Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 46. stav 3. Zakona o mernim jedinicama i merilima ("Službeni list SRJ", br. 80/94 i 12/98), direktor Zavoda za mere i dragocene metale propisuje.

PRAVILNIK

O USLOVIMA ZA OBRAZOVANjE LABORATORIJA ZA PREGLED BROJILA ELEKTRIČNE ENERGIJE

(Objavljen u "Sl. listu SCG", br. 1 od 6. januara 2006)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje moraju da ispune laboratorije za pregled brojila električne energije (u daljem tekstu: brojila), u pogledu stručnosti radnika, opreme i radnih prostorija.
Uslovi iz stava 1. ovog člana označavaju se skraćeno oznakomPUL.F-4/1.

Član 2.

Lica koja obavljaju poslove predviđene članom 1 ovog pravilnika moraju imati najmanjeIVstepen stručne spreme elektrotehničke struke.

Član 3.

Za pregled brojila koristi se sledeća oprema:
1) izvori za napajanje;
2) etalon električne energije (etalon brojilo);
3) uređaj za određivanje greške brojila (računar grešaka);
4) stalci za postavljanje brojila;
5) merila vremena;
6) kontrolni instrumenti.
Zavisno od konstrukcije, oprema za pregled brojila može biti takva da se u jednom kućištu nalaze dva ili više navedenih delova opreme.

Član 4.

Overa brojila vrši se metodom direktnog poređenja sa etalonom električne energije.

Član 5.

Etaloni električne energije moraju ispunjavati uslove propisane u Pravilniku o metrološkim uslovima za radne etalone električne energije ("Službeni list SFRJ", br. 64/89).

Član 6.

Merni opsezi opreme za overu brojila moraju biti takvi da su u njima sadržani svi merni opsezi brojila koja se overavaju.

Član 7.

Kao izvori za napajanje mogu se koristiti izvori koji obezbeđuju napajanje prema metrološkom uputstvu.

Član 8.

Stalci za postavljanje brojila moraju omogućiti vertikalan položaj brojila, sa odstupanjem koje ne sme biti veće od 0,5oza indukciona brojila i 3oza elektronska (statička) brojila.

Član 9.

Pri najnižem naponskom mernom opsegu i pri najvećem broju brojila koja se mogu postaviti na stalak, pad napona u naponskim kolima stalka na koji se postavljaju brojila ne sme da pređe vrednosti:
1) 0,1% vrednosti referentnog napona brojila - kada su na stalku postavljena brojila aktivne električne energije klase tačnosti 2 i brojila reaktivne električne energije klase 2 i 3;
2) 0,015Vvrednosti referentnog napona brojila - kada su na stalku postavljena brojila aktivne električne energije klase tačnosti 0,2S; 0,5 i 1.

Član 10.

magnetna indukcija stranog porekla na bilo kom mernom mestu na stalku za postavljanje brojila ne sme da ima vrednost veću od 0,05mT.

Član 11.

Prikazivanje greške brojila, pri pregledu brojila svih vrsta i klasa tačnosti, ne sme imati grešku veću od +/-0,01% od naznačene klase tačnosti na brojilu.

Član 12.

Pri promeni opterećenja izvora za napajanje od praznog hoda do 75% nazivnog opterećenja, promena stabilisanog napona ne sme da iznosi više od +/-0,1%, odnosno +/-0,05% od nazivnog opsega pri čemu vreme regulacije napona ne sme biti duže od 1s.

Član 13.

Radna prostorija za pregled brojila mora ispunjavati sledeće uslove:
1) mora biti čista, suva i izgrađena u skladu sa važećim tehničkim propisima;
2) mora ispunjavati propisane uslove u pogledu higijensko-tehničke zaštite;
3) mora biti dovoljno velika za smeštaj potrebne opreme i stola i stolice za ovlašćeno lice Zavoda;
4) temena vrednost vibracije na mestu merenja ne sme biti veća od 0,1 mikrometra za frekvenciju od 8Hzdo 63Hz.

Član 14.

Temperatura u radnoj prostoriji mora se održavati u granicama 23o+/-2oCza vreme pregleda brojila svih vrsta i klasa tačnosti.

Član 15.

Relativna vlažnost vazduha u prostoriji treba da bude u granicama od 40% do 70%.

Član 16.

Temperatura u radnoj prostoriji meri se termometrima sa podelom skale od najmanje 0,5oC, a relativna vlažnost vazduha higrometrom čija podela skale iznosi najmanje 5%.

Član 17.

Osvetljenost u visini radne površine u radnoj prostoriji mora biti u granicama od 600lxdo 1000ldž.

Član 18.

U radnoj prostoriji mora biti smeštena samo oprema koja se koristi pri pregledu.
Raspored opreme u radnoj prostoriji treba da bude takav da oprema i brojila koja se pregledaju ne budu izloženi direktnom uticaju sunčevih zraka i drugim izvorima zračenja.

Član 19.

Laboratorije koje overu brojila vrše drugim metodama, počev od 1. januara 2007. godine overu brojila mogu vršiti samo metodom direktnog poređenja sa etalonom električne energije.

Član 20.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uslovima za obrazovanje laboratorija za pregled brojila električne energije ("Službeni list SFRJ", br. 21/90).

Član 21.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SCG".

Broj 4/1-01-5/1
26. decembra 2005. godine, Beograd
Direktor Zavoda za mere i dragocene metale, mr Dragan Milošević, s. r.