Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 76. stav 3, člana 102. stav 8. i člana 104. stav 4. Zakona o veterinarstvu ("Službeni glasnik RS", br. 91/05 i 30/10),
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O VETERINARSKO-SANITARNIM USLOVIMA, ODNOSNO OPŠTIM I POSEBNIM USLOVIMA ZA HIGIJENU HRANE KOJE MORAJU DA ISPUNjAVAJU OBJEKTI ZA PROMET ODSTRELjENE DIVLjAČI, KAO I NAČINU VRŠENjA SLUŽBENE KONTROLE ODSTRELjENE DIVLjAČI

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 68 od 21. septembra 2010)

I. UVODNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom bliže se propisuju veterinarsko-sanitarni uslovi, odnosno opšti i posebni uslovi za higijenu hrane koje u pogledu izgradnje, odnosno rekonstrukcije moraju da ispunjavaju objekti za promet hrane životinjskog porekla (u daljem tekstu: objekti za privremeno skladištenje odstreljene divljači), kao i način vršenja službene kontrole odstreljene divljači.

Član 2.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) objekat za privremeno skladištenje odstreljene divljači jeste objekat u kome se vrši službena kontrola mesa i organa divljači neposredno posle odstrela, radi korišćenja za sopstvene potrebe ili upućivanja u objekat za obradu i rasecanje mesa divljači;
2) ovlašćeno lice u lovištu jeste licencirano lice, u skladu sa propisima kojima se uređuje lovstvo.

II. OPŠTI I POSEBNI USLOVI U POGLEDU IZGRADNjE I REKONSTRUKCIJE OBJEKATA ZA PRIVREMENO SKLADIŠTENjE ODSTRELjENE DIVLjAČI

Član 3.

Objekti za privremeno skladištenje odstreljenje divljači moraju da se nalaze unutar lovišta.

Član 4.

Izuzetno od člana 3. ovog pravilnika objekti za privremeno skladištenje odstreljene divljači mogu da se nalaze i izvan lovišta ako unutar lovišta nije moguće ispuniti uslove u pogledu izgradnje i opremljenosti objekata, u skladu sa posebnim propisom i ovim pravilnikom.
Ako se objekat za privremeno skladištenje odstreljene divljači nalazi izvan lovišta onda objekat mora da bude lociran u neposrednoj blizini, odnosno blizu lovišta i puta kojim se odstreljena divljač iznosi iz lovišta.

Član 5.

Objekti za privremeno skladištenje odstreljene divljači moraju da budu snabdeveni električnom energijom, veštačkim osvetljenjem, toplom i hladnom vodom, kao i da imaju sledeće prostore, odnosno prostorije:
1) za prijem odstreljene divljači;
2) za egzenteraciju i pregled trupova divljači u vertikalnom, odnosno visećem položaju koje sadrže sledeću opremu:
(1) metalni sto za pregled organa,
(2) komoru za hlađenje,
(3) komoru za zadržano meso i organe,
(4) posudu ili kontejner za konfiskat.
Radne površine moraju da budu izrađene od čvrstog nerđajućeg materijala, a pod od materijala koji se lako čisti, pere i dezinfikuje.

Član 6.

Prostori, odnosno prostorije iz člana 5. ovog pravilnika moraju da budu takvog kapaciteta da omogućavaju da se do završetka službene kontrole, odnosno od prijema do skladištenja u rashladnoj komori trupova i organa skladištenje obavlja odvojeno po vrstama divljači i da se prilikom privremenog skladištenja izbegne njihovo nagomilavanje.

III. NAČIN VRŠENjA SLUŽBENE KONTROLE ODSTRELjENE DIVLjAČI

Član 7.

Službena kontrola divljači neposredno posle odstrela vrši se u objektima za privremeno skladištenje odstreljene divljači, u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo.
Službena kontrola iz stava 1. ovog člana može da se vrši u objektima za obradu i rasecanje mesa divljači ako se oni nalaze u lovištu u kome je divljač odstreljena ili u njegovoj blizini.

Član 8.

Službena kontrola divljači neposredno posle odstrela može da se vrši u objektu za privremeno skladištenje odstreljene divljači koja je poreklom iz susednih lovišta, ako objekat ispunjava uslove iz ovog pravilnika.

Član 9.

Korisnici lovišta moraju najkasnije 48 sati pre početka lova da prijave lov nadležnom veterinarskom inspektoru ili ovlašćenoj veterinarskoj stanici, koji vrše službenu kontrolu divljači neposredno posle odstrela.

Član 10.

Meso i organi odstreljene divljači koji su posle službene kontrole u objektima za privremeno skladištenje odstreljene divljači ocenjeni kao bezbedni mogu da se koriste za sopstvene potrebe ili da se upute u objekat za obradu i rasecanje mesa divljači.

Član 11.

Prilikom vršenja službene kontrole ovlašćeno lice u lovištu, mora veterinarskom inspektoru, odnosno ovlašćenoj veterinarskoj stanici, da da izjavu o izvršenom odstrelu.
Izjava iz stava 1. ovog člana je sastavni deo službene kontrole divljači neposredno posle odstrela i sadrži podatke kojima se utvrđuje:
1) da li je pre, odnosno prilikom odstrela primećeno neuobičajeno, odnosno promenjeno karakteristično ponašanje ili druga sumnja na promenu zdravstvenog stanja divljači;
2) da li su trupovi i organi odstreljene divljači obeleženi na propisan način;
3) da li su prilikom egzenteracije primećene promene na trupu i organima koje bi ukazivale na promenu zdravstvenog stanja divljači.
Ako se, na osnovu izvršene službene kontrole i izjave iz stava 2. ovog člana utvrdi da su meso i organi divljači posle odstrela bezbedni za ishranu ljudi izdaje se Potvrda o bezbednosti mesa i organa divljači za ishranu ljudi, koja je odštampana uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Ako se, na osnovu izvršene službene kontrole utvrdi da meso i organi divljači neposredno posle odstrela nisu bezbedni usled jednog od nedostataka iz stava 2. ovog člana izjava iz stava 1. ovog člana se daje usmeno veterinarskom inspektoru na zapisnik.

Član 12.

Kod krupne divljači, posle odstrela, moraju odmah da se izvade unutrašnji organi, a naročito želudac i creva.
Srce, pluća, jetra, bubrezi i slezina koji su upakovani u plastične kese moraju da budu označeni tako da se može utvrditi njihova pripadnost trupu.
Organi iz stava 2. ovog člana moraju da se čuvaju do završetka pregleda.
Skidanje kože i rasecanje divljači nije dozvoljeno na mestu odstrela.
Posle odstranjenja unutrašnjih organa na trup odstreljene divljači i upakovane organe, koji se dostavljaju na pregled, stavlja se evidenciona markica za obeležavanje odstreljene divljači, u skladu sa propisom kojim se uređuje lovstvo.
Prilikom prevoza do objekta u kome se vrši službena kontrola mora se izbegavati nagomilavanje odstreljene divljači u prevoznom sredstvu.

Član 13.

Prilikom pregleda trupa i unutrašnjih organa odstreljene divljači utvrđuje