Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 20. stav 3. Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima ("Službeni glasnik RS", broj 88/11),
Ministar životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja donosi

PRAVILNIK

O UTVRĐIVANjU GODIŠNjEG PROGRAMA OSNOVNIH GEOLOŠKIH ISTRAŽIVANjA ZA 2012. GODINU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 46 od 4. maja 2012)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuje se Godišnji program osnovnih geoloških istraživanja za 2012. godinu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Godišnji program iz stava 1. ovog člana sadrži: istraživanja za izradu geoloških karata, hidrogeološka istraživanja, inženjerskogeološka istraživanja, istraživanja mineralnih sirovina, geoekološka istraživanja, kao i implementaciju i razvoj geološkog informacionog sistema i finansijska sredstva za sprovođenje ovog programa.

Član 2.

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Broj 310-02-393/2012-03
U Beogradu, 25. aprila 2012. godine
Ministar, dr Oliver Dulić, s.r.
GODIŠNjI PROGRAM
OSNOVNIH GEOLOŠKIH ISTRAŽIVANjA ZA 2012. GODINU
I. CILj OSNOVNIH GEOLOŠKIH ISTRAŽIVANjA
Cilj Osnovnih geoloških istraživanja je da definiše razvoj, sastav i građu zemljine kore; utvrdi potencijalnost područja u pogledu pronalaženja mineralnih sirovina do stepena istraženosti rezervi za C1 kategoriju; utvrdi stanje, svojstava i karakteristike stena i tla; utvrdi geotehničke osobina tla za potrebe planiranja namene prostora i pogodnosti terena za izgradnju; obavi istraživanja radi izrade geoloških karata i zaštite životne sredine.
Godišnji program osnovnih geoloških istraživanja za 2012. godinu (u daljem tekstu: Program) planirana je realizacija osnovnih geoloških istraživanja , koja će obuhvatiti:
1) osnovna geološka istraživanja za izradu geoloških karata;
2) osnovna istraživanja geoloških resursa u oblasti hidrogeoloških, inženjersko-geoloških istraživanja, istraživanja metaličnih, nemetaličnih i energetskih mineralnih sirovina;
3) implementaciju i razvoj Geološkog informacionog sistema Srbije (u daljem tekstu: GeolISS);
4) izradu projekata i studija iz oblasti geoekologije;
5) ostale stručne aktivnosti.
II. OSNOVNA GEOLOŠKA ISTRAŽIVANjA ZA IZRADU GEOLOŠKIH KARATA OPŠTEG TIPA I PRATEĆIH TUMAČA
Program planira nastavak istraživanja uz vektorizaciju i uvođenje u GeolISS pripremljenih listova geoloških karata, što podrazumeva i nov pristup istraživanju korišćenjem svih dostupnih podataka dobijenih izradom tematske geološke karte, podataka istraživanja energetskih, nemetaličnih i metaličnih mineralnih sirovina, inženjerskogeoloških i hidrogeoloških istraživanja i korišćenjem aero i satelitskih snimaka. Planira se izrada Tumača geoloških karata, formiranje litostratigrafskog kodeksa i realizacija drugih projekata i studija u funkciji izrade geoloških karata.
Za sve listove u okviru predviđenih radova u tekućoj godini, osim vektorizacije geoloških sadržaja karte, planiran je godišnji prijem izvedenih radova posle svake faze istraživanja, a za završene karte sa pratećim tumačima i konačne recenzije.
1. Geološka karta Srbije razmere 1:50.000
Značajan segment svih geoloških istraživanja je izrada Geološke karte Srbije razmere 1:50.000, opšteg tipa, koja predstavlja osnovnu podlogu za dalju nadgradnju u rešavanju kompleksne geološke problematike, bilo da se radi o izradi specijalnih geoloških karata ili svih drugih istraživanja koja zahtevaju više podataka i detalja nego što je prikazano Osnovnom geološkom kartom razmere 1:100.000.
Planira se izrada listova geološke karte Srbije koji se nastavljaju na već završene listove formirajući definisane celine geološke karte razmere 1:50.000 na prostorima Zapadne i Istočne Srbije i AP Vojvodine.
Tokom 2012. godine planira se nastavak geoloških istraživanja za izradu Geološke karte Srbije razmere 1:50.000, na listovima: Užice 2, Užice 3, Negotin 3, Bor 2, Veliko Gradište 3, Žagubica 2, Aleksinac 4, Novi Sad 4 i Zvornik 3 kao pogranični list sa Republikom Srpskom.
Aktivnosti izrade Geološke karte 1:50.000, osim standardne kabinetske pripreme i terenskih radova, praćene su hemijskim, sedimentološkim, mikro i makro paleontološkim analizama geoloških uzoraka, kao i analizama geološkog materijala u laboratoriji za skenirajuću elektronsku mikroskopiju i energo-desperzivnu spektrometriju.
2. Izrada Tumača i projekata u funkciji izrade geoloških karata
U 2012. godini planira se izrada Tumača geoloških karata koji su proistekli iz tekstova godišnjih izveštaja prilikom izrade geoloških karata i podataka samih karata za koje je trebalo dati detaljnije obrazloženje i zajedno sa geološkom kartom i njenim grafičkim prilozima čine jedinstven geološki sadržaj.
Za listove Šabac 3 i Čačak 1 u 2012. godini planira se završetak karata reambulacijom i izradom pratećih tumača.
Izradom i realizacijom projekata i studija u funkciji izrade geoloških karata vrši se priprema za otvaranje novih listova geološke karte i pre svega uspostavljanje reda u definisanju geoloških formacija. U 2012. godini planira se izrada studija za pripremu listova Geološke karte Srbije 1:50.000:
2.1. Geološka istraživanja lijasa žagubičkog i krivovirskog basena (Kučajski teran)
Jurske tvorevine pripadaju unutrašnjem Karpatskom pojasu Istočne Srbije, odnosno Kučajskom teranu po novijim shvatanjima (Krstić B. i Karamata S., 1992). Po podacima OGK, u unutrašnjem pojasu karpato-Balkanida nije dokazana donja jura (lijas). Najstarije jurske tvorevine su dogerske starosti i leže transgresivno preko starijih formacija: u žagubičkom basenu preko paleozojskog kristalina. To su tvorevine plitkovodnog karaktera sa bogatom faunom brahiopoda, lamelibranhijata i ređe cefalopoda. U peskovitim sedimentima srednje jure Beljanice nađena je fosilna flora i proslojci kamenog uglja do 5 cm debljine. Istraživanja na listovima Žagubica i Aleksinac ukazuju na mogućnost postojanja lijasa u Kučajskom teranu. Time bi se utvrdilo ima li kontinuiteta sedimentacije lijasa u doger, kao i to da doger nije transgresivan prema paleozojskoj podlozi. U odnosu na makrofaunu, mikropaleontološke i paleopalinološke analize u vreme izrade OGK bile su tek u razvoju te im danas treba dati pravi značaj.
Za izradu ove studije potrebno je obuhvatiti više lokaliteta u žagubičkom i krivovirskom basenu.
2.2. Sedimentno-petrološke osobine neogenih i kvartarnih sedimenata kruševačkog basena i njihovo rasprostranjenje na listu GK-50 Kruševac 4
U toku rada na terenima u dolini Zapadne Morave pri izradi OGK, lista Kruševac 4, uočena je nedovoljno jasno definisana starost neogenih sedimenata kao i neslaganje u starosti facija u graničnim delovima listova. Ove naslage se mogu korelisati sa tvorevinama okolnih neogenih basena Peri Panonske oblasti s.str. U oblasti kruševačkog basena otvoreni profili pomenutih sedimenata mogu se osmatrati duž pruge Kraljevo Kruševac i u dolini Zapadne Morave. Realizacijom pomenute studije rešavali bi se problemi iz domena više geoloških specijalnosti od kojih primarno sedimentologije, petrologije, biostratigrafije i neotektonike. Definisanjem geneze sedimenata, njihovim facijalnim izdvajanjem i korelacijom sa susednim oblastima, bilo bi omogućeno izdvajanje ovih deponata kao posebne formacije. Sedimenti bi na osnovu svojih svojstava kao i stratigrafske pripadnosti bili poređeni sa tvorevinama okolnih neogenih basena Peri Panonske oblasti s.str. te bi studija bila višestruko korisna pri rešavanju problema lista GK Kruševac 4 razmere 1:50 000.
2.3. Projekat Litostratigrafskog kodeksa Srbije i izrade Litostratigrafskog leksikona
Nova faza izrade Geološke karte Srbije 1:50000 bazira na litostratigrafskom principu, odnosno na izdvajanju određenih jedinica koje imaju jedinstvena litološka/sedimentološka svojstva i određen položaj/starost u geološkom stubu. Realizacija ovog projekta podrazumeva postupak formalizovanja jedinica koje su do sada kao neformalni predlog pojedinih autora prisutne u geološkim istraživanjima; utvrđivanje osnovnih pravila i preporuka u domenu biostratigrafske/stratigrafske i drugih klasifikacija, kao i terminologija i nomenklatura pojedinih geoloških disciplina.
Stratigrafski kodeks obuhvata sledeća poglavlja: Opšti principi stratigrafske klasifikacije; definicije i procedure; stratotipovi i tipski lokaliteti, litodemske jedinice, jedinice ograničene diskontinuitetom i odnosi stratigrafskih jedinica. U okviru Litostratigrafskog leksikona Srbije planira se obrada baze podataka i priprema za verifikaciju litostratigrafskih jedinica. Neophodno je formirati Stratigrafsku komisiju Srbije koja, uz saradnju sa odgovarajućim podkomisijama, treba da izvrši verifikaciju predloženih neformalnih jedinica.
Prema upitniku razrađenom u izveštaju za 2011. godinu potrebno je započeti distribuciju