Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


NAPOMENA:
Danom stupanja na snagu Pravilnika o uslovima za priznavanje, postupku priznavanja oznaka za mirna vina i neka specijalna vina sa geografskim poreklom, kao i o načinu proizvodnje i obeležavanja mirnih vina i nekih specijalnih vina sa geografskim poreklom ("Sl. glasnik RS", br. 121 od 24. decembra 2012), prestaju da važe odredbe Pravilnika o zaštiti geografskog porekla vina i rakije ("Službeni glasnik SRS", br. 23/80 i 30/80 - ispravka) u delu koji se odnosi na mirno vino, likersko vino, penušavo vino, kvalitetno penušavo vino, kvalitetno aromatično penušavo vino, polupenušavo vino, slabo gazirano vino, vino od prosušenog grožđa i vino od prezrelog grožđa.
-------------------------
Na osnovu člana 31. stav 6. Zakona o vinu i rakiji ("Službeni glasnik SRS", br. 20/79), republički sekretar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, donosi

PRAVILNIK

O ZAŠTITI GEOGRAFSKOG POREKLA VINA I RAKIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku SRS", br. 23 od 13. juna 1980, 30/80, 21/88, 54/90, "Sl. glasniku RS", br. 121 od 24. decembra 2012)

Član 1.

Ovim pravilnikom se bliže uređuje: zaštita geografskog porekla vina, odnosno rakije; sadržina elaborata (stručne dokumentacije); način, postupak i sadržina evidencije kod vršenja stručnog nadzora nad proizvodnjom određenih količina vina, odnosno rakije proizvedenih u tekućoj godini i sastav stručne komisije.

Član 2.

Prema kvalitetu, vina sa zaštićenim geografskim poreklom mogu da budu: stona, kvalitetna i vrhunska (čuvena) vina, a rakije, od grožđa i šljiva (lozovača, vinjak i šljivovica) sa oznakom geografskog porekla.

Član 3.

Stona vina sa oznakom geografskog porekla proizvode se od grožđa preporučenih i dozvoljenih sorti vinove loze za određeno vinogradarsko područje i randmanom do 70%.
Kvalitetna vina sa oznakom geografskog porekla proizvode se od najmanje 85% grožđa preporučenih sorti vinove loze za određeno vinogradarsko područje i randmanom do 65%.
Vrhunska (čuvena) vina sa oznakom geografskog porekla proizvode se samo od grožđa jedne ili dve preporučene sorte vinove loze za određeno vinogradarsko područje i randmanom do 60%.

Član 4.

Elaborat (stručna dokumentacija) sadrži:
1. geografske, orografske i geološke podatke o određenom vinogradarskom i šljivarskom području na kome se proizvodi ili će se proizvoditi grožđe i šljiva;
2. prikaz klimatskih, zemljišnih i drugih činilaca koji su karakteristični za vinogradarsko i šljivarsko područje koji su od bitnog uticaja za proizvodnju određenog kvaliteta grožđa, šljiva, vina i rakije;
3. podatke o zastupljenosti sorata vinove loze i šljiva kod korisnika društvenih sredstava, odnosno nosioca prava svojine, iskazane brojčano i u procentima;
4. podatke o agrobiološkim i tehnološkim karakteristikama sorata vinove loze i šljiva;
5. prikaz organoleptičkih, hemijskih i drugih osobina grožđa, šljiva, vina i rakije značajnih za ekološke uslove odnosnog vinogradarskog i šljivarskog područja;
6. agrotehničke, ampelotehničke i pomotehničke mere zaštite od biljnih bolesti i štetočina, koje se primenjuju ili će se primeniti;
7. prikaz višegodišnjih podataka o ostvarenom prinosu grožđa, odnosno šljiva po čokotu, stablu, jedinici površine i ukupno;
8. prikaz načina prerade grožđa i šljiva i tehnologije proizvodnje vina i rakije;
9. podatke o broju radnika i njihovog stručnoj spremi i 10.druge podatke koji su od uticaja na kvalitet vina, odnosno rakije (tradicionalan način prerade grožđa i šljiva, poseban način nege vina, odnosno rakije, način destilacije i starenja rakije i slično).
Za proizvodnju stonih, kvalitetnih i vrhunskih (čuvenih) vina sa oznakom geografskog porekla pored podataka iz stava 1. ovog člana, u elaborat se unose i podaci: a) opis i granice vinogradarskog područja; b) postojeće i moguće površine pod vinogradima (vinovom lozom) u hektarima;
v) prikaz površina pod vinogradima na karti u razmeri 1:50.000 (samo za kvalitetna vina) i
g) prikaz granica vinogradarskog područja na kopijama katastarskih karata u odgovarajućoj razmeri sa ucrtanim površinama pod vinogradima koje su osenčene jednom bojom a ostale površine drugom bojom (samo za vrhunska - čuvena vina).
Za proizvodnju rakije sa oznakom geografskog porekla pored podataka iz stava 1. ovog člana, u elaborat se unose i podaci: a) opis i granice vinogradarskog i šljivarskog područja; b) postojeće i moguće površine pod vinogradima i šljivom u hektarima i v) prikaz površina pod vinogradima i šljivicima na karti u razmeri 1:50.000 osenčene jednom bojom, a ostale površine drugom bojom.
Podaci iz stava 1. tač. 2, 5. i 7. ovog člana iskazuju se za vremenski period i to za: - stona vina, od najmanje jedne godine; - kvalitetna vina, od najmanje dve godine i - vrhunska (čuvena) vina, odnosno rakije, od najmanje pet godina.

Član 5.

Zahtev za vršenje stručnog nadzora nad proizvodnjom vina, odnosno rakije sa oznakom geografskog porekla, organizacija iz člana 6. Zakona podnosi određenoj organizaciji udruženog rada iz člana 31. Zakona, do 1. oktobra tekuće godine za vino, odnosno rakiju koja će se proizvoditi u narednoj godini.

Član 6.

Stručni nadzor nad proizvodnjom vina, odnosno rakije sa oznakom geografskog porekla vrši