55. Zakona, i istovremeno, nadležnim organima podnosi krivičnu prijavu, odnosno zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.

Član 6.

Devizni inspektor je dužan da o izvršenoj neposrednoj kontroli menjačkih poslova iz člana 4. ove uredbe sačini zapisnik o kontroli i dostavi ga menjaču, koji ima pravo da u roku od pet dana od dana prijema zapisnika dostavi primedbe na nalaz deviznog inspektora, sa dokazima u prilogu.
Dopunu zapisnika o kontroli iz stava 1. ovog člana devizni inspektor sačinjava u slučaju kada se proverom navoda, iznetih u primedbama menjača, utvrdi činjenično stanje bitno različito od onog navedenog u zapisniku. Dopuna zapisnika o kontroli dostavlja se kontrolisanom menjaču.
Devizni inspektor ne sačinjava dopunu zapisnika o kontroli kada utvrdi da se primedbe na zapisnik o kontroli odnose na promenu činjeničnog stanja nastalog nakon završene neposredne kontrole menjačkih poslova.

Član 7.

Kada devizni inspektor u vršenju kontrole menjačkih poslova utvrdi nezakonitost, odnosno nepravilnost koja se može otkloniti, donosi rešenje kojim nalaže menjaču da otkloni utvrđenu nezakonitost, odnosno nepravilnost i određuje mu rok za naloženo postupanje.
Protiv rešenja iz stava 1. ovog člana kojim se nalaže otklanjanje nezakonitosti, odnosno nepravilnosti, može se uložiti žalba Ministarstvu finansija u roku od 15 dana od dana uručenja rešenja.
Žalba iz stava 2. ovog člana ne odlaže izvršenje rešenja iz stava 1. ovog člana.

Član 8.

Menjač je dužan da o izvršenju naloga iz rešenja iz člana 7. ove uredbe pismeno obavesti deviznog inspektora i to najkasnije prvog narednog radnog dana od dana isteka roka određenog za otklanjanje utvrđene nezakonitosti, odnosno nepravilnosti iz tog rešenja.
Devizni inspektor proverava izvršenje naloga iz rešenja iz stava 1. ovog člana i, ako proverom utvrdi da su izvršeni svi nalozi iz tog rešenja, donosi zaključak o obustavi naloga iz rešenja.
Kada devizni inspektor utvrdi da ovlašćeni menjač nije izvršio naloge iz rešenja iz člana 7. ove uredbe, Devizni inspektorat donosi rešenje o oduzimanju ovlašćenja za obavljanje menjačkih poslova za kontrolisano menjačko mesto.
Ukoliko devizni inspektor utvrdi da banka nije izvršila naloge iz rešenja iz člana 7. ove uredbe, o tome obaveštava Narodnu banku Srbije koja preduzima odgovarajuće mere u skladu sa zakonskim ovlašćenjima iz