Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 14. stav 1. tačka 10) Zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", br. 110/05 i 50/06 - ispravka),
Nacionalni savet za naučni i tehnološki razvoj, na sednici održanoj 26. septembra 2006. godine, doneo je

PRAVILNIK

O VREDNOVANjU NAUČNOISTRAŽIVAČKOG RADA I POSTUPKU AKREDITACIJE NAUČNOISTRAŽIVAČKIH ORGANIZACIJA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 90 od 17. oktobra 2006)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se kriterijumi za vrednovanje naučnoistraživačkog rada naučnoistraživačkih organizacija (instituta, fakulteta i centra izuzetnih vrednosti), postupak akreditacije i ocenjuje ispunjenost uslova za akreditaciju naučnoistraživačkih organizacija za obavljanje naučnoistraživačke delatnosti od opšteg interesa.

Član 2.

Za obavljanje naučnoistraživačkog rada od opšteg interesa mogu se akreditovati instituti (naučni instituti i istraživačko-razvojni instituti) i fakulteti.
Akreditovani instituti i fakulteti stiču pravo da ostvaruju naučnoistraživačke projekte koje (su)finansira ministarstvo nadležno za naučnoistraživačku delatnosti (u daljem tekstu: Ministarstvo).
Instituti, fakulteti, odnosno njihovi organizacioni delovi mogu se akreditovati kao centri izuzetnih vrednosti, u skladu sa kriterijumima koje propisuje ovaj pravilnik.

Član 3.

Sastavni deo ovog pravilnika čine: Obrazac zahteva za akreditaciju instituta i utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje naučnoistraživačke delatnosti od opšteg interesa (Obrazac 1) sa Spiskom dokumentacije koja se prilaže uz zahtev za akreditaciju i Uputstvom za podnošenje zahteva za akreditaciju i Obrazac zahteva za akreditaciju fakulteta za obavljanje naučnoistraživačke delatnosti (Obrazac 2) sa Spiskom dokumentacije koja se prilaže uz zahtev za akreditaciju i Uputstvom za podnošenje zahteva za akreditaciju, koji su kao posebni prilozi odštampani uz ovaj pravilnik.
U postupku akreditacije Odbor za akreditaciju naučnoistraživačkih organizacija (u daljem tekstu: Odbor za akreditaciju), primenjuje kriterijume za učešće na projektima i kriterijume za ocenjivanje projekata i istraživača Ministarstva.

II. KRITERIJUMI ZA VREDNOVANjE NAUČNOISTRAŽIVAČKOG RADA NAUČNOISTRAŽIVAČKIH ORGANIZACIJA

Član 4.

U postupku akreditacije naučnoistraživačkih organizacija vrednuje se ukupna naučnoistraživačka kompetentnost naučnoistraživačke organizacije i naučnoistraživačka kompetentnost istraživača.

Član 5.

Naučnoistraživačka kompetentnost naučnoistraživačke organizacije (instituta i fakulteta) vrednuje se na osnovu sledećih kriterijuma:
1) broja naučnoistraživačkih projekata koje je naučnoistraživačka organizacija realizovala u istraživačkom periodu u poslednje četiri godine, a koje je (su)finansiralo Ministarstvo, odnosno broja naučnoistraživačkih projekata u periodu od svog osnivanja kada se radi o institutima i fakultetima koji se prvi put registruju;
2) broja naučnoistraživačkih projekata čije je realizovanje u toku, a koje (su)finansira Ministarstvo;
3) broja projekata koje je naučnoistraživačka organizacija realizovala u okviru međunarodne naučne saradnje;
4) broja naučnoistraživačkih projekata koje je naučnoistraživačka organizacija realizovala u saradnji sa privredom ili na tržištu;
5) kvaliteta projekata čija je realizacija u toku, a koje (su)finansira Ministarstvo, izraženog koeficijentom koje je utvrdilo Ministarstvo,
6) strukture istraživača po kategorijama istraživača izraženih u procentima i utvrđenih prema kriterijumima Ministarstva;
7) najznačajnijih naučnoistraživačkih rezultata u poslednjih pet godina ostvarenih na projektima koje je (su)finansiralo Ministarstvo, ili na drugim naučnoistraživačkim projektima;
8) najznačajnijih rezultata ostvarenih u međunarodnim projektima u poslednjih pet godina;
9) najznačajnijih rezultata projekata ostvarenih u saradnji sa privredom i na tržištu, odnosno rezultata koji su primenjeni u privredi ili koji su komercijalizovani na tržištu;
10) izdavačke (periodične i monografske) delatnosti naučnoistraživačke organizacije;
11) odgovarajućeg prostora u odnosu na broj zaposlenih istraživača i pomoćnog osoblja, koje utvrđuje odgovarajući stručni tim Odbora za akreditaciju, u skladu sa prihvaćenim standardima i normativima za svaku oblast naučnoistraživačkog rada;
12) vrednosti i kvaliteta opreme u odnosu na vrstu istraživanja i broj istraživača, koje utvrđuje odgovarajući stručni tim Odbora za akreditaciju, u skladu sa prihvaćenim standardima i normativima za svaku oblast naučnoistraživačkog rada;
13) obima naučno-informativne dokumentacije (domaća i strana naučna periodika i monografska dela).
Prilikom vrednovanja naučnoistarživačkog rada, Odbor za akreditaciju koristi službene podatke iz evidencije Ministarstva, kao i podatke iz dokumentacije priložene uz zahtev za akreditaciju.

Član 6.

U pogledu naučnoistraživačke kompetentnosti, odnosno kvaliteta naučnoistraživačkog rada, instituti i fakulteti ispunjavaju uslove akreditacije ako u prethodne četiri godine zadovoljavaju uslove učešća u realizaciji naučnoistraživačkih projekta koje je (su)finasiralo Ministarstvo.
Za institute i fakultete koji nisu bili registrovani do stupanja na snagu Zakona o naučnoistraživačkoj delatnosti ("Službeni glasnik RS", br. 110/05 i 50/06 - ispravka) (u daljem tekstu: Zakon), naučnoistraživačka kompetentnost, odnosno kvalitet naučnoistraživačkog rada, utvrđuje se na osnovu rezultata naučnoistraživačkog rada od njihovog osnivanja u skladu sa kriterijumima koji se primenjuju u stavu 1. ovog člana.

III. POSTUPAK AKREDITACIJE

Član 7.

Odbor za akreditaciju sprovodi postupak akreditacije svake četvrte godine (redovni postupak), ili u kraćem roku, na zahtev naučnoistraživačke organizacije, osnivača naučnoistraživačke organizacije ili Ministarstva (vanredni postupak), za naučnoistraživačke organizacije koje su upisane u Registar naučnoistraživačkih organizacija, kao i postupak za potvrđivanje ili oduzimanje statusa centra izuzetnih vrednosti.
Postupku akreditacije podležu sve naučnoistraživačke organizacije, u skladu sa Zakonom.
Redovni postupak pokreće Ministarstvo najmanje 120 dana pre isteka roka za koji važi akreditacija.
Kada se radi o naučnoistraživačkoj organizaciji koja nije upisana u Registar naučnoistraživačkih organizacija, osnivač podnosi zahtev za akreditaciju Odboru za akreditaciju.
Za naučnoistraživačku organizaciju koja nije upisana u Registar naučnoistraživačkih organizacija, Odbor za akreditaciju ocenjuje kvalitet i rezultate njenog naučnoistraživačkog rada u periodu od njenog osnivanja.
Po prijemu zahteva iz st. 1. i 4. ovog člana, Odbor za akreditaciju obavlja proveru kvaliteta naučnoistraživačkog rada, u skladu sa ovim pravilnikom, donosi odluku u roku od 90 dana od dana prijema zahteva i dostavlja je Ministarstvu i osnivaču.
Za potrebe sprovođenja postupka akreditacije, Odbor za akreditaciju obrazuje stručne timove koji razmatraju pojedinačne zahteve za sprovođenje postupka akreditacije.
Odbor za akreditaciju, odnosno njegov stručni tim, nakon obilaska i neposrednog utvrđivanja uslova za obavljanje naučnoistraživačke delatnosti instituta i fakulteta koji se akredituje, sačinjava zapisnik o ispunjenosti uslova za obavljanje naučnoistraživačkog rada, koji je sastavni deo odluke o akreditaciji.
Odbor za akreditaciju može doneti pozitivnu ili negativnu odluku o akreditaciji instituta, odnosno fakulteta.
Ako Odbor za akreditaciju ne donese odluku u roku od 90 dana, ministar ima pravo da razreši članove Odbora za akreditaciju i da imenuje nove članove.
Odbor za akreditaciju dužan je da u ponovljenom postupku donese odluku o akreditaciji naučnoistraživačke organizacije u roku od 60 dana.
Na osnovu pozitivne odluke o akreditaciji, naučnoistraživačka organizacija koja nije upisana u Registar naučnoistraživačkih organizacija stiče pravo da se u roku od 30 dana, u skladu sa Zakonom, upiše u Registar naučnoistraživačkih organizacija.
Na osnovu pozitivne odluke o akreditaciji, registrovana naučnoistraživačka organizacija zadržava prava koja je stekla upisom u Registar naučnoistraživačkih organizacija.
Osnivač naučnoistraživačke organizacije, odnosno naučnoistraživačka organizacija, može da podnese žalbu Nacionalnom savetu za naučni i tehnološki razvoj, u roku od 30 dana od dana prijema negativne odluke o akreditaciji.
Nacionalni savet za naučni i tehnološki razvoj dužan je da u roku od 90 dana donese konačnu odluku o akreditaciji.
Ako je doneta konačna negativna odluka o akreditaciji, naučnoistraživačka organizacija briše se iz Registra naučnoistraživačkih organizacija.
Osnivač naučnoistraživačke organizacije, odnosno naučnoistraživačka organizacija, koja je dobila negativnu odluku o akreditaciji, ima pravo da ponovi zahtev za akreditaciju, po isteku godine dana od dana prijema konačne odluke o akreditaciji.

IV. USLOVI ZA AKREDITACIJU NAUČNOISTRAŽIVAČKIH