Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 40. stav 8. Zakona o lekovima i medicinskim sredstvima ("Službeni glasnik RS", broj 30/10),
Ministar zdravlja i ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede sporazumno donose

PRAVILNIK

O USLOVIMA, SADRŽAJU DOKUMENTACIJE I NAČINU ODOBRENjA IZMENE ILI DOPUNE DOZVOLE ZA STAVLjANjE LEKA U PROMET

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 30 od 10. aprila 2012)

UVODNE ODREDBE

1. Sadržina pravilnika

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se uslovi, sadržaj dokumentacije i način odobrenja izmene ili dopune dozvole za stavljanje leka u promet (u daljem tekstu: varijacija).

Član 2.

Nosilac dozvole za stavljanje leka u promet (u daljem tekstu: nosilac dozvole), saglasno Zakonu o lekovima i medicinskim sredstvima (u daljem tekstu: Zakon), dužan je da stalno izveštava Agenciju za lekove i medicinska sredstva Srbije (u daljem tekstu: Agencija) o svim novim nalazima o oceni kvaliteta, bezbednosti i efikasnosti leka u prometu i da Agenciji podnese zahtev za odobrenje varijacije u skladu sa novim nalazima o leku.
Zahtev iz stava 1. ovog člana dat je na Obrascu 1 koji je odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

2. Tip varijacije

Član 3.

Varijacije mogu biti:
1) Manje ili jednostavnije varijacije - varijacije tipaI(u daljem tekstu: varijacije tipaI);
2) Veće ili složenije varijacije - varijacije tipaII(u daljem tekstu: varijacije tipaII);
3) Varijacije za koje je potreban novi zahtev za izdavanje dozvole.
Varijacije tipaIiz stava 1. tačka 1) ovog člana mogu biti: varijacije tipaIA, varijacije tipaIAIN i varijacije tipaIB.
Nosilac dozvole u postupku podnošenja zahteva za odobrenje varijacije dogovara se sa Agencijom u odnosu na tip varijacije iz st. 1. i 2. ovog člana, ako je to potrebno.

a) Varijacije tipaIA

Član 4.

Varijacija tipaIA iz člana 3. stav 2. je varijacija koja ima samo minimalan uticaj, ili nema uticaj uopšte, na kvalitet, bezbednost ili efikasnost leka.
Varijacije tipaIA moraju biti prijavljene od strane nosioca dozvole u roku od 12 meseci od momenta primene (Do and Tell procedure).
U roku iz stava 2. ovog člana, nosilac dozvole može prijaviti više varijacija tipaIA koje su primenjene u prethodnih 12 meseci i koje se mogu jednom godišnje prijaviti (Annual Reporting).
Ako je varijacija tipaIAIN, nosilac dozvole mora bez odlaganja, nakon primene, da prijavi ove varijacije, radi kontinuiranog praćenja leka.
Prijavljivanje iz st. 2 - 4. ovog člana vrši se popunjavanjem obrasca Zahteva iz člana 2. stav 2. ovog pravilnika.

Član 5.

Varijacije tipaIA odnose se na:
(a) administrativne promene u odnosu na identitet i podatke o nosiocu dozvole, proizvođač ili dobavljač bilo kog polaznog materijala, reagensa, međuproizvoda, aktivne supstance koja se koristi u proizvodnom procesu ili leku;
(b) ukidanje bilo kog proizvodnog mesta, uključujući mesto proizvodnje aktivne supstance, međuproizvoda ili leka, mesta na kome se vrši pakovanje, proizvođača odgovornog za puštanje serije leka u promet, mesta na kom se vrši kontrola serije;
(c) manje izmene odobrenog postupka fizičko-hemijskog ispitivanja, pri čemu je dokazano da je novi postupak identičan ili unapređen u odnosu na prethodni postupak ispitivanja; izvršene su odgovarajuće validacije i rezultati pokazuju da je novi postupak identičan ili unapređen u odnosu na prethodni postupak ispitivanja;
(d) izmene specifikacija aktivne supstance ili ekscipijensa u cilju usklađivanja sa ažuriranom monografijom Evropske farmakopeje ili Nacionalne farmakopeje zemlje članice, pri čemu je izmena izvršena isključivo u cilju usklađivanja sa farmakopejom i specifikacije leka ostaju neizmenjene;
(e) izmene materijala za pakovanje koji ne dolazi u dodir sa lekom, koji ne utiče na dostavu, upotrebu, bezbednost ili stabilnost leka;
(f) uspostavljanje strožijih specifikacijskih granica, pri čemu promena nije posledica obaveze iz prethodne procene da se izvrši pregled specifikacijskih granica i nije posledica neočekivanih događaja koji su nastali u toku proizvodnje.

b) Varijacije tipaIB

Član 6.

Varijacija tipaIB iz člana 3. stav 2. je varijacija koja nije ni varijacija tipaIA ni varijacija tipaII, niti varijacija za koju je potreban novi zahtev za izdavanje dozvole.
Za varijacije tipaIB nosilac dozvole podnosi zahtev za odobrenje varijacije pre njene primene (Tell, Njait and Do procedure), odnosno varijacija se može primeniti posle dobijanja odobrenja Agencije.
Varijacije se klasifikuju prema uslovima datim u Prilozima 1, 2, 3. i 4. koji su odštampani uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.
Ukoliko jedan ili više uslova za klasifikaciju iz stava 3. ovog člana nisu ispunjeni za varijaciju tipaIA, ova varijacija može se prijaviti kao varijacija tipaIB osim ako je varijacija posebno klasifikovana kao varijacija tipaII.
Ako se varijacija ne može klasifikovati prema uslovima iz stava 4. ovog člana, Agencija tu varijaciju u dogovoru sa nosiocem dozvole smatra varijacijom tipaIB (unforeseen).

v) Varijacije tipaII

Član 7.

Varijacija tipaIIiz člana 3. stav 1. tačka 2) je varijacija koja može da ima značajan uticaj na kvalitet, bezbednost ili efikasnost leka.
Varijacije iz stava 1. ovog člana odnose se na:
1) dodavanja novih terapijskih indikacija ili modifikaciju postojećih;
2) značajne izmene sažetka karakteristika leka kao posledica novih saznanja u vezi sa kvalitetom, pretkliničkih ili kliničkih saznanja ili saznanja u vezi sa farmakovigilancom;
3) promenu režima izdavanja leka;
4) izmene izvan obima odobrenih specifikacija, granica ili kriterijuma prihvatljivosti;
5) značajne izmene proizvodnog procesa, formulacije, specifikacija ili profila nečistoća aktivne supstance ili lekova koji mogu da imaju značajan uticaj na kvalitet, bezbednost ili efikasnost leka;
6) modifikacije u proizvodnom procesu ili proizvodnim mestima aktivne supstance za biološke lekove;
7) uvođenje novog Design Space (izmene koje se odnose na razvoj leka) ili proširenje odobrenog, gde je Design Space izrađen u skladu sa odgovarajućim evropskim i međunarodnim naučnim smernicama;
8) izmenu ili dodavanje ciljne vrste životinja čiji se proizvodi ne koriste u ishrani ljudi;
9) zamenu ili dodavanje serotipa, soja, antigena ili kombinacije serotipova, sojeva ili antigena za veterinarske vakcine protiv ptičijeg gripa, slinavke i šapa ili bolesti plavog jezika;
10) zamenu soja u veterinarskim vakcinama protiv influence konja;
11) izmene aktivne supstance za sezonsku, prepandemijsku ili pandemijsku vakcinu protiv humanog gripa;
12) izmenu karence za veterinarski lek.

Član 8.

Ukoliko varijacija dovodi do revizije sažetka karakteristika leka, obeležavanja pakovanja ili uputstva za lek (u daljem tekstu: "informacije o leku"), ove izmene se smatraju delom te varijacije i u tim slučajevima nosilac dozvole je dužan da dostavi ažurirane informacije o leku sa jasno naznačenim izmenama.

g) Varijacije za koje je potreban novi zahtev za izdavanje dozvole (edžtension line)

Član 9.

Nosilac dozvole podnosi Agenciji novi zahtev za izdavanje dozvole za:
1) Varijacije koje se odnose na aktivnu