Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu tačke 4. Odluke o utvrđivanju Programa za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju ("Službeni glasnik RS", broj 64/05),
Ministar rada, zapošljavanja i socijalne politike donosi

UPUTSTVO

O BLIŽIM KRITERIJUMIMA ZA PRIMENU PROGRAMA ZA REŠAVANjE VIŠKA ZAPOSLENIH U PROCESU RACIONALIZACIJE, RESTRUKTURIRANjA I PRIPREME ZA PRIVATIZACIJU

(Objavljeno u "Sl. glasniku RS", br. 89 od 18. oktobra 2005. godine)

1.
Privredna društva, javna preduzeća i ustanove primenjuju Program za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju (u daljem tekstu: Program) u cilju stvaranja ekonomskih uslova za profitabilno poslovanje i rast produktivnosti kroz poslovnu konsolidaciju privrednih društava i javnih preduzeća i efikasno i ekonomično obavljanje delatnosti ustanova, kao i rešavanja radnopravnog statusa viška zaposlenih u smislu obezbeđenja sredstava za ulaganje u novo zapošljavanje-samozapošljavanje ili prevazilaženje problema u periodu traženja novog zaposlenja.
2.
Pod privrednim društvima koja mogu da podnesu zahtev za obezbeđenje sredstava po Programu, podrazumevaju se sve pravne forme društava koja vrše promenu vlasništva društvenog, odnosno državnog kapitala i nalaze se u postupku restrukturiranja i pripreme za privatizaciju.
Javna preduzeća mogu da podnesu zahtev za obezbeđenje sredstava po Programu ako je Vlada prethodno donela odluku o restrukturiranju/racionalizaciji i pripremi za privatizaciju u odgovarajućem javnom preduzeću.
Ustanove mogu da podnesu zahtev za obezbeđenje sredstava po Programu ako je Vlada prethodno donela odluku o racionalizaciji u odgovarajućoj/im ustanovi/ma.
Javna preduzeća čiji je osnivač opština utvrđena kao devastirano područje mogu da podnesu zahtev za obezbeđenje sredstava po Programu ako je nadležni organ prethodno doneo odluku o procesu restrukturiranja i pripreme za privatizaciju u odgovarajućem javnom preduzeću i ukoliko su u budžetu Republike Srbije obezbeđena sredstva.
3.
Ministarstva u čijem delokrugu je utvrđeno da obavljaju poslove u oblasti u kojoj javno preduzeće ili ustanova obavljaju delatnost, odnosno Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalne politike, pokreću postupak za donošenje odluke Vlade o restrukturiranju/racionalizaciji i pripremi za privatizaciju u odgovarajućem javnom preduzeću, odnosno o racionalizaciji u odgovarajućoj/im ustanovi/ma.
Inicijativa za donošenje odluke iz prethodnog stava, između ostalog, sadrži okviran broj potrebnih radnika i okvirnu dinamiku racionalizacije, odnosno rešavanja radnopravnog statusa viška zaposlenih, na osnovu kojih javno preduzeće donosi program restrukturiranja/privatizacije, a ustanove donose program racionalizacije, i utvrđuju nacrt programa rešavanja viška zaposlenih, koji sadrži mere i aktivnosti za rešavanje viška zaposlenih (u daljem tekstu: poseban program).
4.
Sagledavanje poslovnog i finansijskog stanja, u postupku pripreme za privatizaciju, restrukturiranje/racionalizaciju i utvrđivanje viška zaposlenih, privredna društva i javna preduzeća vrše na osnovu izveštaja o poslovanju, godišnjeg računa, konsolidovanog godišnjeg računa, vrednosti kapitala ili imovine, bilansa stanja i uspeha, načina otplate dugova, unutrašnje organizacije, broja i strukture zaposlenih i drugih pokazatelja, kao i bilansa otvaranja, položaja delova, perspektive daljeg razvoja, mogućnosti sticanja dobiti, mogućnosti vršenja statusnih promena, plasmana proizvoda i usluga, postojanja strateških partnera, potreba tržišta i dr.
U javnim preduzećima se procenjuje stanje i perspektiva razvoja u zavisnosti od cilja njihovog osnivanja - delatnosti od opšteg interesa koju obavljaju, te se stanje sagledava na osnovu kombinacije kriterijuma.
U ustanovama se procenjuje postojanje i mogućnost zadovoljenja javnog interesa, mogućnost zadovoljenja potreba korisnika usluga, broj korisnika usluga, kao i obim i perspektiva potreba u narednom periodu.
U momentu utvrđivanja potrebe rešavanja viška zaposlenih privredno društvo, javno preduzeće ili ustanova (u daljem tekstu: poslodavac) je u obavezi da o početku postupka obavesti i nadležnu filijalu Nacionalne službe za zapošljavanje, u skladu sa Zakonom o radu.
5.
Tim za restrukturiranje/racionalizaciju ili tranzicioni centar (u daljem tekstu: tim/centar) formira nadležni organ poslodavca (npr. upravni odbor/direktor) u zavisnosti od veličine poslodavca, potrebe analize stanja i perspektive daljeg razvoja, osnovanosti promena i drugih činilaca.
Tim za restrukturiranje/racionalizaciju se obrazuje u slučaju kad postupak rešavanja viška zaposlenih ne zahteva kontinuiran proces, odnosno ukoliko se rešavanje radnopravnog statusa viška zaposlenih ne vrši u različitim vremenskim intervalima. Takođe, broj članova tima je manji, a struktura je drugačija i ne mora nužno da obuhvata stručnjake iz različitih oblasti (pravnik, ekonomista, socijalni radnik, psiholog, i dr.).
Tim/centar se formira odlukom kojom se utvrđuje oblik, sastav i bliže određuje njegova uloga i aktivnosti, utvrđene ovim uputstvom, a prema sledećoj tabeli.

Uloga i aktivnosti tima/centra


____________________________________________________________________________________________________
Red. Uloga Aktivnosti Nosioci
br.
____________________________________________________________________________________________________
1 2 3 4
1. Analizirajuća Analiza stanja i perspektiva razvoja poslodavca Tim/Centar
2. Inicijativna Predlaganje mogućnosti vršenja statusnih promena,
korišćenja neiskorišćenih resursa; Tim/Centar
Predlaganje načina rešavanja viška zaposlenih; Tim/Centar
Predlaganje mogućnosti za otpočinjanje sopstvene delatnosti; Tim/Centar
Utvrđivanje (u saradnji sa nadležnim organom) metodologije
i postupka sprovođenja ankete;
Podsticanje i pružanje podrške u postupku udruživanja
i rada u slučaju međusobne saradnje ili saradnje
sa poslodavcem; Tim/Centar
Predlaganje programa dodatnog obrazovanja i obuke; Tim/Centar
3. Informativna Informisanje zaposlenih o aktivnostima, pravima
i mogućnostima u toku celog postupka; Tim/Centar
Prikupljanje i pružanje informacija o stanju
i mogućnostima na tržištu rada, novim radnim mestima; Centar
Upućivanje na socijalne, finansijske i zdravstvene usluge; Tim/Centar
4. Realizatorska Sprovođenje utvrđenih mogućnosti korišćenja
neiskorišćenih resursa poslodavca; Centar
Organizovanje i sprovođenje internih tendera; Centar
Ostvarivanje saradnje sa drugim učesnicima postupka
i drugim subjektima; Tim/Centar
Organizovanje potrebnih obuka i dodatnog obrazovanja; Tim/Centar
Anketiranje radnika o njihovim namerama, mogućnostima Centar
i spremnosti za prihvatanje pojedinih opcija za rešavanje
radno pravnog statusa; Tim/Centar
5. Kontrolna Kontrola sprovođenja pojedinih faza postupka; Tim/Centar
Kontrola sprovođenja interne javne ponude-tendera; Centar
6. Savetodavna Podsticanje samozapošljavanja; Tim/Centar
Pružanje pomoći zaposlenima u postupku osnivanja i početka
rada novog privrednog subjekta; Tim/Centar
Pružanje pomoći pri izradi biznis planova i studija
izvodljivosti; Centar
: