hor001


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


hor002
Na osnovu člana 34. Zakona o izboru narodnih poslanika ("Službeni glasnik RS", br. 35/00, 57/03 - odluka US, 72/03 - dr. zakon, 18/04, 85/05 - dr. zakon, 101/05 - dr. zakon, 104/09 - dr. zakon, 28/11 - odluka US i 36/11),
Republička izborna komisija, na sednici održanoj 3. februara 2014. godine, donela je

UPUTSTVO

ZA SPROVOĐENjE IZBORA ZA NARODNE POSLANIKE NARODNE SKUPŠTINE, RASPISANIH ZA 16. MART 2014. GODINE

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 12 od 3. februara 2014)

I. UVODNA ODREDBA

Član 1.

(1) Ovim uputstvom bliže se uređuje postupak sprovođenja izbora za narodne poslanike Narodne skupštine, raspisanih za 16. mart 2014. godine.
(2) Prilikom sprovođenja izbora na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija, kao neotuđivom delu Republike Srbije, Republička izborna komisija može doneti posebna pravila za određivanje biračkih mesta, formiranje organa i tela za sprovođenje izbora, kao i primopredaju izbornog materijala kada je to neophodno radi bezbednog sprovođenja izbornog procesa.

II. ORGANI I TELA ZA SPROVOĐENjE IZBORA

Član 2.

1) Organi za sprovođenje izbora su Republička izborna komisija i birački odbori.
2) Organi za sprovođenje izbora rade u stalnom i proširenom sastavu.
3) Članove organa za sprovođenje izbora u proširenom sastavu, koji su određeni u skladu sa Zakonom o izboru narodnih poslanika i Zakonom o lokalnim izborima, imenuje Republička izborna komisija na predlog podnosilaca proglašenih izbornih lista.

Republička izborna komisija

Član 3.

1) Republička izborna komisija obavlja poslove koji su određeni Zakonom o izboru narodnih poslanika i ovim uputstvom.
2) Republička izborna komisija može da ovlasti svog člana ili zamenika člana (u daljem tekstu: koordinator Republičke izborne komisije) da u upravnom okrugu, gradu Beogradu ili u inostranstvu obavlja u ime Republičke izborne komisije pojedine radnje koje su vezane za organizaciju i pripremu izbora.

Radna tela Republičke izborne komisije

Član 4.

(1) Republička izborna komisija obrazuje radna tela Republičke izborne komisije (u daljem tekstu: radna tela) u opštinama/gradovima.
(2) Za grad Beograd, radna tela se obrazuju u gradskim opštinama grada Beograda.
(3) Radna tela nisu organi za sprovođenje izbora, već isključivo obavljaju poslove koji su predviđeni ovim uputstvom.
(4) Radna tela prikupljaju i objedinjuju predloge za stalni i prošireni sastav biračkih odbora (izuzev stalnog i proširenog sastava biračkih odbora unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija i biračkih odbora u inostranstvu), primaju izborni materijal od koordinatora Republičke izborne komisije, predaju izborni materijal biračkim odborima pre glasanja, preuzimaju izborni materijal od biračkih odbora posle glasanja i predaju ga koordinatoru Republičke izborne komisije.
(5) Uslove za rad radnih tela obezbeđuju opštinske/gradske uprave.

Sastav radnog tela

Član 5.

(1) Radno telo čine članovi imenovani na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini, iz reda lica sa visokim obrazovanjem zaposlenih u javnom sektoru (državni organi, organi teritorijalne autonomije i lokalne samouprave, ustanove, javna preduzeća). Prilikom predlaganja kandidata za članove radnih tela, prednost treba dati licima koja imaju završen pravni fakultet i iskustvo u sprovođenju izbora.
(2) U opštinama/gradovima koji imaju do 30 biračkih mesta, radno telo čine tri člana.
(3) U opštinama/gradovima koji imaju od 30 do 60 biračkih mesta, radno telo čini pet članova.
(4) U opštinama/gradovima koji imaju od 60 do 100 biračkih mesta, radno telo čini sedam članova.
(5) U opštinama/gradovima koja imaju preko 100 biračkih mesta, radno telo čini devet članova.
(6) O obavljanju stručnih i administrativnih poslova radnog tela stara se načelnik opštinske/gradske uprave, odnosno načelnik opšte uprave (u daljem tekstu: načelnik uprave).
(7) Ako načelnik uprave nije u mogućnosti da obavlja dužnosti iz stava 6. ovog člana, Republička izborna komisija će imenovati lice zaposleno u opštinskoj/gradskoj upravi odgovarajuće za vršenje dužnosti iz stava 6. ovog člana.

Član 6.

(1) Imenovanje članova radnog tela Republička izborna komisija vrši na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini, srazmerno njihovoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora.
(2) Broj predstavnika poslaničkih grupa u svim radnim telima mora da bude srazmeran zastupljenosti te poslaničke grupe u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora.
(3) Predloge za imenovanje članova radnih tela, poslaničke grupe u Narodnoj skupštini podnose neposredno Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 12. februara 2014. godine u 24 časa.
(4) Predlog za imenovanje treba da sadrži: ime i prezime, prebivalište i adresu stana i broj mobilnog telefona za kontakt.
(5) Predlog za imenovanje podnosi predsednik poslaničke grupe, ili lice koje on za to ovlasti.
(6) Ako neka poslanička grupa blagovremeno ne dostavi predlog za imenovanje člana radnog tela, Republička izborna komisija će za člana radnog tela imenovati lice odgovarajuće za vršenje ove dužnosti.
(7) Republička izborna komisija obrazuje radna tela najkasnije 14. februara 2014. godine u 24 časa.
(8) Republička izborna komisija će blagovremeno utvrditi numerički prikaz merila za imenovanje članova radnih tela.

Stalni sastav biračkog odbora

Član 7.

(1) Birački odbor u stalnom sastavu čine predsednik, dva člana i njihovi zamenici.
(2) Predsednike, članove i zamenike članova biračkih odbora u stalnom sastavu imenuje Republička izborna komisija.
(3) Rešenje o obrazovanju biračkih odbora i imenovanju predsednika i članova biračkih odbora u stalnom sastavu Republička izborna komisija donosi najkasnije 5. marta 2014. godine u 24 časa.

Član 8.

(1) Predsednici biračkih odbora, zamenici predsednika, članovi i zamenici članova biračkih odbora u stalnom sastavu imenuju se na predlog poslaničkih grupa u Narodnoj skupštini, srazmerno njihovoj zastupljenosti u Narodnoj skupštini na dan raspisivanja izbora.
(2) Prilikom predlaganja kandidata za predsednika biračkog odbora, prednost treba dati licu koje ima visoko obrazovanje i iskustvo u sprovođenju izbora.
(3) Načelnik uprave dužan je da do 11. marta 2014. godine za predsednike biračkih odbora organizuje obuku za sprovođenje glasanja na biračkom mestu i primenu pravila o radu biračkih odbora. O sprovedenoj obuci načelnik uprave je dužan da podnese pismeni izveštaj Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 13. marta 2014. godine.
(4) Izuzetno od stava 1. ovog člana, u nacionalno mešovitim jedinicama lokalne samouprave, u smislu člana 98. stav 2. Zakona o lokalnoj samoupravi ("Službeni glasnik RS", broj 129/07) u kojima su za 16. mart 2014. godine raspisani izbori za odbornike, zamenici predsednika biračkih odbora imenuju se na predlog načelnika uprave, koji je dužan da prilikom predlaganja ovih lica uvaži predloge političkih stranaka srazmerno njihovoj zastupljenosti u skupštini opštine/grada.

Član 9.

(1) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu ovlašćeni predlagači dostavljaju Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 2. marta 2014. godine u 24 časa.
(2) Predlog za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu ispred poslaničke grupe podnosi njen predsednik, ili lice koje on za to ovlasti.
(3) U predlogu za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu navode se sledeći podaci o predloženim licima: ime i prezime, ime jednog roditelja, jedinstveni matični broj građana (u daljem tekstu: JMBG) i prebivalište, adresa stana i broj telefona.
(4) Ako neka poslanička grupa blagovremeno ne dostavi predlog za imenovanje člana stalnog sastava biračkog odbora, Republička izborna komisija u stalni sastav biračkog odbora imenuje lice odgovarajuće za vršenje ove dužnosti.

Član 10.

Republička izborna komisija će blagovremeno utvrditi numerički prikaz merila za imenovanje članova biračkih odbora u stalnom sastavu.

Član 11.

(1) Članovi biračkih odbora unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija imenuju se na predlog Ministarstva pravde i državne uprave, tako da u njima ne bude nijedno lice koje radi u Ministarstvu pravde i državne uprave ili koje glasa u zavodu.
(2) Članovi biračkih odbora u inostranstvu imenuju se na predlog Ministarstva spoljnih poslova po mogućnosti iz reda birača koji imaju boravište u inostranstvu. Predsednik biračkog odbora u inostranstvu imenuje se, po pravilu, iz reda diplomiranih pravnika zaposlenih u diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije u inostranstvu (u daljem tekstu: diplomatsko-konzularno predstavništvo).
(3) Predloge za imenovanje članova biračkih odbora unutar zavoda za izvršenje zavodskih sankcija, odnosno u inostranstvu, Ministarstvo pravde i državne uprave, odnosno Ministarstvo spoljnih poslova dostavljaju Republičkoj izbornoj komisiji najkasnije 2. marta 2014. godine u 24 časa.
Prošireni sastav

hor002