Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 57. stav 6. Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima ("Službeni glasnik RS", br. 85/05 i 31/11),
Ministar rada i socijalne politike donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA, NAČINU I POSTUPKU ORGANIZOVANjA I FUNKCIONISANjA PENZIJSKIH PLANOVA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 48 od 1. jula 2011)

1. Osnovna odredba

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuju se uslovi, način i postupak organizovanja i funkcionisanja penzijskih planova, u smislu Zakona o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima ("Službeni glasnik RS", br. 85/05 i 31/11 - u daljem tekstu: Zakon).

2. Uslovi za organizovanje penzijskih planova

Član 2.

Penzijski plan može organizovati poslodavac, udruženje poslodavaca, profesionalno udruženje i sindikat (u daljem tekstu: organizator).
Organizator može organizovati penzijski plan samo za svoje zaposlene, odnosno članove (u daljem tekstu: član penzijskog plana).
Organizator koji organizuje penzijski plan ne može biti povezano lice, u smislu Zakona, sa društvom za upravljanje dobrovoljnim penzijskim fondom (u daljem tekstu: društvo za upravljanje).

Član 3.

Penzijski plan je sastavni deo dobrovoljnog penzijskog fonda kojim upravlja društvo za upravljanje sa kojim je zaključen ugovor o penzijskom planu.

3. Način i postupak organizovanja penzijskih planova

Član penzijskog plana je istovremeno i član dobrovoljnog penzijskog fonda, sa pravima i obavezama utvrđenim zakonom i ugovorom o penzijskom planu.

Član 4.

Organizator penzijskog plana dužan je da zaposlenima, odnosno članovima obezbedi ravnopravne uslove za članstvo u penzijskom planu.
Članstvo u penzijskom planu ne može biti uslov za zapošljavanje, ili članstvo u sindikatu i drugim oblicima organizovanja.

Član 5.

Organizator može organizovati penzijski plan i zaključiti ugovore sa više društava za upravljanje, pod uslovom da članovima penzijskog plana ponudi mogućnost izbora članstva u dobrovoljnim penzijskim fondovima kojima upravljaju društva za upravljanje sa kojima su zaključeni ugovori o penzijskom planu.

Član 6.

Organizator može da organizuje penzijski plan za određene grupe zaposlenih, odnosno članova pod specifičnim uslovima, ukoliko je prethodno organizovao penzijski plan i obezbedio uplatu penzijskog doprinosa u skladu sa tim planom za sve zaposlene, odnosno članove.

Član 7.

Odluku o organizovanju penzijskog plana donosi organ upravljanja organizatora penzijskog plana.

Član 8.

Penzijski plan se smatra organizovanim kad se ispune sledeći uslovi:
1) kada organizator donese odluku o organizovanju penzijskog plana;
2) kada organizator, po izboru dobrovoljnog penzijskog fonda, zaključi ugovor sa društvom za upravljanje (u daljem tekstu: ugovor o penzijskom planu);
3) kada ministarstvo nadležno za poslove rada i penzijskog osiguranja (u daljem tekstu: Ministarstvo) donese rešenje o davanju saglasnosti na ugovor o penzijskom planu.

Član 9.

Više organizatora može organizovati ili pristupiti jednom penzijskom planu.
Penzijski plan više organizatora je plan koji organizuju najmanje dva organizatora za svoje zaposlene, odnosno članove.
Kod organizovanja penzijskog plana sa više organizatora zaključuje se ugovor između organizatora i ugovor o penzijskom planu između društva za upravljanje i tih organizatora.

Član 10.

Ugovor o penzijskom planu sadrži:
1) poslovno ime društva za upravljanje;
2) podatke o penzijskom fondu kojem se pristupa;
3) iznos penzijskog doprinosa po članu penzijskog plana iskazan nominalno ili u odgovarajućem procentu;
4) datum u tekućem mesecu do koga organizator vrši uplate penzijskog doprinosa za prethodni mesec;
5) oznaku obveznika uplate penzijskog doprinosa, u smislu člana 41. Zakona;
6) ime, prezime, adresu i jedinstveni matični broj građana članova penzijskog plana, kao i broj putne isprave ukoliko je član penzijskog plana strani državljanin;
7) ukupan broj članova penzijskog plana;
8) naknade koje je organizator dužan da plaća društvu za upravljanje;
9) uslove pod kojima se može raskinuti ugovor o penzijskom planu;
10) datum i mesto zaključenja ugovora i potpise ugovornih strana;
11) druga prava i obaveze ugovornih strana.
Prilikom zaključenja ugovora o penzijskom planu društvo za upravljanje je dužno da utvrdi identitet članova penzijskog plana.

4. Saglasnost na ugovor o penzijskom planu

Član 11.

Organizator penzijskog plana podnosi Ministarstvu zahtev za davanje saglasnosti na ugovor o penzijskom planu, koji sadrži:
1) podatke o organizatoru penzijskog plana (poslovno ime, odnosno naziv, sedište, matični broj, odnosno drugi registracioni broj i poreski identifikacioni broj);
2)