Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 89. st. 1. i 2. a u vezi sa članom 73. Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni list SRJ", br. 12/98, 44/99, 73/00 i 70/01) i tačke 16. Odluke o osnivanju Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 102/03 i "Službeni list Republike Crne Gore", broj 61/03),
Generalni direktor Direktorata civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore propisuje

PRAVILNIK

O VATROGASNO-SPASILAČKOM OBEZBEĐENjU I VATROGASNO-SPASILAČKOJ SLUŽBI NA AERODROMU I LETILIŠTU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 30 od 5. aprila 2005)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi za vatrogasno-spasilačko obezbeđenje na aerodromima i letilištima, vršenje vatrogasno spasilačke službe na vazduhoplovnom pristaništu, minimalna oprema i sredstva za gašenje požara i spasavanje, minimalan broj osoblja i uslovi koje moraju ispunjavati lica za vršenje poslova zaštite od požara i vatrogasno-spasilačke službe, minimum prostorija, uređaja i instalacija vatrogasno-spasilačke službe, kao i postupak u slučaju udesa, nezgode ili požara vazduhoplova i objekata na aerodromima i letilištima.

Član 2.

Vatrogasno-spasilačka služba i vatrogasno-spasilačko obezbeđenje na vazduhoplovnim pristaništima i letilištima (u daljem tekstu: vatrogasna služba) preduzimaju mere za zaštitu od požara, vrše spasavanje putnika, članova posade vazduhoplova i drugih lica i materijalnih dobara u slučaju udesa, nezgode ili požara na vazduhoplovima, aerodromima ili u rejonu aerodroma.

Član 3.

Vlasnik ili korisnik aerodroma odnosno preduzeće za aerodromske usluge dužno je da organizuje vatrogasnu službu, na način koji obezbeđuje spasavanje ljudskih života i sprovođenje mera zaštite od požara, da obezbedi pravilnu organizaciju, sastav, opremljenost i smeštaj vatrogasne opreme, mesta za snabdevanje vodom za gašenje požara, sistem veza za obaveštavanje i uzbunjivanje između vatrogasne službe i drugih službi na aerodromu i van aerodroma, posebno sa službom kontrole letenja, službom hitne pomoći na aerodromu, teritorijalnim vatrogasnim jedinicama i vatrogasnim jedinicama vojske, blagovremeno uzbunjivanje za slučaj požara, prinudnog sletanja, udesa ili nezgode vazduhoplova, pravilnu lokaciju prostorija vatrogasne službe, opreme i sredstava za zaštitu od požara, mrežu pristupnih puteva u zoni aerodroma, poligon za izvođenje praktičnih vežbi, kao i ostale uslove za izvođenje efikasnih intervencija u slučaju potrebe.

Član 4.

Vatrogasna služba je dužna da sarađuje sa službom kontrole letenja, medicinskim obezbeđenjem, službom hitne pomoći i ostalim službama na aerodromima, kao i sa teritorijalnim vatrogasnim jedinicama.

Član 5.

Aerodromi, zavisno od veličine vazduhoplova koji koriste aerodrom, svrstavaju se u vatrogasne kategorije 1 do 10, i to:

-------------------------------------------------------------------
Vatrogasna Ukupna dužina Maksimalna
kategorija vazduhoplova širina
aerodroma trupa
-------------------------------------------------------------------
1 0 m do 9 m (ne uključujući 9) 2 m
2 9 m do 12 m (ne uključujući 12) 2 m
3 12 m do 18 m (ne uključujući 18) 3 m
4 18 m do 24 m (ne uključujući 24) 4 m
5 24 m do 28 m (ne uključujući 28) 4 m
6 28 m do 39 m (ne uključujući 39) 5 m
7 39 m do 49 m (ne uključujući 49) 5 m
8 49 m do 61 m (ne uključujući 61) 7 m
9 61 m do 76 m (ne uključujući 76) 7 m
10 76 m do 90 m (ne uključujući 90) 8 m
-------------------------------------------------------------------

Član 6.

Aerodromi se razvrstavaju u određene vatrogasne kategorije kad u toku tri najopterećenija meseca u godini vazduhoplovi jedne od dimenzija iz člana 5. ovog pravilnika izvrše više od 700 poletanja i sletanja na taj aerodrom. Ako je broj izvršenih poletanja i sletanja manji od 700, aerodrom se razvrstava u prvu nižu kategoriju.

Član 7.

Za vreme očekivanih perioda smanjene aktivnosti na aerodromu nivo vatrogasne zaštite ne sme biti manji od kategorije najvećeg vazduhoplova koji je planiran da koristi aerodrom u tom periodu, bez obzira na broj njegovih operacija.

Član 8.

Helidromi se razvrstavaju u određene vatrogasne kategorije prema dužini helikoptera koji koristi dotični heliodrom na sledeći način:
1) u vatrogasnu kategorijuX1 se razvrstavaju helidromi koje koriste helikopteri čija je dužina manja od 15m;
2) u vatrogasnu kategorijuX2 se razvrstavaju helidromi koje koriste helikopteri čija je dužina od 15 do 24m;
3) u vatrogasnu kategorijuX3 se razvrstavaju helidromi koje koriste helikopteri čija je dužina od 24mpa naviše.

Član 9.

U periodu kada se na helidromu predviđaju operacije manjih helikoptera, vatrogasna kategorija helidroma odrediće se prema dužini najvećeg helikoptera planiranog da koristi helidrom u tom vremenu.

Član 10.

Vatrogasnu kategoriju aerodroma ili helidroma utvrđuje Direktorat civilnog vazduhoplovstva države Srbije i države Crne Gore na osnovu podataka o vazdušnom saobraćaju koji se dostavljaju na kraju svake kalendarske godine, kao i na zahtev aerodroma ili helidroma kada se steknu uslovi za određenu vatrogasnu kategoriju.

II. VATROGASNA VOZILA, OPREMA, SREDSTVA ZA GAŠENjE POŽARA I OPREMA ZA SPASAVANjE IZ VAZDUHOPLOVA

Član 11.

Na aerodromima moraju biti obezbeđeni: vatrogasna oprema, sredstva za gašenje požara i oprema za spasavanje iz vazduhoplova, u zavisnosti od vatrogasne kategorije aerodroma.

Član 12.

Broj i tip vatrogasnih vozila na aerodromima određuje se tako da se obezbedi efikasno korišćenje sredstava za gašenje požara određenih za vatrogasnu kategoriju u koju je aerodrom razvrstan.
Broj i tip vatrogasnih vozila moraju biti u skladu sa podacima datim u Tabeli br. 1.

Tabela br. 1


---------------------------------------
Vatrogasna Vozilo Glavno
kategorija za brze vozilo
aerodroma intervencije
---------------------------------------
1 0 0
2 0 0
3 1 0
4 1 1
5 1 1
6 1 2
7 1 2
8 1 3
9 1 3
10 1 3
---------------------------------------

Član 13.

Vatrogasna vozila, osim vozila za brzu intervenciju, moraju ispunjavati sledeće uslove:
1) pogon na sva četiri točka;
2) da mogu razvijati brzinu kretanja od 100km/h;
3) da mogu za 40 sekundi postići brzinu kretanja od 80km/hpod punim opterećenjem;
4) da količina koncentrata pene obezbeđuje najmanje dva kompletna punjenja kapaciteta vodenog rezervoara;
5) da ugrađeni monitor koji obezbeđuje stepen izbacivanja ima mogućnost redukcije izbacivanja sredstava za gašenje prema kategoriji aerodroma i da mu je raspon mlaza usaglašen prema najdužem avionu koji sleće