Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 52. stav 4. Osnovnog zakona o zaštiti na radu ("Službeni list SFRJ", br. 15/65), u saglasnosti sa saveznim sekretarom za privredu, Savezni savet za rad propisuje

PRAVILNIK

O ZAŠTITI NA RADU U POLjOPRIVREDI

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 34/68)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se posebne mere i normativi zaštite na radu lica koja vrše poljoprivredne radove i posebne mere i normativi zaštite na mašinama, sredstvima i uređajima koji se koriste pri vršenju poljoprivrednih radova.

Član 2.

Na mašine, sredstva i uređaje za rad u poljoprivredi pripremaju se i opšte mere i normativi zaštite na radu propisani Pravilnikom o opštim merama i normativima zaštite na radu na oruđima za rad i uređajima ("Službeni list SFRJ", br. 18/67), ako ovim pravilnikom nije drukčije određeno.
Na lokaciju i raspored i na projektovanje i građenje poljoprivrednih objekata (mašinskih radionica, objekata za smeštaj traktora, mašina i poljoprivrednog alata, skladišta stajskog i mineralnog đubriva, staja i dr.) primenjuju se opšte mere i normativi propisani Pravilnikom o opštim merama i normativima zaštite na radu za građevinske objekte namenjene za radne i pomoćne prostorije ("Službeni list SFRJ", br. 27/67).

Član 3.

Za vršenje poljoprivrednih radova sa sredstvima za negu i zaštitu bilja, mogu se zapošljavati samo lica stručno osposobljena za takve radove i upoznata sa uslovima pod kojima se ti radovi vrše i opasnostima koje prete pri tim radovima.

II. POSEBNE MERE I NORMATIVI ZAŠTITE NA MAŠINAMA, SREDSTVIMA I UREĐAJIMA I PRI RADU U POLjOPRIVREDI

1. Zajedničke mere zaštite na mašinama i uređajima

Član 4.

Na traktorima, samohodnim mašinama i drugim mašinama za rad i uređajima, sedište za vozača mora ispunjavati sledeće uslove:
1) da obezbedi takav položaj vozača da su mu dostupne sve komande i da mu omogući nesmetan vidik na sve strane;
2) da zaštiti vozača od ispadanja na neravninama i pri naglom okretanju;
3) da omogući ugodan položaj tela i da se može podesiti prema visini i telesnoj težini vozača;
4) da omogući lako i sigurno upravljanje komandama motora i traktora;
5) da ima uređaj za učvršćivanje sedišta, koji isključuje nekontrolisano pomicanje odnosno okretanje sedišta;
6) da svojom konstrukcijom (tapaciranjem, ugradnjom opruga i amortizera) otklanja nepovoljno delovanje potresa i udaraca do kojih dolazi pri radu i za vreme vožnje.
Ispred sedišta mora biti podupirač za noge i stepenice za penjanje odnosno silaženje. Podupirač za noge treba da bude na onoj visini koja će omogućiti ugodan položaj tela vozača.
Ako je uz sedište ili na blatobranu traktora ugrađeno još jedno sedište, ono mora biti ugrađeno tako da onemogući ispadanje suvozača.

Član 5.

Mašine i uređaji na kojima je predviđeno radno mesto za poslužioca, moraju imati podesno sedište odnosno obezbeđeno mesto za stajanje sa koga se lako i bezopasno mogu vršiti poljoprivredni radovi.
Sedište za poslužioca iz stava 1. ovog člana mora ispunjavati uslove iz člana 4. stav 1. tač. 2, 3. i 6. ovog pravilnika.
Mesto za stajanje poslužioca iz stava 1. ovog člana mora biti postavljeno na čvrstoj platformi sa hrapavom površinom i mora biti opremljeno zaštitnom prečkom (držačem) za pridržavanje poslužioca. Zaštitna prečka mora, po potrebi, potpuno obuhvatiti radno mesto, ako je za odnosnu mašinu odnosno uređaj prikopčana druga mašina (sejačica, drljača, valjak i sl.).
Na mašinama i uređajima iz stava 1. ovog člana nije dozvoljena vožnja drugih lica, osim poslužioca.

Član 6.

Na traktorima, traktorskim prikolicama i drugim samohodnim mašinama, moraju se, u skladu sa važećim propisima, postaviti signalni uređaji, uređaji za osvetljavanje i kočnice.

Član 7.

Traktori, samohodne mašine i druge mašine za rad i uređaji mogu se upotrebljavati samo ako su u tehnički ispravnom stanju. Pred početak većih poljoprivrednih radova (setva, kosidba, žetva, vršaj) oni se moraju stručno pregledati.
Ispitivanje ispravnosti traktora, samohodnih mašina i drugih mašina za rad i uređaja (dnevni i periodični pregledi), kao i njihovo održavanje i smeštaj (konzerviranje), vrši se na način utvrđen u opštem aktu radne organizacije.

Član 8.

Ako se ispitivanje ispravnosti odnosno opravka motora traktora ili druge mašine vrši u zatvorenoj prostoriji, moraju se primeniti odgovarajuće zaštitne mere, predviđene važećim propisima za sprečavanje zagađivanja vazduha i za sprečavanje prekomerne buke.

Član 9.

Pri korišćenju raznih vrsta pogonskih mašina (elektromotor, benzinski motor i sl.) za pogon poljoprivrednih mašina i uređaja (vršalica, sečkalica, mašina za pripremanje stočne hrane i dr.) primenjuju se odgovarajuće zaštitne mere za bezbednost lica na radu, u skladu sa odredbama pravilnika navedenog u članu 2. stav 1. ovog pravilnika.
Priključivanje električnih vodova elektromotora na električne vazdušne vodove mogu vršiti samo za to stručno osposobljena lica, i to pomoću odgovarajućih alata i naprava i uz prethodno preduzimanje odgovarajućih zaštitnih mera (upotreba ličnih zaštitnih sredstava, zaštitno uzemljenje i sl.).

2. Traktor

Član 10.

Za vršenje poljoprivrednih radova pod nepovoljnim vremenskim, zemljišnim i reljefnim uslovima (kiša, mraz, neravni teren i sl.), mora se koristiti traktor koji ima kabinu u kojoj je ugrađeno sedište za vozača a eventualno i sedište za pomoćnika vozača odnosno suvozača. Kabina mora ispunjavati sledeće uslove:
1) da bude izgrađena tako da obezbedi sigurnu zaštitu vozača u slučaju prevrtanja;
2) da štiti vozača od vremenskih nepogoda i prašine;
3) da bude izvedena tako da ne ometa normalno izvršavanje radnih operacija;
4) da omogući dobru vidljivost na sve strane, a posebno na priključno oruđe;
5) da sa bočnih strana ima vrata sa prozorima koji se mogu otvarati. Prozorska stakla moraju biti od sekurita odnosno sličnog materijala koji omogućuje dobru vidljivost i u slučaju loma ne ugrožava vozača.
Traktor iz stava 1. ovog člana mora imati uređaj odnosno napravu za lako nameštanje i skidanje kabine.
Traktor točkaš, koji se koristi za rad pod nepovoljnim zemljišnim odnosno reljefnim uslovima, mora imati zaštitni ram, ako nema kabinu. Ram treba da obezbeđuje sigurnu zaštitu radnika u slučaju prevrtanja.
Traktor namenjen za rad sa oruđima za zaštitu bilja mora imati hermetički zatvorenu kabinu, ako se za zaštitu bilja koriste hemijska sredstva (otrovi) navedena u Listi I koja je sastavni deo Zakona o proizvodnji i prometu otrova ("Službeni list SFRJ", br. 16/65).

Član 11.

Konstrukcija traktora točkaša mora biti takva da omogućava dodatno protivopterećenje (balast) prednjeg dela traktora.
Konstrukcija točkova traktora iz stava 1. ovog člana mora biti takva da omogućava montiranje dodatnih elemenata za nesmetano kretanje traktora po mekanom tlu (kandži za vožnju, rešetkastih točkova i sl.).

Član 12.

Točkovi traktora moraju biti natkriveni dovoljno širokim čvrstim limom (blatobranom) koji sprečava upadanje vozača u prostor između točka i trupa traktora.
Gusenice traktora guseničara moraju biti natkrivene čvrstim limom, i to najmanje uzduž kabine.

Član 13.

Na traktorima namenjenim za poljoprivredni rad koji se vrši na terenu (padini) pod nagibom većim od 20 stepeni, mora biti ugrađen pokazivač ugla nagiba traktora. Na pokazivaču moraju biti obeležene tačke dozvoljenog nagiba i kritičnog nagiba (ugao nagiba pod kojim se traktor prevrće).

Član 14.

Lako pristupačni rotirajući elementi traktora (remenice, remenje, lančanici, lanci, priključno-vratilo i sl.), moraju biti zaštićeni odgovarajućim zaštitnim napravama, u skladu sa odredbama Pravilnika o opštim merama i normativima zaštite na radu na oruđima za rad i uređajima.

Član 15.

Korisnici traktora moraju pribaviti tehničku dokumentaciju i pridržavati se pismenih uputstava za rukovanje traktorima, koja sadrže naročito podatke o:
1) najvećoj dozvoljenoj vučnoj sili traktora;
2) najvećem dozvoljenom opterećenju traktora koji vuče priključnu mašinu a istovremeno daje pogonsku snagu određenim mehanizmima na toj mašini;
3) uglu nagiba terena na kome se neopterećni traktor može kretati bez opasnosti od prevrtanja;
4) uglu nagiba terena na kome se traktor sa priključnom mašinom može okretati (vršiti zaokret) bez opasnosti od prevrtanja.
Vozač traktora dužan je pridržavati se uputstava za rukovanje traktorom iz stava 1. ovog člana, a naročito uputstva u pogledu najvećeg dozvoljenog opterećenja