Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 18. Zakona o sprečavanju sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija ("Službeni glasnik RS", broj 43/04),
Republički odbor za rešavanje o sukobu interesa, na 5. sednici održanoj 18. februara 2005. godine, doneo je

UPUTSTVO

ZA SPROVOĐENjE ZAKONA O SPREČAVANjU SUKOBA INTERESA PRI VRŠENjU JAVNIH FUNKCIJA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 20 od 1. marta 2005)

Ovim uputstvom Republički odbor za rešavanje o sukobu interesa (u daljem tekstu: Republički odbor) bliže određuje značenje pojedinih odredaba Zakona o sprečavanju sukoba interesa pri vršenju javnih funkcija (u daljem tekstu: Zakon) u cilju njegove pravilne primene.

Povezana lica

Član 4. Zakona

Interesno povezanim licem, u smislu člana 4. stav 3. Zakona, smatra se i lice čija je delatnost, postavljenje ili imenovanje u vezi sa funkcijom koju obavlja funkcioner i ima ili može imati uticaja na nepristrasno i odgovorno obavljanje javne funkcije ili imovno stanje funkcionera.

Zabrana vršenja poslova savetovanja

Član 5. Zakona

Zabrana savetovanja fizičkih i pravnih lica, predviđena članom 5. stav 2. Zakona, ne odnosi se na člana Republičkog odbora čija profesionalna delatnost, iz koje je izabran u Republički odbor, podrazumeva davanje pravnih saveta.

Sadržina izveštaja o imovnom stanju funkcionera

Član 12. Zakona

Podaci o nepokretnostima treba da sadrže i oznake zemljišno-knjižnih ili katastarskih uložaka, kulturu i površinu parcela, a za neuknjižene nepokretnosti potrebno je navesti podatke o pravnom osnovu sticanja prava vlasništva.
Za pokretne stvari koje podležu registraciji, potrebno je označiti registarske brojeve, marku, godinu proizvodnje i druge podatke potrebne za identifikaciju stvari.
Finansijsko-novčani i drugi traženi podaci u obrascu izveštaja moraju biti precizno navedeni u svemu prema zahtevima iz obrasca.

Registar imovine funkcionera i povezanih lica

Član 14. Zakona

Svi podaci iz izveštaja čine bazu podataka koji se vode u kompjuterizovanom registru imovine, zaštićenom odgovarajućom šifrom-kodom, dostupnom predsedniku i sekretaru Republičkog odbora i licu koje oni ovlaste.
Podatke iz Registra mogu koristiti samo članovi Republičkog odbora prilikom obrade pojedinih predmeta.
Pisana dokumentacija, izveštaji i prilozi, čuvaju se u posebno obezbeđenom arhivu, pod kontrolom sekretara Republičkog odbora i lica koje on ovlasti.
Način obezbeđenja podataka o imovnom stanju funkcionera i povezanih lica, obim i način korišćenja tih podataka, kao i određivanje mesta za čuvanje podataka i odgovornih lica, biće bliže propisani u posebnom odeljku Pravilnika o organizaciji Službe Republičkog odbora.

Merila za ocenu protokolarnih i prigodnih poklona

Član 16. Zakona

Protokolarnim poklonom, u smislu člana 16. stav 1. Zakona, smatra se poklon koji je dat u skladu sa odgovarajućim aktom o protokolu organa koji je dao poklon, ako je takva vrsta poklona predviđena tim aktom.
Ocena da li se poklon smatra prigodnim vrši se na osnovu vrednosti poklona ili na osnovu uticaja koji primljeni poklon može da ima na nepristrasno i objektivno vršenje funkcije.
Poklon u smislu prethodnog stava može biti samo pokretna stvar čija tržišna vrednost ne prelazi jednu polovinu prosečne mesečne zarade u Republici Srbiji, u momentu primanja poklona.

Rok za podnošenje izveštaja o imovnom stanju funkcionera

Član 35. Zakona

Rok od 30 dana od dana donošenja propisa za sprovođenje Zakona, u kojem su funkcioneri dužni da Republičkom odboru podnesu prvi izveštaj, počinje da teče od dana kada su obrazac izveštaja o imovini i prihodima funkcionera i ovo uputstvo objavljeni u "Službenom glasniku Republike Srbije".

01 broj 06-410/05 U Beogradu, 18. februara 2005. godine
Republički odbor za rešavanje o sukobu interesa
Predsednik, Milovan Dedijer, s. r.


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: