Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 51. stav 1. Zakona o veterinarstvu ("Službeni glasnik RS", br. 91/05, 30/10 i 93/12),
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O UTVRĐIVANjU PROGRAMA MERA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE ŽIVOTINjA ZA 2013. GODINU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 91 od 18. oktobra 2013)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se Program mera zdravstvene zaštite životinja za 2013. godinu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 2.

Konkretne mere zdravstvene zaštite životinja, rokovi, način sprovođenja tih mera, subjekti koji će ih sprovoditi, izvori i način obezbeđivanja i korišćenja sredstava, kao i način kontrole sprovođenja mera utvrđeni su programom iz člana 1. ovog pravilnika.

Član 3.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o utvrđivanju Programa mera zdravstvene zaštite životinja za 2013. godinu ("Službeni glasnik RS", broj 40/13).

Član 4.

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Broj 110-00-00054/2013-09

U Beogradu, 10. oktobra 2013. godine

Ministar, prof. dr Dragan Glamočić, s.r.

PROGRAM MERA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE ŽIVOTINjA ZA 2013. GODINU

Radi sprečavanja pojave, ranog otkrivanja, širenja, praćenja, suzbijanja ili iskorenjivanja zaraznih bolesti životinja sprovodi se:

1) obeležavanje i evidentiranje životinja, registracija i evidentiranje gazdinstava i unošenje podataka o obeleženim i evidentiranim životinjama i registrovanim gazdinstvima u Centralnu bazu podataka o obeležavanju životinja (u daljem tekstu: Centralna baza);
2) zoosanitarne i biosigurnosne mere i dobrobit životinja;
3) aktivni nadzor zdravstvenog stanja životinja na gazdinstvima;
4) edukacija vlasnika i držaoca životinja;
5) imunoprofilaktičke mere;
6) dijagnostička ispitivanja u cilju ranog otkrivanja naročito opasnih zaraznih bolesti, organizacija i sprovođenje epizootiološkog uviđaja u slučaju pojave sumnje na naročito opasne i druge zarazne bolesti;
7) dijagnostička ispitivanja životinja u cilju otkrivanja bolesti i infekcija i otpornosti na antimikrobna sredstva;
8) dijagnostička ispitivanja kod pobačaja i vođenje evidencije o pobačajima i izvršenim dijagnostičkim ispitivanjima;
9) dijagnostičko ispitivanje u centrima za veštačko osemenjavanje goveda i svinja i dijagnostičko ispitivanje priplodnih bikova i nerastova koji se koriste za prirodno parenje;
10) plan sprovođenja imunoprofilaktičkih mera i dijagnostičkih ispitivanja, subjekti koji sprovode mere i kontrola sprovođenja Programa mera zdravstvene zaštite životinja za 2013. godinu (u daljem tekstu: Program mera).

I. OBELEŽAVANjE I EVIDENTIRANjE ŽIVOTINjA, REGISTRACIJA I EVIDENCIJA GAZDINSTAVA I UNOŠENjE PODATAKA O OBELEŽENIM I EVIDENTIRANIM ŽIVOTINjAMA I REGISTROVANIM GAZDINSTVIMA U CENTRALNU BAZU

U cilju sprečavanja pojave, širenja, suzbijanja i iskorenjivanja zaraznih bolesti životinja i zoonoza i obezbeđivanja kontinuiranog praćenja kretanja životinja, sva goveda, svinje, ovce, koze, konji, psi i pčelinja društva se obeležavaju i evidentiraju u Centralnoj bazi, a gazdinstva na kojima se nalaze ili uzgajaju goveda, svinje, ovce, koze, konji, živina, pčele i ribe registruju i evidentiraju u Centralnoj bazi.
Veterinarske organizacije/službe vrše obeležavanje goveda, ovaca, koza i svinja ušnim markicama, pasa, mačaka i kopitara mikročipovima, a pčelinjih društava pločicama, u skladu sa posebnim propisima.
Veterinarske stanice/službe ažuriraju podatke u Centralnoj bazi, vrše deaktivaciju gazdinstava, odnosno uloge držaoca pojedinih vrsta životinja na kojima se više ne nalaze životinje za svaku pojedinačnu životinjsku vrstu.
Vrši se kontinuirano praćenje i evidentiranje u Centralnoj bazi kretanja goveda, odnosno svinja, ovaca i koza, u skladu sa posebnim propisima.
Veterinarska stanica obaveštava i edukuje vlasnika/držaoca životinja o obavezi prijavljivanja kretanja životinja, a u slučaju nepridržavanja propisanih uslova o tome odmah obaveštava veterinarskog inspektora radi nalaganja korektivnih mera.
Na stočnim pijacama, sabirnim centrima i dogonima obezbeđuje se obavezno prisustvo ovlašćenog obeleživača radi evidentiranja kretanja životinja i obaveštavanja Centralne baze.
Sredstva za unos podataka u Centralnu bazu obezbeđena su u budžetu Republike Srbije.

II. ZOOSANITARNE I BIOSIGURNOSNE MERE I DOBROBIT ŽIVOTINjA

U cilju sprečavanja pojave, širenja, suzbijanja i iskorenjivanja zaraznih bolesti životinja i zoonoza i zaštite životne sredine sprovodi se deratizacija gazdinstava i objekata u kojima se obavlja veterinarska delatnost, najmanje dva puta godišnje.
Vlasnici i držaoci životinja se staraju o zdravlju i dobrobiti životinja i preduzimaju zoosanitarne i biosigurnosne mere na gazdinstvu.

III. AKTIVNI NADZOR ZDRAVSTVENOG STANjA ŽIVOTINjA NA GAZDINSTVIMA

Na svim gazdinstvima na kojima se drže i uzgajaju životinje vrši se aktivni nadzor zdravstvenog stanja od strane veterinarskih organizacija koje sprovode Program mera.
Na gazdinstvima na kojima se drže i uzgajaju goveda, ovce, koze, konji, pčele i ribe, veterinarske organizacije/službe najmanje jedanput godišnje vrše aktivni nadzor, a na gazdinstvima na kojima se uzgajaju svinje i živina najmanje tri puta godišnje.

IV. EDUKACIJA VLASNIKA I DRŽAOCA ŽIVOTINjA

U toku nadzora i pružanja veterinarskih usluga veterinarske organizacije vrše stalno informisanje, odnosno edukaciju vlasnika i držaoca životinja u cilju podizanja svesti o značaju sprovođenja mera za sprečavanje pojave, rano otkrivanje, praćenje, suzbijanje i iskorenjivanje zaraznih i parazitskih bolesti životinja, a posebno zoonoza.
Veterinarska stanica obaveštava i edukuje vlasnika i držaoca životinja o obavezi prijavljivanja sumnje na zarazne bolesti životinja koje se obavezno prijavljuju, obavezama koje proističu iz zakona i Programa mera, a u slučaju nepoštovanja propisa o tome odmah obaveštava veterinarskog inspektora.

V. IMUNOPROFILAKTIČKE MERE

Imunoprofilaktičke mere sprovode se vakcinacijom svinja protiv klasične kuge svinja, živine protiv atipične kuge živine, pasa i mačaka protiv besnila i konja protiv rinopneumonitisa/virusnog abortusa i influence konja.
1. Klasična kuga svinja
Klasična kuga svinja sprečava se i suzbija stalnim sprovođenjem odgovarajućih zoosanitarnih i biosigurnosnih mera, kao i stalnim održavanjem imuniteta protiv virusa klasične kuge svinja.
Na svim gazdinstvima na kojima se drže i uzgajaju svinje tokom cele godine vrši se vakcinacija svih svinja vakcinom od atenuiranog K-soja virusa, prema uputstvu proizvođača vakcine, u skladu sa posebnim propisom.
Prilikom prve vakcinacije protiv klasične kuge svinja, odnosno pre stavljanja u promet, vrši se obeležavanje svih svinja, u skladu sa posebnim propisom.
Ministarstvo nadležno za poslove veterinarstva (u daljem tekstu: Ministarstvo) može u posebnim okolnostima, na osnovu analize rizika, odobriti stavljanje u promet radi klanja određenih kategorija nevakcinisanih svinja, pod nadzorom veterinarske inspekcije.
Vakcinacija divljih svinja uključujući i vakcinaciju divljih svinja u ograđenim lovištima, farmama i odgajalištima se ne vrši, osim u hitnim slučajevima (npr. izbijanje epizootije).
Ministarstvo može u okviru saradnje sa Evropskom unijom, izvršiti vakcinaciju svinja marker vakcinama na