Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 242. stav 2. Zakona o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima ("Službeni list SFRJ", br. 50/88), savezni sekretar za unutrašnje poslove propisuje

PRAVILNIK

O ZNACIMA KOJE UČESNICIMA U SAOBRAĆAJU NA PUTEVIMA DAJU OVLAŠĆENA LICA

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 28/89)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se znaci koje učesnicima u saobraćaju na putevima daju ovlašćena lica rukama, položajem tela i posebnim uređajima za emitovanje zvučnih i svetlosnih znakova.
Naredbe iz člana 150. Zakona o osnovama bezbednosti saobraćaja na putevima (u daljem tekstu: Zakona) mogu se davati i usmeno i pomoću tehničkih sredstava za pojačanje zvuka i iz vozila i helikoptera.

Član 2.

Znaci koje ovlašćena lica daju rukama i položajem tela za učesnike u saobraćaju imaju sledeća značenja:
1) ruka podignuta vertikalno sa otvorenom šakom - znači obavezno zaustavljanje za sva vozila. Ako je taj znak dat na raskrsnici, znači zabranu prolaza za vozila, osim za ona vozila koja se, u času kad ovlašćeno lice podigne ruku, ne mogu na bezbedan način zaustaviti, a za pešake - zabranu da prelaze kolovoz. Ako je znak dat na otvorenom putu, on ima navedeno značenje samo kad se ovlašćeno lice nalazi na kolovozu (crtež br. 1);
2) ruka horizontalno predručena sa otvorenom šakom - znači zabranu prolaza za sve učesnike u saobraćaju čiji smer kretanja seče smer ispružene ruke (crtež br. 2);
3) lagano mahanje horizontalno odručenom rukom gore - dole sa otvorenom šakom okrenutom nadole - znači da vozač u čijem se smeru daje taj znak treba da smanji brzinu kretanja vozila (crtež br. 3);
4) horizontalno predručena ruka sa otvorenom šakom i kružno kretanje podlaktice i šake od desna u levo - znači da vozač u čijem se smeru daje ovaj znak, treba da ubrza kretanje vozila (crtež br. 4);
5) horizontalno odručena ruka sa dlanom otvorene šake usmerene prema određenom vozilu - znači da je vozač tog vozila obavezan da zaustavi vozilo kojim upravlja (crtež br. 5);
6) telo u normalnom stojećem stavu ili telo u istom stavu sa rukama horizontalno odručenim - označava da se vozila koja dolaze iz pravca u kome su okrenuta leđa, odnosno prsa ovlašćenog lica moraju zaustaviti, a da vozila koja dolaze sa bočnih strana tog lica imaju pravo prolaza (crtež br. 6).
Kad je saobraćaj zaustavljen znacima kojima se naređuje zaustavljanje vozila pojedinim učesnicima u saobraćaju, ovlašćeno lice može dati znak da ubrzaju kretanje svog vozila, ako to obezbeđuje brže odvijanje saobraćaja.
Znake kojima se naređuje smanjenje brzine kretanja, ubrzanje kretanja i zaustavljanje određenog vozila, ovlašćena lica mogu davati i iz vozila.

Član 3.

Ako ovlašćeno lice reguliše saobraćaj na raskrsnici, znake kojima se naređuje zaustavljanje svih vozila i zabrana prolaza za određene učesnike u saobraćaju, može davati samo ako se nalazi u središtu raskrsnice.
Ako se na jednoj raskrsnici nalazi više ovlašćenih lica koja pomažu u regulisanju saobraćaja, znaci koje daju ta lica moraju biti usklađeni sa znacima koje daje ovlašćeno lice koje se nalazi u središtu raskrsnice.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, ako bi se time efikasnije regulisao saobraćaj, znake iz člana 2. stav 1. tač. 1, 2. i 6. ovog pravilnika može davati i ovlašćeno lice koje se nalazi na kolovozu raskrsnice, pod uslovom da se to lice može lako uočiti od strane svih učesnika kojima su znaci namenjeni.
Ako se na raskrsnici nalazi više ovlašćenih lica, znaci koje daju ta lica moraju biti međusobno usklađeni.

Član 4.

Za davanje znakova kojima se naređuje zaustavljanje, zabrana prolaza i smanjenje i ubrzanje kretanja vozila, ovlašćeno lice može upotrebljavati tablicu.
Tablica za regulisanje saobraćaja ima oblik kruga prečnika najmanje 12 cm. Osnova tablice je žute boje, sa crvenom ivicom širine najmanje 2 cm.
Tablica za regulisanje saobraćaja mora biti prevučena reflektujućom materijom, a može biti podešena i tako da se može osvetliti sopstvenim izvorom svetlosti.

Član 5.

Zvučni znaci daju se posebnim uređajem za davanje zvučnih znakova na motornom vozilu ili pištaljkom.
Zvučni znak koji se daje posebnim uređajem na motornom vozilu sastoji se od niza tonova raznih visina (zavijajući zvuk).

Član 6.

Zvučni znaci koji se daju posebnim uređajem za davanje zvučnih znakova na motornom vozilu