Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 62. Zakona o arondaciji i komasaciji poljoprivrednog i šumskog zemljišta ("Službeni glasnik SRS", broj 47/74), Republička geodetska uprava, donosi

UPUTSTVO

O NAČINU VRŠENjA GEODETSKO-TEHNIČKIH RADOVA I UTVRĐIVANjU VREDNOSTI ZEMLjIŠTA U POSTUPKU KOMASACIJE

(Objavljeno u "Sl. glasniku SRS", br. 3/77)

Član 1.

Ovim uputstvom se propisuje način sastavljanja iskaza zemljišta, knjige fonda komasacione mase, utvrđivanja vrednosti zemljišta, vršenja geodetsko-tehničkih radova i vršenja nadzora nad tim radovima i procenom zemljišta.

I. SASTAVLjANjE ISKAZA ZEMLjIŠTA

Član 2.

Iskaz zemljišta za svakog učesnika komasacije sastavlja se na osnovu utvrđenog faktičkog stanja i podataka iz knjige fonda komasacione mase.
Za utvrđivanje faktičkog stanja iz stava 1. ovog člana koriste se:
1. posedovni listovi,
2. prepisi zemljišno-knjižnih uložaka (popisi poseda),
3. spisak parcela,
4. spisak kuća,
5. azbučni pregled posednika,
6. elaborati: agrarne reforme i kolonizacije, arondacije i dr.
7. geodetski planovi na kojima su provođene promene (radni originali opštinskih geodetskih uprava).
Pored dokaza i podataka iz stava 2. ovog člana za utvrđivanje faktičkog stanja koriste se i drugi podaci o nastalim promenama koji se dobijaju od učesnika komasacije.
Dokazi i podaci iz st. 1-3. ovog člana dostavljaju se komasacionoj komisiji.
U postupku utvrđivanja faktičkog stanja promene koje se ne mogu evidentirati na planovima snimaju se po važećim propisima.
Sve promene ustanovljene prilikom utvrđivanja faktičkog stanja provode se na planovima, posedovnim listovima i spisku parcela i unose se u spisak promena.
Utvrđeni podaci o faktičkom stanju iskazuju se na način koji omogućuje automatsku obradu podataka.

Član 3.

Za svakog učesnika komasacije izrađuje se iskaz zemljišta koji naročito sadrži:
1. broj iskaza,
2. broj zapisnika o utvrđivanju faktičkog stanja,
3. indikacije učesnika komasacije,
4. terete i umanjenja (odbitke) za javne potrebe,
5. izjava učesnika o grupisanju i dodeli zemljišta iz komasacione mase,
6. podatke o parcelama koje su obuhvaćene komasacijom (broj parcele, zvano mesto, potes, površina, kultura, procenbene klase i vrednosti),
7. podatke o zemljištu koje učesnik dobija iz komasacione mase (broj parcele, broj table, potes, površina, procenbene klase i vrednosti),
8. podatke o parcelama koje nisu obuhvaćene komasacijom, koji se upisuju u novom stanju,
9. zbirne podatke tač. 6-8. ovog stava.

Član 4.

Za svaku katastarsku opštinu iskazi zemljišta numerišu se brojevima odgovarajućeg zapisnika o utvrđivanju faktičkog stanja ili se slažu po azbučnom redu učesnika komasacije i numerišu od 1 pa dalje.

Član 5.

U iskazu zemljišta vrši se sabiranje vrednosti i površina po procenbenim razredima pojedinih parcela i dobija se vrednost koju učesnik komasacije unosi u komasacionu masu.

Član 6.

Svi iskazi zemljišta od broja 1 sa zbirnim podacima o površinama i vrednostima po procenbenim razredima upisuju se u sumarnik iskaza koji se vidi za svaku katastarsku opštinu.
U sumarniku iskaza zemljišta vrši se kontrola upisivanja podataka iz knjige fonda komasacione mase i obrazovanja vrednosti koju učesnik komasacije unosi u komasacionu masu.

Član 7.

Svaka usvojena promena podataka iz člana 3. ovog uputstva, posle obavljene javne rasprave, sprovodi se u iskazu zemljišta.
Iskazi zemljišta u kojima je sprovedena promena površina i vrednosti zemljišta posebno se evidentiraju u spisku promenjenih iskaza.

II. SASTAVLjANjE KNjIGE FONDA KOMASACIONE MASE

Član 8.

Knjiga fonda komasacione mase sastavlja se za svaku katastarsku opštinu na osnovu spiska parcela u kome su prethodno provedene promene ustanovljene prilikom utvrđivanja faktičkog stanja.
Za parcele koje ne ulaze u komasaciono područje izrađuje se poseban spisak parcela.
Površina parcela obuhvaćenih komasacijom i parcela koje ne ulaze u komasaciono područje mora dati ukupnu površinu po katastarskim opštinama pre komasacije.

Član 9.

U knjizi fonda komasacione mase vrši se računanje površina delova parcela u različitim procenbenim razredima.
Izravnanje površina različitih procenbenih razreda vrši se na površinu parcele. Dozvoljeno odstupanje je 2,0 VP.

Član 10.

U knjizi fonda komasacione mase računa se i upisuje vrednost pojedinih parcela, kao i ukupna površina i vrednost zemljišta komasacionog područja (Vu).
Vrednost pojedinih parcela dobija se množenjem površina parcela sa odgovarajućim obračunskim koeficijentom.
Ukupna površina i vrednost zemljišta (Vu) komasacionog područja dobija se rekapitulacijom strana knjige fonda komasacione mase a kontrola računanja vrednosti vrši se po stranama.

Član 11.

Utvrđivanje komasacione mase katastarske opštine kod koje je izvršena promena granice vrši se otpisom i pripisom vrednosti u knjizi fonda komasacione mase.

Član 12.

Podaci o parcelama iz knjige fonda komasacione mase unose se u iskaz zemljišta.

III. UTVRĐIVANjE VREDNOSTI ZEMLjIŠTA

Član 13.

Vrednost zemljišta utvrđuje se orijentacionom i detaljnom procenom zemljišta.

1. Orijentaciona procena

Član 14.

Orijentacionom procenom zemljišta utvrđuje se broj procenbenih razreda i njihov međusobni odnos.
Razvrstavanje pojedinih zemljišta u procenbene razrede vrši se prema: bonitetu zemljišta, klimatskim i ekonomskim činiocima.
Bonitet zemljišta utvrđuje se prema: dubini, teksturi, geološkoj podlozi, strukturi, procesu, dubini humusnog horizonta, procentu humusa, podzemnoj vodi, dreniranosti, reljefu, nagibu, eroziju, zabarenosti, plavnosti, zaslanjenosti i ekspoziciji.
Klimatski elementi koji su od uticaja na bonitet zemljišta jesu: srednja godišnja temperatura vazduha, srednje godišnje količine padavina, količine padavina u vegetacionom periodu, relativna vlažnost vazduha i indeks suše za period juni-avgust.
Ekonomski činioci koji se uzimaju u obzir prilikom procene zemljišta jesu: prometna vrednost zemljišta i udaljenost od naselja.
Podaci o bonitetu zemljišta, klimatskim elementima i ekonomskim činiocima unose se u zapisnik o orijentacionoj proceni zemljišta.

Član 15.

Na komasacionom području vrši se rekognosciranje u cilju odabiranja mesta pedoloških profila koji karakterišu pojedine vrste zemljišta.
Za svaki ustanovljeni procenbeni razred vrši se izbor i opis uglednih zemljišta, koja služe za utvrđivanje vrednosti putem prosečnih prinosa najzastupljenijih useva i prometne vrednosti zemljišta.

Član 16.

U postupku utvrđivanja prosečnih prinosa za najzastupljenije useve (pšenica, kukuruz, lucerka, šećerna repa suncokret i dr.), koriste se zvanični statistički podaci i odgovarajuće ocene o prosečnim prinosima.

Član 17.

Vrednost zemljišta po procenbenim razredima utvrđuje se na osnovu prosečnih prinosa najzastupljenijih useva i prometne vrednosti zemljišta.
Prosečni prinosi prvog procenbenog razreda uzimaju se kao faktor za upoređenje i označavaju se sa: 1,00 dok se prinosi ostalih procenbenih razreda stavljaju u relativan odnos prema prvom procenbenom razredu. Na ovaj način se utvrđuju međusobni odnosi između ustanovljenih procenbenih razreda i dobija vrednost zemljišta putem prinosa.
Na isti način utvrđuje se i prometna vrednost zemljišta po ustanovljenim procenbenim razredima.
Na osnovu vrednosti koja se dobija putem prinosa i prometne vrednosti vrši se izračunavanje koeficijenata za obračun za obračun po procenbenim razredima.

Član 18.

U postupku sprovođenja orijentacione procene vodi se zapisnik u koji se unose sledeći podaci:
- opis komasacionog područja,
- karakteristike pojedinih zemljišta utvrđenih na osnovu kriterijuma procene,
- opis uglednih zemljišta,
- mišljenje članova komisije - učesnika komasacije u pogledu prosečnih prinosa za najzastupljenije useve i prometne vrednosti zemljišta,
- broj ustanovljenih procenbenih razreda i