Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 17. stav 3. Zakona o sportu ("Službeni glasnik RS", br. 24/11 i 99/11 - dr. zakon),
Ministar zdravlja i ministar omladine i sporta sporazumno donose

PRAVILNIK

O UTVRĐIVANjU ZDRAVSTVENE SPOSOBNOSTI SPORTISTA ZA OBAVLjANjE SPORTSKIH AKTIVNOSTI I UČESTVOVANjE NA SPORTSKIM TAKMIČENjIMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 15 od 2. marta 2012)

1. Sadržina Pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se način, vrsta, obim i rokovi u kojima se sprovode zdravstveni pregledi za sve takmičare koji učestvuju na sportskim takmičenjima.

2. Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti

Član 2.

Opštu i posebnu zdravstvenu sposobnost sportista takmičara utvrđuje nadležna zdravstvena ustanova, odnosno zavod nadležan za sport i medicinu sporta, u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom.
Nadležna zdravstvena ustanova iz stava 1. ovog člana jeste zdravstvena ustanova u kojoj se obavlja delatnost sportske medicine i koja ima specijalistu sportske medicine.
Ako zdravstvena ustanova u jedinici lokalne samouprave na čijoj teritoriji sportista ima prebivalište, odnosno boravište u svom sastavu nema specijalistu sportske medicine, nadležna je zdravstvena ustanova koja ima specijalistu interne medicine, pedijatrije, medicine rada ili opšte medicine.
Zavod nadležan za sport i medicinu sporta iz stava 1. ovog člana jeste Zavod za sport i medicinu sporta Republike Srbije (u daljem tekstu: Republički zavod) i Pokrajinski zavod za sport i medicinu sporta (u daljem tekstu: Pokrajinski zavod).
Zdravstvene ustanove i zavodi iz st. 1-4. ovog člana obavljaju zdravstvene preglede u skladu sa ovim pravilnikom ako imaju odgovarajuće zdravstveno osoblje, prostor i medicinsko-tehničku opremu.

3. Vrsta i rokovi u kojima se sprovode zdravstveni pregledi

Član 3.

U sportskom takmičenju može učestvovati sportista kome je u periodu od šest meseci pre održavanja sportskog takmičenja utvrđena opšta zdravstvena sposobnost za obavljanje sportskih aktivnosti, odnosno delatnosti.
Opšta zdravstvena sposobnost za bavljenje sportskim aktivnostima utvrđuje se u skladu sa članom 9. stav 5. Zakona o sportu i za sportiste koji nemaju potpunu poslovnu sposobnost pre zaključenja ugovora sa sportskom organizacijom.
Posebna zdravstvena sposobnost utvrđuje se, pored opšte zdravstvene sposobnosti, u periodu od šest meseci pre održavanja sportskog takmičenja za:
1) sportiste profesionalce;
2) sportiste reprezentativce u svim sportskim granama;
3) sportiste kategorisane na osnovu nacionalne kategorizacije sportista;
4) sportiste takmičare mlađe od 16 godina u svim sportskim granama;
5) sportiste takmičare mlađih kategorija koji se takmiče u starijim kategorijama;
6) druge sportiste takmičare za koje je ta obaveza utvrđena aktima nadležnih nacionalnih granskih sportskih saveza.
Izuzetno od stava 3. ovog člana, posebna zdravstvena sposobnost sportista utvrđuje se, pored opšte zdravstvene sposobnosti, u periodu od četiri meseca pre održavanja sportskog takmičenja za sportiste takmičare za koje je ta obaveza utvrđena aktima nadležnih nacionalnih granskih sportskih saveza.
Obaveza utvrđivanja zdravstvene sposobnosti iz st. 1. i 3. ovog člana postoji i za druge učesnike u sportu za koje je ta obaveza utvrđena aktima nadležnih nacionalnih granskih sportskih saveza (sportski stručnjaci, sportske sudije, sportski kontrolori, sportisti rekreativci).
Na utvrđivanje zdravstvene sposobnosti lica iz stava 4. ovog pravilnika shodno se primenjuju odredbe ovog pravilnika o opštem zdravstvenom pregledu sportiste takmičara, s tim da zdravstveni pregled sportskih sudija i sportskih stručnjaka obavezno sadrži i psihološki pregled.
Utvrđivanje posebne zdravstvene sposobnosti sportiste takmičara vrši se istovremeno sa utvrđivanjem opšte zdravstvene sposobnosti, osim u slučajevima iz stava 4. ovog člana.

4. Učestvovanje na sportskim takmičenjima

Član 4.

Učenici i studenti ne mogu, shodno članu 143. stav 7. Zakona o sportu, biti uključeni u vannastavne sportske aktivnosti i sportska takmičenja (školska, odnosno studentska) ako nije prethodno utvrđena njihova zdravstvena sposobnost za bavljenje školskim sportom.
Smatra se da je ispunjen uslov iz stava 1. ovog člana ukoliko je učeniku, odnosno studentu utvrđena zdravstvena sposobnost za učešće na sportskim takmičenjima u okvirima određene sportske organizacije ili saveza, uz podnošenje odgovarajućeg dokaza.

Član 5.

Ciljevi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti sportista takmičara za učešće na takmičenjima su očuvanje i unapređenje zdravlja i radne sposobnosti sportista takmičara, pravilno usmerenje u sportu, prevencija oboljevanja, povređivanja i drugih poremećaja zdravlja i invalidnosti tokom bavljenja sportom.
Pregledima kojima se utvrđuje zdravstvena sposobnost sportista takmičara utvrđuje se stanje zdravlja, ocenjuje psihofizička sposobnost u odnosu na zahteve pojedinih sportskih grana i disciplina, kao i opšti uticaj fizičke aktivnosti na organizam i obezbeđuje adekvatna selekcija u sportu na osnovu utvrđenih predispozicija u kojoj se može očekivati najveći uspeh.

Član 6.

Utvrđivanje opšte i posebne zdravstvene sposobnosti sportista takmičara vrši se putem prethodnog, periodičnog i vanrednog zdravstvenog pregleda.

5. Prethodni zdravstveni pregled

Član 7.

Prethodni zdravstveni pregled sportiste takmičara vrši se pre početka bavljenja određenim sportskim aktivnostima, odnosno pre ili pri prvoj registraciji za određenu sportsku organizaciju.
Prethodni zdravstveni pregled vrši se i pre uključenja učenika i studenata u vannastavne sportske aktivnosti.
Pregledom iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opšta zdravstvena sposobnost sportiste i posebna psihofizička sposobnost u odnosu na konkretnu sportsku granu, odnosno disciplinu.
Osnovni cilj pregleda iz stava 1. ovog člana je utvrđivanje zdravstvene sposobnosti za bavljenje određenom sportskom granom, odnosno sportskom disciplinom i usmeravanje ka sportskoj grani i sportskoj disciplini u kojoj se, na osnovu utvrđenih predispozicija, može očekivati najveći uspeh.

6. Periodični zdravstveni pregledi

Član 8.

Periodični opšti i posebni zdravstveni pregledi sprovode se radi kontrole zdravlja i sposobnosti tokom bavljenja određenom sportskom aktivnošću.
Pregledima iz stava 1. ovog člana utvrđuje se opšta zdravstvena sposobnost sportiste i posebna zdravstvena sposobnost u odnosu na konkretnu sportsku granu, odnosno disciplinu.

7. Vanredni zdravstveni pregledi

Član 9.

Vanredni zdravstveni pregledi obavljaju se:
- prema medicinskim indikacijama, na osnovu prvog ili prethodnog periodičnog pregleda;
- pre nastupa učesnika u sportskim disciplinama u kojima to određuju sportska pravila nadležnih nacionalnih sportskih saveza;
- posle težih bolesti i povreda nastalih tokom sportskih aktivnosti ili iz drugih razloga;
- na zahtev sportske organizacije, nacionalnog