Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 12. stav 5. Zakona o izboru narodnih poslanika ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 35/2000),
Ministar pravde, čiju funkciju u skladu s članom 3. Zakona o radu Vlade Republike Srbije i ministarstava do obrazovanja Vlade Republike Srbije posle parlamentarnih izbora 2000. godine obavlja kolegijum, donosi

UPUTSTVO

O NAČINU AŽURIRANjA BIRAČKIH SPISKOVA

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 42 od 3. novembra 2000; 118/03)

Član 1.

Ovim uputstvom bliže se propisuje način ažuriranja biračkih spiskova.
Pod ažuriranjem biračkih spiskova smatraju se upis i brisanje birača iz biračkog spiska, izmene, ispravke i dopune podataka u biračkom spisku i izlaganje, zaključivanje, dostavljanje i prepisivanje biračkog spiska.

Član 2.

Birački spisak vodi se putem automatske obrade podataka po opštinama, kao deo jedinstvenog, povezanog sistema.
Jedinstveni, povezani sistem predstavlja skup biračkih spiskova koji se vode po opštinama.
Ministarstvo nadležno za poslove uprave obezbeđuje uvid u biračke spiskove iz stava 2. ovog člana izlaganjem na Internetu.

Član 3.

Organ koji vodi birački spisak dužan je da u roku od tri dana od dana raspisivanja izbora izloži birački spisak na uvid građanima.
Birački spisak izlaže se u službenim prostorijama u zgradi skupštine opštine, a izvodi iz biračkog spiska i u drugim službenim prostorijama dostupnim građanima (mesna kancelarija, mesna zajednica i slično).
Birački spisak izlaže se na uvid najmanje šest dana nedeljno, a vreme određeno za uvid ne može biti kraće od radnog vremena opštinskog organa uprave.

Član 4.

Odmah posle izlaganja biračkog spiska građani se obaveštavaju o mestu, adresi i prostoriji u kojoj je birački spisak izložen; o vremenu određenom za uvid u birački spisak; o datumu zaključenja biračkog spiska i o tome da sve do zaključenja biračkog spiska organu nadležnom za vođenje biračkog spiska mogu podneti zahtev za upis ili brisanje birača iz biračkog spiska ili izmenu, ispravku ili dopunu podataka u biračkom spisku (u daljem tekstu: promene u biračkom spisku).
Punoletni jugoslovenski državljani privremeno odseljeni iz stalnog mesta boravka (raseljena lica) obaveštavaju se da mogu biti upisani u birački spisak u mestu u kome su prema evidenciji organa unutrašnjih poslova prijavljeni s tim statusom.
Građani se obaveštavaju i da posle zaključenja biračkog spiska mogu zahtev za promene u biračkom spisku podneti samo nadležnom opštinskom sudu, i da na osnovu njegove odluke promene mogu biti izvršene najkasnije 48 sati pre dana određenog za održavanje izbora.

Član 5.

Građani se obaveštavaju putem javnog oglasa na oglasnim tablama u službenim prostorijama u zgradi skupštine opštine, drugim službenim prostorijama dostupnim građanima, na tablama koje imaju karakter oglasnog prostora, oglašavanjem na drugim vidnim mestima, a mogu se obaveštavati i preko sredstava javnog obaveštavanja.
Obaveštenje mora biti na jezicima koji su u službenoj upotrebi u opštini.

Član 6.

Organ koji vodi birački spisak vrši promene u biračkom spisku po službenoj dužnosti ili na zahtev građana, sve do donošenja rešenja o zaključenju biračkog spiska.
Za svaku promenu u biračkom spisku donosi se odgovarajuće rešenje.
O donetim rešenjima vodi se evidencija po vrsti i osnovu promene, u skladu s propisima o kancelarijskom poslovanju.
Sve izvršene promene unose se i u biračke spiskove izložene na Internetu, i to svakog prvog u mesecu za prethodni mesec. Od donošenja odluke o raspisivanju izbora do zaključenja biračkog spiska promene se unose dnevno.
Po zaključenju biračkog spiska promene u biračkom spisku vrši Republička izborna komisija, na osnovu odluke nadležnog suda.

Član 7.

Organ koji vodi birački spisak dužan je da od organa unutrašnjih poslova pribavi podatke o prijavama i odjavama prebivališta građana, da pribavljene podatke uporedi s podacima iz biračkog spiska i da posle toga po službenoj dužnosti izvrši potrebne promene u biračkom spisku.
Organ koji vodi birački spisak dužan je da od organa unutrašnjih poslova pribavi podatke o licima privremeno odseljenim iz stalnog mesta boravka (raseljenim licima) koja su prijavljena sa tim statusom na teritoriji opštine (ime i prezime, ime oca, mesto i datum rođenja, lični broj i adresa boravka), odnosno da izvrši uvid u ličnu kartu i prijavu boravka tih lica i da ih posle toga po službenoj dužnosti upiše u birački spisak.
Organ koji vodi birački spisak dužan je i da uporedi podatke iz biračkog spiska s podacima iz matičnih knjiga rođenih o sticanju punoletstva, lišavanju i vraćanju poslovne sposobnosti i promeni ličnog