Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 73. stav 3. Zakona o vanrednim situacijama ("Službeni glasnik RS", br. 111/09, 92/11 i 93/12),
Ministar unutrašnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O VRSTAMA I KOLIČINAMA OPASNIH MATERIJA, OBJEKTIMA I DRUGIM KRITERIJUMIMA NA OSNOVU KOJIH SE SAČINjAVA PLAN ZAŠTITE OD UDESA I PREDUZIMAJU MERE ZA SPREČAVANjE UDESA I OGRANIČAVANjE UTICAJA UDESA NA ŽIVOT I ZDRAVLjE LjUDI, MATERIJALNA DOBRA I ŽIVOTNU SREDINU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 8 od 25. januara 2013)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se vrste opasnih materija i njihove količine, objekti (osim benzinske pumpe) i drugi kriterijumi za izradu Plana zaštite od udesa i za preduzimanje mera za sprečavanje udesa i ograničavanje uticaja udesa na život i zdravlje ljudi, materijalna dobra i životnu sredinu.

Član 2.

Plan zaštite od udesa izrađuje se na osnovu vrste i količine opasnih materija određenih u Listi opasnih materija i njihovih graničnih količina i Listi klasa opasnosti i njihovih graničnih količina, koje su date u Prilogu 1 - tabele 1. i 2, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 3.

Kriterijumi za izradu Plana zaštite od udesa za objekte specifične delatnosti sa aspekta povišenog rizika po život i zdravlje ljudi od terorističkih aktivnosti, određuju se na osnovu Liste objekata ugroženih sa aspekta terorističkih aktivnosti, koja je odštampana uz ovaj pravilnik (Prilog 2) i čini njegov sastavni deo.

Član 4.

Pored kriterijuma iz člana 2. ovog pravilnika, u izradi Plana zaštite od udesa koristi se dodatni kriterijum, u slučaju kada ni jedna od opasnih materija u postrojenju nije prisutna u količinama koje su date u Prilogu 1 - tabele 1. i 2, izražen kroz formulu:
Ako je zbir:
q1/Q1 + q2/Q2 + q3/Q3 + q4/Q4 + q5/Q5+ ... (veće ili jednako) 1
gde jeqx- količina opasne materije u postrojenju,
QX- najniža propisana granična količina za opasnu materiju iz Priloga 1 - tabele 1. ili 2.
Pravilo iz stava 1. ovog člana primenjuje se radi ocene ukupne opasnosti u smislu toksičnosti, zapaljivosti i eko-toksičnosti, gde se mora primeniti tri puta i to:
1) sabiranjem količina opasnih materija, klasifikovanih kao veoma toksične ili toksične iz tabele 1, sa količinama opasnih materija klase opasnosti 1. ili 2, iz tabele 2, koje su date u Prilogu 1;
2) sabiranjem količina opasnih materija, klasifikovanih kao oksidujuće, eksplozivne, zapaljive, lako zapaljive ili veoma lako zapaljive iz tabele 1, sa količinama opasnih materija klase opasnosti 3, 4, 5, 6, 7a, 7b ili 8. iz tabele 2, koje su date u Prilogu 1;
3) sabiranjem količina opasnih materija klasifikovanih kao opasne po životnu sredinu (R50 (uključujući R50/53) ili R51/53) iz tabele 1, sa količinama opasnih materija klase opasnosti 9(i) ili 9(ii) iz tabele 2, koje su date u Prilogu 1.

Član 5.

Kada je opasna materija smeštena na više mesta u postrojenju, pojedinačne količine te vrste opasne materije se sabiraju i čine polaznu količinu kao osnovu za obavezu izrade Plana zaštite od udesa.

Član 6.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 01-1314/12-11
U Beogradu, 21. januara 2013. godine
Ministar, Ivica Dačić, s.r.
PRILOZI