Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu Ustava Republike Srbije i prava građanki i građana Vojvodine na ostvarivanje, negovanje i zaštitu autonomije u okviru Republike Srbije, na očuvanje visokog stepena demokratije i osnovnih ljudskih prava, postizanje održivog ekonomskog i socijalnog napretka i želje da žive zajedno u slobodi, pravdi i miru, istrajavajući na zajedničkim interesima i poštujući različitost kultura nacionalnih zajednica koje žive na prostoru Vojvodine Skupština Autonomne Pokrajine Vojvodine donosi

STATUT

AUTONOMNE POKRAJINE VOJVODINE

(Objavljen u "Sl. listu APV", br. 17 od 14. decembra 2009)

I. OSNOVNE ODREDBE

Autonomna Pokrajina Vojvodina

Član 1.

Vojvodina je autonomna pokrajina građanki i građana (u daljem tekstu: građani) koji u njoj žive, u sastavu Republike Srbije.
Vojvodina je regija u kojoj se tradicionalno neguju višekulturalnost, višekonfesionalnost i drugi evropski principi i vrednosti.
AP VOJVODINA je neodvojivi deo Republike Srbije.

Status AP Vojvodine

Član 2.

AP Vojvodina ima status pravnog lica.
Skupština AP Vojvodine pokrajinskom skupštinskom odlukom određuje organ AP Vojvodine koji zastupa AP Vojvodinu kao pravno lice i pri tome vrši prava i obaveze koje AP Vojvodina ima kao osnivač javnih preduzeća i ustanova i drugih organizacija u skladu sa zakonom.

Teritorija AP Vojvodine

Član 3.

Teritoriju AP Vojvodine čine teritorije jedinica lokalnih samouprava u njenim geografskim oblastima ( Bačka, Banat i Srem), utvrđene zakonom.
Teritorija AP Vojvodine ne može se menjati bez saglasnosti njenih građana, izražene na referendumu.
Referendum je punovažan ako je na njemu glasala većina građana koji imaju izborno pravo i prebivalište na teritoriji AP Vojvodine.
Odluka na referendumu iz stava 3. ovog člana je doneta ako je za nju glasala većina utvrđena zakonom.

Nosioci prava na pokrajinsku autonomiju

Član 4.

Nosioci prava na pokrajinsku autonomiju jesu građani AP Vrjvodine.
Pravo iz stava 1. ovog člana podleže samo nadzoru ustavnosti i zakonitosti.
Pokrajinski organi, političke organizacije, grupa ili pojedinac ne mogu prisvojiti pravo građana na pokrajinsku autonomiju, niti uspostaviti vlast u organima AP Vojvodine mimo slobodno izražene volje građana AP Vojvodine.

Ostvarivanje prava na pokrajinsku autonomiju

Član 5.

Građani AP Vojvodine samostalno ostvaruju svoja prava i izvršavaju svoje dužnosti utvrđene Ustavom Republike Srbije (u daljem tekstu: Ustav), zakonom, Statutom Autonomne Pokrajine Vojvodine (u daljem tekstu: Statut) i opštim aktima organa AP Vojvodine.
Građani AP Vojvodine svoje pravo na pokrajinsku autonomiju ostvaruju neposredno, narodnom inicijativom ili referendumom i putem svojih slobodno izabranih predstavnika.

Nacionalna ravnopravnost

Član 6.

U AP Vojvodini, Srbi, Mađari, Slovaci, Hrvati, Crnogorci, Rumuni, Romi, Bunjevci, Rusini i Makedonci, kao i druge, brojčano manje nacionalne zajednice koje u njoj žive, ravnopravni su u ostvarivanju svojih prava.

Multikulturalizam i interkulturalizam

Član 7.

Višejezičnost, multikulturalizam i multikonfesionalizam predstavljaju opštu vrednost od posebnog značaja za AP Vojvodinu.
Dužnost je svih pokrajinskih organa i organizacija da, u okviru svojih prava i dužnosti, podstiču i pomažu očuvanje i razvijanje višejezičnosti i kulturne baštine nacionalnih zajednica koje tradicionalno žive u AP Vojvodini, kao i da posebnim merama i aktivnostima pomažu međusobno uvažavanje i upoznavanje različitih jezika, kultura i veroispovesti u AP Vojvodini.

Ravnopravna zastupljenost žena i muškaraca

Član 8.

AP Vojvodina utvrđuje politiku jednakih mogućnosti i donosi posebne mere za podsticanje ravnopravnosti polova.
AP Vojvodina utvrdiće uslove i način obezbeđivanja ravnopravne zastupljenosti žena i muškaraca u organima AP Vojvodine.

Simboli AP Vojvodine

Član 9.

AP Vojvodina ima simbole.
Simboli autonomne pokrajine su zastava i grb.
Skupština AP Vojvodine uređuje izgled i upotrebu simbola pokrajinskom skupštinskom odlukom, u skladu sa Ustavom i Statutom,

Glavni grad AP Vojvodine

Član 10.

Grad Novi Sad je glavni, administrativni centar AP Vojvddine.
Sedište organa AP Vojvodine je u Novom Sadu. Pokrajinskom skupštinskom odlukom može se predvideti da sedište određenih pokrajinskih organa bude u nekom drugom mestu u AP Vojvodini.
Položaj Grada Novog Sada, kao glavnog, administrativnog centra AP Vojvodine uređuje se pokrajinskom skupštinskom odlukom, u skladu sa zakonom.

Imovina AP Vojvodine

Član 11.

Imovina AP Vojvodine, način njenog korišćenja i raspolaganja uređuje se zakonom.
U svojini AP Vojvodine, kao oblika javne svojine, jesu stvari koje na osnovu zakona koriste organi AP Vojvodine, ustanove i javna preduzeća čiji je ona osnivač i druge pokretne i nepokretne stvari, u skladu sa zakonom kojim se uređuje javna svojina.
Skupština AP Vojvodine pokrajinskom skupštinskom odlukom određuje organe nadležne za upravljanje i raspolaganje imovinom AP Vojvodine na način utvrđen zakonom.
Poslove pravne zaštite imovinskih prava i interesa AP Vojvodine obavlja Pokrajinsko javno pravobranilaštvo.

Poljoprivredno zemljište

Član 12.

Obradivo poljoprivredno zemljište, prirodne retkosti, naučno, kulturno i istorijsko nasleđe uživaju posebnu zaštitu pod uslovima određenim zakonom i aktima AP Vojvodine.
Poljoprivredno, šumsko i vodno zemljište služe opštem dobru.
Poljoprivredno zemljište ne može menjati svoju namenu, osim u izuzetnim, zakonom i pokrajinskom skupštinskom odlukom utvrđenim slučajevima, kada je to neophodno radi zadovoljavanja neophodnih potreba društva, koje se na drugi način nisu mogle zadovoljiti.

Zaštita životne sredine

Član 13.

AP Vojvodina, u skladu sa zakonom, obezbeđuje uslove za zaštitu i unapređivanje životne sredine i preduzima mere za sprečavanje i otklanjanje štetnih posledica koje ugrožavaju životnu sredinu i dovode u opasnost život i zdravlje ljudi.

Saradnja s jedinicama lokalne samouprave

Član 14.

AP Vojvodina, u vršenju poslova iz svoje nadležnosti, ostvaruje saradnju i koordinaciju s jedinicama lokalne samouoprave na svojoj teritoriji.

Razvoj AP Vojvodine

Član 15.

AP Vojvodina je odgovorna za sopstveni održivi ekonomski, naučni, obrazovni, kulturni i turistički razvoj, kao celine, te uravnoteženi razvoj svojih geografskih oblasti.

Međuregionalna saradnja

Član 16.

AP Vojvodina sarađuje s teritorijalnim zajednicama i drugim oblicima autonomije drugih država u okviru spoljne politike Republike Srbije i uz obavezu poštovanja njenog teritorijalnog jedinstva i pravnog poretka.
AP Vojvodina zaključuje međuregionalne sporazume u oblastima iz svoje nadležnosti.
AP Vojvodina može biti član evropskih i svetskih udruženja regiona.
AP Vojvodina može osnovati predstavništva u regionima Evrope i u Briselu, uz saglasnost Vlade Republike Srbije, radi promocije, unapređivanja svojih privrednih, naučnih, obrazovnih i turističkih kapaciteta; u skladu sa Ustavom i zakonom.

Vojvođanska akademija nauka i umetnosti

Član 17.

Vojvođanska akademija nauka i umetnosti je naučna i umetnička ustanova od posebnog značaja u AP Vojvodini.
Vojvođansku akademiju nauka i umetnosti osniva Skupština AP Vojvodine pokrajinskom skupštinskom odlukom, kojom utvrđuje njenu ulogu, uređuje njenu delatnost i način ostvarivanja.
Organi AP Vojvodine obezbeđuju uslove za rad Vojvođanske akademije nauka i umetnosti.

Zaštita pokrajinske autonomije

Član 18.