Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 222. stav 7, člana 110. stav 3, člana 173. stav 3, člana 215. stav 3. i člana 221. stav 4. Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata ("Službeni glasnik RS", broj 47/2006), člana 80. Zakona o investicionim fondovima ("Službeni glasnik RS", broj 46/2006) i člana 51. Zakona o preuzimanju akcionarskih društava ("Službeni glasnik RS", broj 46/2006),
Komisija za hartije od vrednosti donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA I NAČINU VRŠENjA NADZORA NAD POSLOVANjEM UČESNIKA NA FINANSIJSKOM TRŽIŠTU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 100 od 10. novembra 2006; 116/2006)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se:
1) bliži uslovi i način sprovođenja ovlašćenja Komisije za hartije od vrednosti (u daljem tekstu: Komisija) u postupku nadzora;
2) bliži uslovi i način vršenja nadzora;
3) postupak izdavanja naloga i preduzimanje mera i
4) rokovi za izvršenje naloga i trajanje mera i kriterijumi za izricanje novčane kazne.

Član 2.

Pod vršenjem nadzora u smislu ovog pravilnika podrazumeva se nadzor nad poslovanjem:
- brokersko-dilerskih društava u skladu sa članom 124. Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata (u daljem tekstu: Zakon);
- berzi i organizatora vanberzanskog tržišta u skladu sa čl. 78. i 112. Zakona;
- Centralnog registra hartija od vrednosti u skladu sa članom 214. Zakona;
- ovlašćenih banaka u skladu sa članom 124. u vezi sa članom 184. Zakona;
- kastodi banaka u skladu sa članom 181. Zakona;
- izdavalaca hartija od vrednosti u smislu odredaba Zakona;
- investitora i profesionalnih investitora u smislu odredaba Zakona;
- javnih društava u smislu odredaba Zakona;
- društava za upravljanje i investicionih fondova u smislu odredaba Zakona o investicionim fondovima;
- sticalaca i učesnika u postupku preuzimanja (ponuđača, ciljnog društva, akcionara ciljnog društva, upravnog odbora, učesnika na tržištu kapitala - berze, brokersko-dilerskog društva, banke i Centralnog registra hartija od vrednosti) u smislu odredaba Zakona o preuzimanju akcionarskih društava;
- drugih lica u delu poslova koje oni obavljaju na organizovanom tržištu hartija od vrednosti u smislu odredaba Zakona (brokeri, portfolio menadžeri, investicioni savetnici i druga lica);
(u daljem tekstu: subjekti nadzora, odnosno subjekt nadzora).

Član 3.

Pod nadzorom poslovanja subjekata nadzora iz člana 2. ovog pravilnika podrazumeva se nadzor nad poslovanjem u vezi sa:
1) primenom Zakona i propisa donetih na osnovu Zakona;
2) primenom Zakona o investicionim fondovima i propisa donetim na osnovu ovog zakona;
3) primenom Zakona o preuzimanju akcionarskih društava i propisa donetog na osnovu ovog zakona i
4) primenom drugih zakona koji regulišu predmetnu materiju, (u daljem tekstu: zakon, odnosno zakoni).
Pod nadzorom poslovanja u smislu ovog pravilnika podrazumeva se i nadzor nad primenom Zakona o sprečavanju pranja novca i propisa donetih na osnovu Zakona o sprečavanju pranja novca ("Službeni glasnik RS", broj 107/2005) od strane obveznika: berzi, brokersko-dilerskih društava, kastodi banaka, ovlašćenih banaka za trgovanje hartijama od vrednosti i drugih subjekata, koji se bave transakcijama u vezi sa hartijama od vrednosti i odgovornih lica u ovim pravnim licima.

BLIŽI USLOVI I NAČIN SPROVOĐENjA OVLAŠĆENjA KOMISIJE

Član 4.

Komisija vrši:
1) posredni nadzor - analizom godišnjeg izveštaja, mesečnog izveštaja o poslovanju, podataka o svakoj promeni propisanih uslova za obavljanje delatnosti za koje je dobijena dozvola za rad, periodičnog izveštaja i drugih podataka i informacija po zahtevu Komisije, analizom mesečnog izveštaja s podacima o kapitalu, izloženosti riziku i likvidnost, uzimanjem izjava od odgovornih lica i ostalih zaposlenih u subjektu nadzora, kao i drugih lica koja imaju saznanje od interesa za nadzor, te pregledom dokumentacije i obaveštenja koja se dostavljaju Komisiji u vezi sa postupcima saglasno zakonu i propisima donetim na osnovu zakona;
2) neposredni nadzor uvidom u akte, poslovne knjige, izvode sa računa, korespondencije i druga dokumenta u prostorijama subjekta nadzora ili pravnog lica sa kojim je subjekt nadzora direktno ili indirektno, poslovno, upravljački ili kapitalno povezan, te uzimanjem izjava od odgovornih lica i ostalih zaposlenih u subjektu nadzora, kao i drugih lica koja imaju saznanje od interesa za nadzor, te pregledom dokumentacije.

Član 5.

Nadzor nad poslovanjem subjekata nadzora iz člana 2. ovog pravilnika Komisija vrši: po sopstvenoj inicijativi, ili na inicijativu člana Komisije, na zahtev nadležnog državnog organa i na predlog zainteresovanih lica (vlasnika hartija od vrednosti ili potencijalnog investitora u hartije od vrednosti, učesnika na finansijskom tržištu).

Član 6.

Komisija može odrediti nadzor poslovanja subjekata nadzora iz člana 2. ovog pravilnika na osnovu predstavke, pritužbe, i žalbe zainteresovanog lica, koje po svom predmetu ulaze u okvir nadležnosti Komisije.
Akti iz stava 1. ovog člana moraju biti obrazloženi tako da se iz njih jasno vidi u čemu se sastoji povreda propisa i posledice koje ona izaziva ili može izazvati.
Po nepotpisanim i anonimnim predstavkama, pritužbama i žalbama Komisija ne postupa.

Član 7.

Komisija može vršiti nadzor nad poslovanjem subjekata nadzora iz člana 2. ovog pravilnika i na osnovu zahteva, predloga i žalbe stranog organa, koji u svojoj zemlji ima analogna ovlašćenja i može mu dostaviti nalaz nadzora.

Član 8.

Subjekt nadzora i lica koja imaju podatke i saznanje od interesa za nadzor imaju obavezu da na zahtev i u roku koji odredi ovlašćeno lice Komisije da dostave Komisiji dokumenta, informacije i izveštaje o svim pitanjima iz njegovog poslovanja, a koja mogu biti predmet posrednog nadzora Komisije.
Zahtev za dostavljanje dokumenata, izveštaja i informacija iz stava 1. ovog člana ovlašćeno lice Komisije može saopštiti i telefonskim putem, o čemu će sačiniti belešku.
Ako Komisija posrednim nadzorom utvrdi određene nezakonitosti, odnosno nepravilnosti u poslovanju subjekta nadzora, određuje neposredni nadzor radi utvrđivanja potpunog činjeničnog stanja.

Član 9.

Pre obavljanja neposrednog nadzora, na zahtev i u roku koji odredi ovlašćeno lice Komisije subjekt nadzora i druga lica koja imaju podatke i saznanje od interesa za neposredni nadzor imaju obavezu da dostave Komisiji kopije poslovnih knjiga, izvoda sa računa, korespondenciju, druga dokumenta, izveštaj i informacije.
Zahtev za dostavljanje izveštaja i informacija iz stava 1. ovog člana ovlašćeno lice Komisije može saopštiti i telefonskim putem, o čemu će sačiniti belešku.

Član 10.

Neposredni nadzor započinje izdavanjem naloga za nadzor, a isti izdaje predsednik Komisije ili član Komisije koga on ovlasti.

Član 11.

Ovlašćeno lice Komisije, pre započinjanja nadzora, uručuje odgovornom licu subjekta nadzora ili drugom licu koje prisustvuje nadzoru, kod kojeg se vrši nadzor, pismeni nalog o neposrednom nadzoru iz člana 10. ovog pravilnika.
Neposredni nadzor vrši se na licu mesta u prostorijama subjekta nadzora ili pravnog lica sa kojim je subjekt nadzora direktno ili indirektno, poslovno, upravljački ili kapitalno povezan.
Neposredni nadzor se može obaviti u prisustvu subjekta nadzora i u poslovnim prostorijama Komisije ako su prethodno pribavljene sve poslovne knjige, izvodi sa računa, korespondencija i druga dokumenta, a posebno u slučaju kada je subjekt nadzora fizičko lice u delu poslova koje ono obavlja na tržištu hartija od vrednosti.

Član 12.

Subjekt nadzora je dužan da ovlašćenom licu Komisije omogući da nadzor nad njegovim poslovanjem izvrši u prostorijama subjekta nadzora ili pravnog lica sa kojim je subjekt nadzora direktno ili indirektno, poslovno, upravljački ili kapitalno povezan.
Subjekt nadzora je dužan da ovlašćenom licu Komisije stavi na uvid poslovne knjige, izvode sa računa, korespondenciju i druga dokumenta u pismenoj, odnosno elektronskoj formi.
Za poslovne knjige i druga dokumenta koje subjekt vodi i obrađuje u elektronskom obliku dužan je da ovlašćenom licu Komisije na njegov zahtev pruži neophodnu tehničku podršku u kontroli tih knjiga, odnosno tih dokumenata.
Subjekt nadzora je dužan da imenuje svog predstavnika koji će ovlašćenom licu Komisije pružiti svu neophodnu pomoć da nesmetano vrši nadzor.

Član 13.

Neposredni nadzor ovlašćeno lice Komisije vrši radnim danom u toku radnog vremena, a kada je to neophodno zbog obima i prirode


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: