Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 126. stav 1. i člana 237. tačka 3) Zakona o vazdušnom saobraćaju ("Službeni glasnik RS", br. 73/10 i 57/11),
Upravni odbor Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije donosi

PRAVILNIK

O VATROGASNO-SPASILAČKOJ SLUŽBI I VATROGASNO-SPASILAČKOM OBEZBEĐENjU NA AERODROMIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br, 54 od 29. maja 2012)

I. UVODNE ODREDBE

Predmet pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se: uslovi za vatrogasno-spasilačku službu ili vatrogasno-spasilačko obezbeđenje na aerodromima koji se koriste za javni avio-prevoz i na opštim aerodromima, uslovi za vatrogasno-spasilačko obezbeđenje na posebnim aerodromima, aerodromima za sopstvene potrebe i helidromima, minimalna oprema i sredstva za gašenje požara i spasavanje, minimalan broj vatrogasno-spasilačkog osoblja i uslovi koje moraju da ispunjavaju lica u vatrogasno-spasilačkoj službi i lica koja vrše vatrogasno-spasilačko obezbeđenje, minimum prostorija, uređaja i instalacija vatrogasno-spasilačke službe, punjenje vazduhoplova gorivom, kao i postupak u slučaju prinudnog sletanja, udesa, ozbiljne nezgode, nezgode i požara na objektu aerodroma ili helidroma.

Preuzimanje međunarodnih vazduhoplovnih standarda i preporučene prakse

Član 2.

Ovim pravilnikom se preuzimaju međunarodni vazduhoplovni standardi i preporučena praksa sadržani u Aneksu 14 Konvencije o međunarodnom civilnom vazduhoplovstvu (Čikaška konvencija), Poglavlje 9 i Priručnik o aerodromskim službama (ICAO Dokument broj 9137-AN/898), Deo 1.

Značenje izraza

Član 3.

Pojedini izrazi koji se koriste u ovom pravilniku imaju sledeća značenja:
1) aerodrom je svako definisano područje (uključujući sve objekte, instalacije i opremu) na kopnu ili na vodi ili na fiksnoj, fiksnoj priobalnoj ili plutajućoj strukturi, koje je u celini ili delimično namenjeno za sletanje, poletanje ili kretanje vazduhoplova;
2) operater aerodroma ili helidroma je privredno društvo, drugo pravno lice ili preduzetnik koji koristi aerodrom ili helidrom, registrovan je da pruža aerodromske usluge i ima dozvolu za korišćenje aerodroma ili helidroma koji je upisan u Registar aerodroma Republike Srbije;
3) opšti aerodrom je aerodrom koji se koristi za poletanje i sletanje vazduhoplova u javnom avio-prevozu čija maksimalna masa na poletanju ne prelazi 5.700 kg;
4) posebni aerodrom je aerodrom koji se koristi za sportsko i amatersko letenje;
5) helidrom je aerodrom ili određena površina na zemlji ili objektu namenjena u potpunosti ili delimično za dolaske, odlaske i kretanje helikoptera.

II. USLOVI ZA OBEZBEĐENjE ZAŠTITE OD POŽARA

1. Obaveza organizovanja vatrogasno-spasilačke službe i vatrogasno-spasilačkog obezbeđenja

Član 4.

Operater aerodroma koji se koristi za javni avio-prevoz i operater opšteg aerodroma su obavezni da na aerodromu organizuju, u zavisnosti od vatrogasne kategorije aerodroma, vatrogasno-spasilačku službu ili vatrogasno-spasilačko obezbeđenje, a operater posebnog aerodroma, aerodroma za sopstvene potrebe i operater helidroma su obavezni da na aerodromu odnosno helidromu organizuju vatrogasno-spasilačko obezbeđenje.
Operater aerodroma odnosno helidroma može ugovorom da poveri obavljanje poslova vatrogasno-spasilačke službe, odnosno vatrogasno-spasilačkog obezbeđenja drugoj organizaciji (profesionalne vatrogasne jedinice grada i sl.).
Organizacija kojoj je ugovorom povereno obavljanje poslova vatrogasno-spasilačke službe, odnosno vatrogasno-spasilačkog obezbeđenja mora da ispunjava uslove koji su ovim pravilnikom propisani u pogledu osoblja i njihove obučenosti, vatrogasnih vozila i opreme i sredstava za gašenje požara i spasavanje.

2. Obaveze operatera aerodroma

Član 5.

Operater aerodroma je dužan da organizuje vatrogasno-spasilačku službu ili vatrogasno-spasilačko obezbeđenje na način koji omogućava spasavanje života ljudi, spasavanje materijalnih dobara i sprovođenje mera za zaštitu od požara.
Operater aerodroma za javni avio-prevoz i opšteg aerodroma je dužan da obezbedi:
1) odgovarajući sastav i opremljenost vatrogasno-spasilačke službe;
2) prostorije za smeštaj vatrogasne opreme;
3) mesta za snabdevanje vodom za gašenje požara;
4) sistem veza za obaveštavanje i uzbunjivanje između vatrogasno-spasilačke službe i drugih službi na aerodromu i izvan njega, posebno sistem veza s pružaocem usluga kontrole letenja, službom hitne medicinske pomoći na aerodromu, profesionalnim vatrogasnim jedinicama i vatrogasnim jedinicama Vojske Srbije;
5) blagovremeno uzbunjivanje u slučaju požara, prinudnog sletanja, udesa, ozbiljne nezgode ili nezgode vazduhoplova;
6) pravilnu lokaciju prostorija vatrogasno-spasilačke službe (vatrogasne stanice), opreme i sredstava za zaštitu od požara;
7) mrežu pristupnih puteva u zoni aerodroma;
8) poligon za izvođenje praktičnih vežbi;
9) druge uslove koji su neophodni za efikasne intervencije.
Vatrogasno-spasilačka služba je dužna da sarađuje s pružaocem usluga kontrole letenja, medicinskim obezbeđenjem, službom hitne medicinske pomoći i drugim službama na aerodromu, s profesionalnim vatrogasnim jedinicama i vatrogasnim jedinicama Vojske Srbije.

Vatrogasna kategorija aerodroma

Član 6.

Operater aerodroma koji se koristi za javni avio-prevoz, operater opšteg i posebnog aerodroma je dužan da obezbedi zaštitu od požara na aerodromu, čiji stepen odgovara vatrogasnoj kategoriji aerodroma.
Vatrogasna kategorija aerodroma se određuje prema najvećoj dužini aviona koji normalno koristi aerodrom i širini njegovog trupa, na način prikazan u tabeli broj 1. ovog pravilnika.
Ako prema ukupnoj dužini aviona aerodrom pripada jednoj vatrogasnoj kategoriji, a prema maksimalnoj širini trupa aviona pripada drugoj vatrogasnoj kategoriji, aerodrom se razvrstava u onu vatrogasnu kategoriju koja je viša.
Izuzetno od st. 1-3. ovog člana, ako je broj sletanja i poletanja aviona na osnovu čije dužine i širine trupa je određena vatrogasna kategorija aerodroma manji od 700 u toku tri najopterećenija uzastopna meseca u godini, stepen zaštite od požara može da bude na nivou prve niže vatrogasne kategorije.

Tabela broj 1. Vatrogasne kategorije aerodroma


Vatrogasna kategorija aerodroma Ukupna dužina aviona Maksimalna širina trupa aviona
1 do 9 m (ne uključujući 9 m) 2 m
2 9 m do 12 m (ne uključujući 12 m) 2 m
3 12 m do 18 m (ne uključujući 18 m) 3 m
4 18 m do 24 m (ne uključujući 24 m) 4 m
5 24 m do 28 m (ne uključujući 28 m) 4 m
6 28 m do 39 m (ne uključujući 39 m) 5 m
7 39 m do 49 m (ne uključujući 49 m) 5 m
8 49 m do 61 m (ne uključujući 61 m) 7 m
9 61 m do 76 m (ne uključujući 76 m) 7 m
10 76 m do 90 m (ne uključujući 90 m) 8 m

U periodu kad se očekuje smanjen obim saobraćaja na aerodromu vatrogasna kategorija aerodroma može da se promeni, ali ne sme da bude niža od vatrogasne kategorije koja se određuje prema najvećem avionu koji je planiran da u tom periodu koristi aerodrom, bez obzira na broj njegovih poletanja i sletanja.

3. Vatrogasna kategorija helidroma

Član 7.

Vatrogasna kategorija helidroma se određuje prema ukupnoj dužini helikoptera, koja uključuje i dužinu rotora helikoptera, na sledeći način:
1) vatrogasna kategorija H1 - helidrom koji koriste helikopteri čija dužina je do 15 m, ne uključujući 15 m;
2) vatrogasna kategorija H2 - helidrom koji koriste helikopteri čija dužina je od 15 m do 24 m, ali ne uključujući 24 m;
3) vatrogasna kategorija H3 - helidrom koji koriste helikopteri čija dužina je od 24 m do 35 m.
U periodu kad se na helidromu predviđaju poletanja i sletanja helikoptera čija je dužina kraća od helikoptera prema kojima je određena vatrogasna kategorija helidroma, vatrogasna kategorija helidroma se određuje prema dužini najvećeg helikoptera za koji je planirano da u tom periodu