Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 139-141. i člana 233. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ("Službeni glasnik SRS", br. 27/92) i člana 9. Statuta Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih ("Službeni glasnik SRS", br. 72/92),
Skupština Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih, na sednici od 8. aprila 1993. godine, donela je

PRAVILNIK

O UTVRĐIVANjU I REVIZIJI RADNIH MESTA NA KOJIMA SE STAŽ OSIGURANjA RAČUNA S UVEĆANIM TRAJANjEM

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 30/93)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se:
1. utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem i stepen uvećanja;
2. revizija radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem;
3. uspostavljanje i vođenje evidencije o radnim mestima na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem;
4. kontrola (revizija) utvrđenih radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem.

I. UTVRĐIVANjE RADNIH MESTA I STEPENA UVEĆANjA

Član 2.

Utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem i stepena uvećanja (član 1. stav 1. Pravilnika), pokreće se na osnovu zahteva preduzeća i drugih organizacija koje obavljaju privrednu delatnost, udruženja, banaka i organizacija za osiguranje, zadruga, ustanova i drugih organizacija koje obavljaju delatnost javnih službi, državnih organa, organa teritorijalne autonomije i lokalne samouprave i drugih pravnih i fizičkih lica i sindikata (u daljem tekstu: podnosilac zahteva).
Podnosilac zahteva obezbeđuje stručnu dokumentaciju za utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem izrađenu po Metodologiji za utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem (u daljem tekstu: Metodologija), koja je sastavni deo ovog pravilnika.

Član 3.

Izuzetno od člana 2. stav 2. ovog pravilnika podnosilac zahteva kod koga postoje ista radna mesta na kojima je utvrđen staž osiguranja s uvećanim trajanjem u drugim organizacijama, uz zahtev obezbeđuju deo stručne dokumentacije izrađene po Metodologiji (skraćena stručna dokumentacija), i to:
- opšte podatke (naziv radnih mesta, režim rada, rad u smenama, u turnusima, drugi oblici rada, vreme ekspozicije, da li su radna mesta utvrđena opštim aktima organizacije kao poslovi sa posebnim uslovima rada);
- opis tehnološkog procesa, poslova i radnih operacija;
- uslovi rada (mikroklimatske, fizičke i hemijske vrednosti, psihofizička naprezanja i nefiziološki položaj tela pri radu);
- razloge zbog kojih se na radnim mestima nije mogla uspešno sprovesti zaštita; i
- posledice specifičnosti rada i radnih uslova na životnu i radnu sposobnost radnika (profesionalna oboljenja, bolesti radnika i povrede na radu, invalidnost po kategorijama, odsustvovanje sa posla zbog bolesti i povrede, smrtnosti i uzroci smrtnosti i fluktuacija radne snage i njeni uzroci).

Član 4.

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih (u daljem tekstu: Fond) pri utvrđivanju radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem i stepena uvećanja, pribavlja mišljenje odgovarajućih stručnih i naučnih organizacija.
Kao odgovarajuća stručna i naučna organizacija podrazumeva se organizacija (preduzeće, ustanova, institut i dr.) koja se bavi delatnostima iz oblasti zaštite na radu i medicine rada pod uslovom da poseduje ovlašćenja u smislu Pravilnika o uslovima za vršenje pregleda tehničke dokumentacije, pregleda i ispitivanja oruđa za rad i radne sredine i osposobljavanje radnika za bezbedan rad ("Službeni glasnik RS", broj 54/92).
Ako odgovarajuće stručne i naučne organizacije utvrde da stručna dokumentacija nije izrađena u smislu prethodnog stava obavestiće Fond koji je dužan da u roku od 30 dana od davanja mišljenja zatraži dopunu stručne dokumentacije.

Član 5.

Stepen uvećanja staža osiguranja u smislu člana 139. i 140. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (u daljem tekstu: Zakon) zavisi od težine i štetnosti uslova rada, odnosno od prirode posla, tako da se radna mesta razvrstavaju u četiri grupe, s tim što se svakih 12 meseci efektivnog rada priznaje kao 14, 15, 16 i 18 meseci staža osiguranja.

Član 6.

O zahtevu za utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem i stepenu uvećanja, odlučuje Upravni odbor Skupštine Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih (u daljem tekstu: Upravni odbor Fonda).

Član 7.

Odluka se zasniva na stručnoj dokumentaciji, mišljenju odgovarajućih stručnih i naučnih organizacija i činjenica utvrđenih neposrednim obilaskom radnih mesta za koja se traži utvrđivanje staža osiguranja s uvećanim trajanjem.

Član 8.

Utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem (član 2. ovog pravilnika) okončaće se najdocnije u roku od 6 meseci od dana podnošenja zahteva, odnosno od dostavljanja dopune stručne dokumentacije (član 4. stav 4. Pravilnika).

II. REVIZIJA RADNIH MESTA

Član 9.

Revizija radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem (član 1. stav 2. Pravilnika) pokreće se po službenoj dužnosti ili povodom predloga podnosioca zahteva iz člana 2. ovog pravilnika, kada se zbog tehnološkog unapređenja procesa proizvodnje otklone, smanje ili povećaju štetni uticaji iz člana 140. Zakona.
U postupku revizije obezbeđuje se stručna dokumentacija izrađena po Metodologiji (član 2. stav 2. Pravilnika).
Ukoliko je postupak pokrenut na osnovu predloga podnosioca zahteva Fond prethodno pribavlja mišljenje odgovarajuće stručne i naučne organizacije iz člana 4. stav 1. ovog pravilnika.

Član 10.

Revizija radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem vrši se po planu i programu, koji utvrđuje Upravni odbor Fonda.

Član 11.

Prestanak računanja staža osiguranja s uvećanim trajanjem, kao i računanje staža osiguranja s uvećanim trajanjem sa nižim i višim stepenom uvećanja, vrši se od dana stupanja na snagu opšteg akta donetog u reviziji.

III. USPOSTAVLjANjE I EVIDENTIRANjE RADNIH MESTA

Član 12.

Podatke o radnim mestima na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem, kao i o radnicima koji rade, odnosno koji su radili na tim radnim mestima, vode organizacije.

Član 13.

Komisija za utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem (u daljem tekstu: Komisija) utvrđuje koja su radna mesta u organizaciji na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem i stepen uvećanja na tim radnim mestima i o tome sačinjava zapisnik o radnim mestima na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem ( u daljem tekstu: zapisnik o radnim mestima).
Zapisnik o radnim mestima sadrži sledeće činjenice:
1. radna mesta na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem utvrđena Zakonom, odnosno opštim aktom;
2. radno vreme koje se prema Zakonu, odnosno opštem aktu smatra kao puno radno vreme;
3. stepen uvećanja staža osiguranja na radnim mestima na kojima se staž osiguranja računa s uvećanim trajanjem.
Zapisnik o radnim mestima sačinjava se u pet primeraka od kojih jedan zadržava organizacija, a jedan primerak Direkcija Fonda, a ostali primerci ostaju filijali na čijoj je teritoriji sedište organizacije.
Komisiju sačinjavaju: radnik organizacije u kojoj se utvrđuju radna mesta, radnik Republičkog fonda i radnik odgovarajuće stručne i naučne organizacije (član 4. stav 2. Pravilnika).
Komisiju obrazuje direktor Fonda u Direkciji, odnosno u službi direkcije Novi Sad i Priština.

Član 14.

Staž osiguranja s uvećanim trajanjem za radnike koji rade ili su radili na radnim mestima koja su utvrđena zapisnikom o radnim mestima (član 13. ovog pravilnika) utvrđuje se i unosi u matičnu evidenciju po propisima o matičnoj evidenciji.

Član 15.

Protiv zapisnika o radnim mestima Fond, odnosno organizacija mogu izjaviti prigovor u roku od 15 dana od dana donošenja zapisnika o radnim mestima Komisiji za rešavanje po prigovoru o stažu osiguranja koji se računa s uvećanim trajanjem (u daljem tekstu: Komisija o rešavanju po prigovoru), koju imenuje Upravni odbor Fonda.

Član 16.

Komisija o rešavanju po prigovoru ima pet članova od kojih je jedan predsednik.
Komisija o rešavanju po prigovoru radi na sednicama i odluke su