Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 18. stav 1. tačka 3. Zakona o Narodnoj banci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 72/2003, 55/2004 i 44/2010), a u vezi s tačkom 26. Odluke o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova ("Službeni glasnik RS", broj 93/11),
Guverner Narodne banke Srbije donosi

UPUTSTVO

ZA SPROVOĐENjE ODLUKE O USLOVIMA I NAČINU OBAVLjANjA MENjAČKIH POSLOVA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 93 od 9. decembra 2011)

1.
Ovim uputstvom bliže se propisuju uslovi i način izvršenja i primene Odluke o uslovima i načinu obavljanja menjačkih poslova (u daljem tekstu: Odluka).
Banke menjačke poslove obavljaju u skladu sa Odlukom i ovim uputstvom, a ovlašćeni menjači i u skladu sa ugovorom o obavljanju menjačkih poslova (u daljem tekstu: ugovor).
2.
Banka i ovlašćeni menjači međusobne odnose u vezi sa obavljanjem menjačkih poslova bliže uređuju ugovorom.
Ugovor naročito sadrži:
- poslovno ime i sedište ugovornih strana;
- vreme i mesto zaključenja ugovora;
- odredbu da ugovor ne proizvodi pravno dejstvo ako privredni subjekt nema ovlašćenje Deviznog inspektorata za obavljanje menjačkih poslova;
- spisak i važeće adrese menjačkih mesta ovlašćenog menjača;
- način predaje efektivnog stranog novca (u daljem tekstu: efektiva) i čekova;
- obaveze u slučaju utvrđenih razlika - manjka, viška, falsifikata i sl.;
- obaveze u vezi s vraćanjem identifikacionih kartica;
- obaveze u slučaju raskida ugovora.
3.
Narodna banka Srbije uručuje banci jedan kompakt-disk iz tačke 16. Odluke, kao i novi kompakt-disk iz te tačke ako je izmenjeno više od deset podataka u odnosu na prethodno uručeni kompakt-disk.
Narodna banka Srbije uručuje i ovlašćenom menjaču jedan kompakt-disk iz stava 1. ove tačke, na način iz tog stava, i to za svako menjačko mesto.
4.
Narodna banka Srbije dostavlja menjačima obaveštenja u vezi sa obavljanjem menjačkih poslova, a posebno obaveštenja koja se odnose na strane novčanice, i to kad od centralnih banaka drugih zemalja i drugih međunarodnih institucija dobije podatke o stranim novčanicama značajne za obavljanje menjačkih poslova.
Ovlašćenim menjačima s kojima je zaključila ugovor, banka svoju važeću kursnu listu za efektivu i obaveštenja u vezi sa obavljanjem menjačkih poslova dostavlja u skladu sa ugovorom.
5.
Menjačke poslove kod ovlašćenog menjača neposredno mogu obavljati samo lica koja ispunjavaju uslove iz tačke 3. stav 2, alineje od treće do šeste, Odluke.
Pored lica iz stava 1. ove tačke, na blagajničkom mestu mogu biti prisutni još samo radnici čije je prisustvo opravdano (radnici obezbeđenja, radnici zaduženi za transport i dr.), dok je drugim licima pristup zabranjen.
Pristup menjačkom mestu dozvoljen je kontrolnom organu, odnosno deviznom inspektoru Deviznog inspektorata kada vrši tu kontrolu ili organu unutrašnjih poslova.
6.
Radnici koji rade na menjačkim poslovima mogu u prostoriji menjačkog mesta van kase držati samo svoju gotovinu, i to najviše u iznosu dinarske protivvrednosti 100 evra (džeparac).
Ako su na blagajničkom mestu prisutna i lica iz tačke 5. stav 2. ovog uputstva, njihova gotovina ne može biti veća od iznosa iz stava 1. ove tačke.
7.
Fizička lica koja efektivu kupuju u iznosu većem od 5.000 evra, ili u odgovarajućoj protivvrednosti u drugoj stranoj valuti, dužna su da tu kupovinu najave 48 sati ranije.
8.
O izvršenom otkupu i prodaji efektive i čekova, menjač izdaje potvrdu, koja ima najmanje jednu kopiju. Original ove potvrde menjač predaje rezidentu - fizičkom licu, odnosno nerezidentu - fizičkom licu, a kopiju, bez obzira na medij na kome se nalazi, čuva do isteka zakonom utvrđenog roka za čuvanje knjigovodstvene dokumentacije.
Potvrda iz stava 1. ove tačke obavezno sadrži sledeće podatke:
- naziv menjača;
- naziv i adresu menjačkog mesta;
- šifru blagajničkog mesta;
- oznaku posla (otkup, prodaja) i redni broj potvrde koji se ne sme ponavljati;
- ime i prezime rezidenta - fizičkog lica i nerezidenta - fizičkog lica, njihov lični broj iz važeće lične karte ili broj važeće putne isprave kod svake transakcije čiji je iznos jednak iznosu utvrđenom propisom kojim se uređuje sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma ili je veći od tog iznosa;
- šifru osnova otkupa (796 i 701 za efektivu a 795 i 699 za čekove) ili prodaje (700 i 701 za efektivu a 795 i 699 za čekove);
- oznaku valute, iznos u stranoj valuti i iznos u dinarima;
- kurs po kome je obavljena transakcija;
- procent i iznos provizije;
- datum i mesto izdavanja potvrde;
- vreme izvršene transakcije;
- potpis blagajnika ili njegovu šifru.
Radi zaštite fizičkog lica od falsifikata, vanopticajnih novčanica i sl. - menjač, pored podataka iz stava 2. ove tačke, u potvrdu iz stava 1. te tačke unosi:
- kod svake prodaje efektive fizičkom licu, i to novčanica apoena od 50 i 100 SAD dolara: ime i prezime rezidenta - fizičkog lica i njegov lični broj iz važeće lične karte ili pasoša, odnosno ime i prezime nerezidenta - fizičkog lica i broj njegove važeće putne isprave, kao i serijske brojeve novčanica;
- kod svake prodaje efektive fizičkom licu, ako ovo lice to zahteva: ime i prezime rezidenta - fizičkog lica i njegov lični broj iz važeće lične karte ili pasoša, odnosno ime i prezime nerezidenta - fizičkog lica i broj njegove važeće putne isprave, kao i serijske brojeve novčanica.
Potvrda iz stava 1. ove tačke mora biti sačinjena u skladu s računovodstvenim standardima i mora da sadrži redni broj, koji se ne sme ponavljati. Programska oprema mora biti izrađena tako da se posle unošenja prvog rednog broja potvrde unose naredni brojevi, koji se do kraja predviđene serije više ne mogu menjati.
U slučaju prekida rada elektronskog sistema na blagajničkom mestu, menjač koristi odštampane obrasce potvrda o otkupu i prodaji efektive i čekova koji već sadrže redne brojeve i vodi evidenciju o utrošenim obrascima tih potvrda. Ove potvrde štampaju se u blokovima - u okviru određenih serijskih brojeva.
Menjač je dužan da, posle uspostavljanja rada elektronskog sistema na blagajničkom mestu, u dnevnik blagajne odmah unese podatke sa obrazaca iz stava 5. ove tačke.
9.
Menjač svakodnevno sačinjava dnevnik blagajne o kupovini i prodaji efektive i čekova, koji obavezno sadrži:
- naziv menjača;
- vrstu valute, iznos u valuti, kurs, obračunatu dinarsku protivvrednost, iznos obračunate provizije i ukupan iznos dinara;
- početno stanje efektive i gotovine i njihovo stanje na kraju dana;
- serijske brojeve potvrda o kupovini, odnosno prodaji i podatke o drugim transakcijama na blagajničkom mestu;
- vreme izvršene transakcije;
- šifru osnova kupovine, odnosno prodaje (efektiva, čekovi);
- pečat i potpis, odnosno numeričku oznaku ovlašćenog menjača;
- mesto i datum.
Podaci u dnevniku blagajne moraju se unositi hronološki, prema vremenskom redosledu transakcija, i moraju odgovarati podacima o iznosima otkupljene, odnosno prodate efektive i čekova, kao i podacima o drugim transakcijama na blagajničkom mestu - po vrsti i iznosima, prema pojedinačnim potvrdama.
Dnevnik blagajne ovlašćeni menjač zaključuje na kraju svakog radnog dana i čuva ga, u štampanom obliku, do isteka zakonom utvrđenog roka za čuvanje knjigovodstvene dokumentacije.
Ovlašćeni menjač je dužan da stanje gotovine i efektive u dnevniku blagajne svakog dana sravnjuje sa stvarnim stanjem gotovine i efektive u kasi, o čemu mora posedovati pismeni dokaz.
10.
Menjač je dužan da, pri obavljanju menjačkih poslova, utvrdi da li je strana novčanica ispravna, da li je u opticaju, da li je istekao rok za njenu zamenu i da li je u pitanju novčanica za koju menjač sumnja da je falsifikovana.
Kod obavljanja menjačkih poslova, strana novčanica smatra se neispravnom:
- ako je falsifikovana;
- ako je novčanicu proglasio bezvrednom nadležni