Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 7. Zakona o organima za vođenje evidencije nepokretnosti u društvenoj svojini ("Službeni glasnik SRS", broj 23/68), Republička geodetska uprava donosi

UPUTSTVO

O NAČINU NA KOJI ĆE SE U KATASTARSKOM OPERATU EVIDENTIRATI NEPOKRETNOSTI U DRUŠTVENOJ SVOJINI I OBLIKU I SADRŽINI PRIJAVE PO KOJOJ SE VRŠI PRIJAVLjIVANjE NEPOKRETNOSTI U DRUŠTVENOJ SVOJINI

(Objavljeno u "Sl. glasniku SRS", br. 25/68)

I. NAČIN EVIDENTIRANjA NEPOKRETNOSTI U DRUŠTVENOJ SVOJINI

1.
Evidencija nepokretnosti u društvenoj svojini vodi se u okviru postojećeg katastarskog operata po katastarskim opštinama i korisnicima nepokretnosti.
2.
Nepokretnosti koje su postale društvenom svojinom po članu 1. Zakona o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta ("Službeni list FNRJ" broj 52/58) evidentiraju se u katastarskom operatu kao društvena svojina tako što se na naslovnoj strani posedovnog lista upisuju reči: "Društvena svojina - korisnik ..................................... (ime i prezime)".
3.
Nepokretnosti koje su postale društvena svojina, a ostale su na korišćenje ranijim vlasnicima po osnovu iz člana 27. stav 2. Zakona o poljoprivrednom zemljišnom fondu opštenarodne imovine i dodeljivanju zemlje poljoprivrednim organizacijama ("Službeni list FNRJ" broj 22/53), evidentiraju se kao društvena svojina.
4.
Za vođenje evidencije o nepokretnostima u društvenoj svojini u okviru katastarskog operata, pored postojećih delova ustanovljenih važećim propisima, vodi se i poseban spisak u kome se upisuju sve katastarske parcele u društvenoj svojini i stvarna prava iz člana 1. stav 2. Zakona o organima za vođenje evidencije nepokretnosti u društvenoj svojini kao i pravni osnov sticanja tih nepokretnosti odnosno stvarnih prava, odnosno činjenice na osnovu kojih se nepokretnost ili stvarno pravo koristi.
Spisak iz prethodnog stava vodi se po obrascu: "S-1" koji je sastavni deo ovog uputstva.
5.
U postojećem spisku parcela rubrika "dodatak za godinu" deli se u dva dela: u prvom delu ove rubrike za sve parcele u društvenoj svojini stavlja se oznaka "DS",a drugi deo koristi se za dosadašnju namenu. Radi jednoobraznosti vođenja prvog dela rubrike "dodatak za godinu" treba izraditi štambilj sa slovima "DS" veličine 3 mm.
6.
Pored sumarnika posedovnih listova koji se vodi u katastarskom operatu po važećim propisima, za nepokretnosti u društvenoj svojini ustanovljava se poseban sumarnik posedovnih listova korisnika nepokretnosti društvene svojine.
Poseban sumarnik posedovnih listova iz prethodnog stava sadrži iste rubrike kao i sumarnik koji se vodi po postojećim propisima.

II. PRIJAVLjIVANjE NEPOKRETNOSTI U DRUŠTVENOJ SVOJINI I NAČIN NjIHOVOG EVIDENTIRANjA

7.
Radi ustanovljenja početnog stanja i vođenja evidencije o nepokretnosti u društvenoj svojini i stvarnim pravima iz člana 1. stav 2. Zakona o organima za vođenje evidencije nepokretnosti u društvenoj svojini, prijavljivanje ove imovine odnosno stvarnih prava vrši se po obrascu "P-II" koji je sastavni deo ovog uputstva. Prijava po obrascu iz prethodnog stava podnosi se posebno za svaku katastarsku opštinu.
8.
Pošto se prikupe podaci o nepokretnosti u društvenoj svojini i stvarnih prava po obrascu "P-II" pristupa se sređivanju svih nepokretnosti i stvarnih prava po katastarskim opštinama na sledeći način:
a) na osnovu podataka upisanih u azbučnom pregledu posednika treba izdvojiti sve posedovne listove koji se po katastarskom operatu vode kao društvena svojina;
b) na osnovu podnetih prijava treba posedovne listove grupisati po korisnicima i sravniti stanje u prijavama sa stanjem u posedovnim listovima i to pravo na naslovnoj, a posle na unutrašnjoj strani posedovnog lista.
Ako se pri sravnjivanju stanja u prijavi podnetoj prema obrascu "P-II" i stanja u katastarskom operatu utvrdi da se određene parcele nalaze u društvenoj svojini, a u katastarskom operatu od tada nisu bile uvedene, u tom slučaju izvršiće se potrebne promene u katastarskom operatu za te parcele.
Za parcele za koje se u katastarskom operatu utvrdi da je korisnik nepoznat, izvestiće se opštinski organ uprave nadležan za imovinsko-pravne poslove radi utvrđivanja koja organizacija odnosno organ ima pravo korišćenja na toj nepokretnosti.
9. U postupku sravnjivanja stanja u prijavama sa stanjem u posedovnim listovima svaku parcelu u prijavi čiji se podaci u potpunosti slažu sa stanjem u posedovnom listu treba u rubrici "primedba" upisati reči: "slaže se", a za slučajeve koji se ne slažu sa stanjem u posedovnom listu upisuju se reči: "uvedeno u spisak prijava odnosno spisak promena pod rednim brojem ..........".
III. ZAVRŠNE ODREDBE
10. Ukoliko postoje smetnje za sprovođenje pojedinih tehničkih radnji u vezi sa sravnjivanjem prijava po obrascu "P-II" i stvarnog stanja u katastarskom operatu, na područjima na kojima je premer izvršen grafičkom metodom i na područjima na kojima postoji popisni katastar zemljišta, ove radnje može organ koji provodi promene prilagoditi faktičkoj situaciji na tim područjima po instrukciji Republičke geodetske uprave odnosno pokrajinskog organa uprave nadležnog za geodetske poslove.
11. Ovo uputstvo stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Socijalističke Republike Srbije".