Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 5. stav 4. Zakona o kontroli predmeta od dragocenih metala ("Službeni list SRJ", br. 80/94), direktor Saveznog zavoda za mere i dragocene metale propisuje

PRAVILNIK

O USLOVIMA KOJE U POGLEDU IZRADE MORAJU ISPUNjAVATI PREDMETI OD DRAGOCENIH METALA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 8/95)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje u pogledu izrade moraju ispunjavati predmeti od dragocenih metala.

Član 2.

Predmeti od dragocenih metala mogu da se izrađuju kao nakit i ukrasi, predmeti od zlata i srebra izrađeni kovanjem i zlatni polufabrikati za zubnoprotetske predmete.

Član 3.

Nakit i ukrasi od dragocenih metala izrađuju se ručno, mašinski, livenjem i kovanjem.
Ako se predmet od dragocenih metala sastoji od više delova, oni moraju biti međusobno čvrsto povezani.
Čvrsto povezanim delovima predmeta od dragocenih metala smatraju se delovi koji se ne mogu lako ručno odvojiti.

Član 4.

Prilikom izrade predmeta od dragocenih metala, proizvođač je dužan da na tom predmetu obezbedi mesto za utiskivanje žiga.
Sitni predmeti od dragocenih metala i predmeti od filigrana, na kojima nema mesta za utiskivanje žiga, moraju imati pločicu izrađenu od dragocenog metala od kog je izrađen i sam predmet. Pločica služi za utiskivanje žiga.
Lančić mora imati spljoštenu alku na kojoj se utiskuje žig.

Član 5.

Legurama za izradu predmeta od dragocenih metala mogu se dodavati i drugi metali, kao što su cink, kadmijum, nikal, paladijum i mikrododaci drugih metala radi postizanja pogodnih fizičkih ili hemijskih osobina same legure.

Član 6.

Predmeti od dragocenih metala mogu sadržavati i leum. Leum je legura dragocenih metala obogaćena vezivnim materijalima.

Član 7.

Legura koja se koristi za izradu predmeta od dragocenih metala zajedno sa leumom mora imati finoću propisanu u članu 7. Zakona o kontroli predmeta od dragocenih metala.

Član 8.

Predmeti od dragocenih metala koji sadrže kit, gips, smolu i sl. moraju biti izrađeni tako da ti materijali budu vidljivi.

Član 9.

Predmeti izrađeni od delova nedragocenog metala koji su u čvrstoj vezi s delovima od dragocenih metala smatraju se predmetima od nedragocenih metala.

Član 10.

Predmeti od srebra i predmeti od zlata prevučeni drugim dragocenim metalom smatraju se predmetima od srebra, odnosno zlata. Sloj prevlake dragocenog metala ne sme biti toliko debeo da se predmet ne može ispitati.
Debljina sloja prevlake odgovarajućih platinskih metala na predmetima od dragocenih metala iznosi 10 do 20 mikrometara, a debljina sloja galvanske prevlake - do 5 mikrometara.

Član 11.

Ukrasi od dragocenih metala koji se nalaze na predmetima od nedragocenog metala smatraju se predmetima od dragocenih metala ako se od predmeta od nedragocenog metala mogu lako odvojiti.

Član 12.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o tehničkim uslovima koje u pogledu izrade moraju ispunjavati predmeti od dragocenih metala ("Službeni list SFRJ", br. 30/82 i 2/88).

Član 13.

Ovaj pravilnik stupa na snagu 13. februara 1995. godine.