Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 19. Zakona o overavanju potpisa, rukopisa i prepisa ("Službeni glasnik RS", broj 39/93),
Ministar pravde donosi

UPUTSTVO

O OBLIKU I NAČINU VOĐENjA UPISNIKA I O NAČINU OVERAVANjA POTPISA, RUKOPISA I PREPISA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 74/93)

1.
Ovim uputstvom utvrđuje se oblik i način vođenja upisnika i bliže se uređuje način overavanja potpisa, rukopisa i prepisa.
2.
Overavanje se vrši u službenim prostorijama suda, odnosno organa uprave.
Opštinski sud, odnosno organ uprave, može da na svom području overavanje potpisa i rukopisa vrši i izvan službenih prostorija ako je lice koje traži overu potpisa ili rukopisa sprečeno da dođe u sud odnosno organ uprave.
Lice koje traži overu potpisa ili rukopisa izvan službenih prostorija dužno je da prethodno položi potreban iznos na ime dnevnice i ostalih troškova u smislu važećih propisa o naknadi troškova za službena putovanja.
Overavanje prepisa ne može da se vrši izvan službenih prostorija.
3.
Overavanje potpisa, rukopisa i prepisa uvodi se u upisnik za overavanje, koji se vodi prema obrascu, koji je sastavni deo ovog uputstva.
4.
Upisnik se ukoričava tvrdim povezom. Sve stranice osim prvog i poslednjeg lista, numerišu se. Listovi se prošivaju jemstvenikom, a krajevi jemstvenika povezuju voskom na poslednjoj nenumerisanoj strani. Ispod toga stavlja se zabeleška: "Ovaj upisnik ima ########(i slovima) numerisanih stranica". Zabelešku sa desne strane overava predsednik suda, odnosno sekretar opštinske uprave, potpisom i pečatom, a sa leve strane stavlja se mesto i datum overe.
Na koricama i prvoj nenumerisanoj strani odštampan je tekst: "Upisnik za overavanje potpisa, rukopisa i prepisa za ...... (naziv opštine-suda naseljenog mesta)".
Ispod toga na prvoj nenumerisanoj strani stavlja se klauzula: "Ime i prezime ovlašćenog lica za overavanje, broj i datum rešenja kojim je dato ovlašćenje za overavanje i čitak potpis tog lica."
Na poslednjem nenumerisanom listu odštampani su propisi o overavanju.
5.
Kada overavanje potpisa i rukopisa vrši izvan službenih prostorija, sastaviće se zapisnik o overavanju koji mora da sadrži sve podatke iz upisnika. Podaci iz zapisnika naknadno će se uvesti u upisnik, a u kolonu za primedbe navodi se da su podaci iz zapisnika. Ukoliko su u potvrdi o overi ne bi mogao navesti broj upisnika za overavanje, navešće se mesto u kome je overavanje izvršeno i datum.
6.
Pri popunjavanju pojedinih kolona upisnika postupiće se na sledeći način:
Lice čiji se potpis ili rukopis overava upisuje svoje ime i prezime, odnosno stavlja otisak prsta u kolonu 3 ispod njegovih ličnih podataka, koje upisuje službeno lice.
Prilikom overe prepisa u kolonu 3 upisuju se podaci (ime i prezime i adresa) koje o sebi pruži podnosilac isprave.
U kolonu 4 upisuje se jedan od ovih načina utvrđivanja identiteta lica koje overava svoj potpis ili rukopis: lično poznat - broj lične karte ili isprave za putovanje u inostranstvo (skraćeno: l.k. odnosno pasoš) i sedište organa koji je izdato ispravu, odnosno naziv strane države gde je isprava izdata.
Ako se identitet lica utvrđuje pomoću dva svedoka, u ovu kolonu službeno lice upisuje njihova lična imena i adrese i način utvrđivanja njihovog identiteta, a ispod toga svedoci stavljaju svoje potpise.
Ako se overava prepis ili fotografski snimak isprave, u kolonu 4 upisuju se samo reči "overa prepisa".
U kolonu 5 upisuje se uobičajeni naziv isprave (punomoćje, kupoprodajni ugovor, ugovor o zameni, izjava itd.) i datum njenog sastavljanja ili izdavanja.
U kolonu 6 upisuje se iznos naplaćene takse ili osnov taksenog oslobođenja.
U kolonu 7 upisuje se kojeg je prsta otisak stavljen umesto potpisa.
Kada se umesto potpisa ili rukopisa overava izjava lica koje nema obe ruke, koje ne zna čitati ili koje je slepo, u kolonu 7 stavlja se jedna od zabeleški: "nema obe ruke"; - "ne zna čitati" ; -"slep".
U kolonu 7 upisuju se i druge okolnosti koje treba istaći radi bližeg razrešenja.
7.
Svaka isprava na kojoj se overava