Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 5. stav 1. i člana 11. stav 1. tačka 1. Zakona o privrednim komorama ("Službeni glasnik RS", br. 65/01 i 36/09), člana 2. stav 2. Pravilnika o načinu dokazivanja ispunjenosti uslova da su ponuđena dobra domaćeg porekla ("Službeni glasnik RS", broj 33/13), a u vezi sa čl. 32-36. Carinskog zakona ("Službeni glasnik RS", br. 18/10 i 111/12), čl. 41-64. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa robom ("Službeni glasnik RS", broj 93/10), članom 86. stav 4. Zakona o javnim nabavkama ("Službeni glasnik RS", broj 124/12), i člana 45. stav 1. tačka 1. Statuta Privredne komore Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 45/02, 107/03, 44/05, 29/09, 35/11, 46/11, 103/11, 3/13 i 32/13),
Upravni odbor Privredne komore Srbije, na sednici održanoj 26. aprila 2013. godine, donosi

UPUTSTVO

O USLOVIMA, NAČINU I POSTUPKU IZDAVANjA UVERENjA O DOMAĆEM POREKLU DOBARA U POSTUPCIMA JAVNIH NABAVKI

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", broj 48 od 31. maja 2013)

1. UVODNE ODREDBE

1.1. Uputstvom o uslovima, načinu i postupku izdavanja uverenja o domaćem poreklu dobara u postupcima javnih nabavki (u daljem tekstu: Uputstvo), uređuju se uslovi, način i postupak izdavanja uverenja o domaćem poreklu robe koje je ponuđač - podnosilac zahteva dužan da dostavi uz ponudu i koje može da koristi kako bi ostvario pravo shodno odredbi člana 86. Zakona o javnim nabavkama.
1.2. Uverenje iz tačke 1.1. ovog uputstva izdaje se ponuđaču - podnosiocu zahteva, privrednom društvu ili drugom pravnom licu koje obavlja registrovanu delatnost na teritoriji Republike Srbije, za ponudu isporuke predmeta javne nabavke domaćeg porekla, pod kojim se podrazumeva proizvodnja dobara.

2. KRITERIJUMI ZA ODREĐIVANjE POREKLA

2.1. Proizvodi osim tekstila i tekstilnih proizvoda iz OdeljkaXInomenklature Carinske tarife
Za dobijene proizvode iz Liste obrade ili prerade koju treba izvršiti na materijalima bez porekla kako bi dobijeni proizvod stekao status proizvoda sa poreklom koji su dati u Prilogu 9 Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju sa robom (u daljem tekstu: Uredba), postupci iz kolone 3 Priloga, smatraju se dovoljnom obradom ili preradom na osnovu koje se stiče status proizvoda sa poreklom.
Za robu koja nije obuhvaćena Prilogom 9, poreklo se određuje za svaki slučaj posebno, uzimajući u obzir bilo koji postupak obrade ili prerade, shodno konceptu poslednje bitne obrade ili prerade u smislu člana 34. Carinskog zakona to jest:
Roba, u čijoj su proizvodnji učestvovale dve ili više država, smatra se da je poreklom iz one države u kojoj je obavljena poslednja bitna, ekonomski opravdana prerada ili obrada, u privrednom društvu opremljenom za tu preradu ili obradu, i čiji je rezultat novi proizvod ili koja predstavlja bitnu fazu proizvodnje.
2.2. Tekstil i tekstilni proizvodi iz OdeljkaXInomenklature Carinske tarife
Obrada ili prerada na osnovu koje se dobijeni proizvod svrstava u tarifni broj nomenklature Carinske tarife koji je različit od tarifnog broja u koji su bili svrstani upotrebljeni materijali bez porekla, smatra se potpunom preradom.
Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, za proizvode iz Liste obrade ili prerade koju treba izvršiti na materijalima bez porekla kako bi dobijeni proizvod stekao status proizvoda sa poreklom koja je data u Prilogu 8 Uredbe, samo određeni postupci navedeni u koloni 3 ove liste koji se odnose na svaki dobijeni proizvod posebno, smatraju se potpunom preradom, bilo da ona uključuje ili ne promenu tarifnog broja.
Potpuna prerada navedena u stavu 1. ove tačke, smatra se obradom ili preradom kojom se stiče poreklo u skladu sa članom 34. Carinskog zakona.

3. NAČIN IZDAVANjA UVERENjA

3.1. Uverenje o domaćem poreklu robe Privredna komora Srbije (u daljem tekstu: Komora), izdaje na osnovu zahteva ponuđača - podnosioca zahteva. Zahtev se može podneti na jedan od sledećih načina:
- pisanim putem u papirnom obliku, na memorandumu, overenom pečatom i svojeručno potpisanom od strane ovlašćenog lica podnosioca zahteva, uz propisanu originalnu dokumentaciju;
- elektronskim putem u obliku digitalno potpisanog dokumenta, tako što podnosilac unosi podatke u propisani obrazac na internet portalu Komore. Na istom portalu podnosilac zahteva prosleđuje propisanu dokumentaciju u obliku elektronskih dokumenata, koji moraju biti overeni kvalifikovanim elektronskim potpisom ovlašćenog lica podnosioca zahteva. Procedura predaje digitalno potpisanih dokumenata je u skladu sa Zakonom o elektronskom dokumentu Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 51/09);
- izuzetno putem elektronske pošte, tako što podnosilac unosi podatke u propisani obrazac na internet portalu Komore, a propisanu dokumentaciju koja se prilaže uz zahtev dostavlja u elektronskoj formi na elektronsku adresu Komore.
Podnosilac zahteva je dužan da propisanu originalnu dokumentaciju dostavi najkasnije do dana preuzimanja Uverenja. Ukoliko podnosilac zahteva ne dostavi propisanu originalnu dokumentaciju, Uverenje neće biti izdato.
Zahtev se podnosi Privrednoj komori Srbije - Centru za usluge i posredovanje, Beograd, Resavska 13-15, i unosi se u posebnu evidenciju.
3.2. Podnosilac zahteva dužan je da u zahtevu navede sledeće podatke:
- naziv, sedište i matični broj podnosioca zahteva;
- šifru delatnosti i poreski identifikacioni broj (PIB) podnosioca zahteva;
- svrhu, odnosno izjavu da se uverenje traži radi ostvarivanja prava iz člana 86. stav 4. Zakona o javnim nabavkama;
- broj ili šifru, vrstu, opis predmeta javne nabavke, podatak kada i gde je objavljena javna nabavka;
- naziv i sedište naručioca;
- obrazloženje da je predmet javne nabavke domaćeg porekla po osnovu jednog