Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 19. Zakona o ispitivanju, žigosanju i obeležavanju vatrenog oružja i municije ("Službeni glasnik SRS", br. 46/95),
Ministar nadležan za poslove industrije u sporazumu sa ministrom nadležnim za unutrašnje poslove, donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA, NAČINU I POSTUPKU ISPITIVANjA, ŽIGOSANjA I OBELEŽAVANjA VATRENOG ORUŽJA I MUNICIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 28/96)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se uslovi, način, postupak i vrste ispitivanja, odnosno kontrole vatrenog oružja, municije, elementa municije i naprava, način žigosanja, obeležavanja i kontrole pakovanja municije i određuju znakovi za žigosanje i obeležavanje, odnosno žig, oblik i sadržina potvrde i nalepnice za obeležavanje municije.

Član 2.

Ispitivanje, žigosanja i obeležavanje vatrenog oružja, municije, elemenata municije i naprava obavlja se radi potvrđivanja njihove ispravnosti i kvaliteta prema propisanim standardima, tehničkim normativima i normama kvaliteta.

Član 3.

Vatreno oružje i naprave ispituju se ako je izvršena:
1) zamena nekog bitnog konstruktivnog dela uz podešavanje dela u sklopu oružja;
2) promena dimenzija;
3) promena otpornosti bitnih konstruktivnih delova izazvana mehaničkom ili nekom drugom obradom (kovanjem, glodanjem, struganjem, bušenjem, zavarivanjem, brušenjem, erodiranjem, graviranjem i dr.).

Član 4.

Ispitivanje vatrenog oružja obuhvata kontrolu oružja pre tormentacije, tormentaciju i kontrolu posle tormentacije.

Član 5.

Kontrola vatrenog oružja pre tormentacije obuhvata:
1) kontrolu nanetih oznaka na oružju;
2) vizuelnu kontrolu;
3) kontrolu dimenzija;
4) kontrolu sigurnosti funkcionisanja oružja.

Član 6.

Kontrolom nanetih oznaka proverava se da li se na jednom od bitnih konstruktivnih delova oružja nalaze sledeća obeležja:
1) naziv, firma ili fabrički znak koji nosi proizvođač;
2) serijski broj za evidentiranje oružja;
3) oznaka modela koja omogućava identifikaciju oružja;
4) naziv metka koji se može ispaljivati iz cevi.

Član 7.

Vizuelnom kontrolom proverava se kvalitet površinske obrade, postojanje površinskih defekata, nečistoća i korozija na oružju, greške pri radu bitnih konstruktivnih delova, deformacije cevi ili ležišta.

Član 8.

Kontrolom dimenzija proverava se kalibar cevi, dimenzija ležišta metka, veličina zazora između čela cevi i baskile, dužina cevi i sigurnost bravljenja.

Član 9.

Kontrolom sigurnosti funkcionisanja oružja proveravaju se mehanizmi za: punjenje poluautomatskog oružja (ubacivanje metka u cevi, izvlačenje metka iz cevi, izbacivanje metka), zatvaranje, okidanje i opaljenje metka, zapinjanje i kočenje i drugi mehanizmi posebno značajni za pravilno i bezbedno funkcionisanje i nošenje oružja.

Član 10.

Tormentacija se vrši na gotovom oružju ili bitnim konstruktivnim delovima oružja ispaljivanjem po dva tormentačna metka.
Gotovim oružjem, u smislu ovog pravilnika, smatra se i oružje koje se naknadno brunira ili gravira, kao i oružje sklopljeno od ispitanih bitnih konstruktivnih delova.
Kod višecevnog oružja, svaka cev se ispituje ispaljivanjem po dva tormentačna metka po cevi, a kod revolvera svako ležite u dobošu ispituje se ispaljivanjem po jednog tormentačnog metka.

Član 11.

Kontrola oružja posle tormentacije obuhvata proveru sigurnosti funkcionisanja oružja, vizuelnu kontrolu i dimenzionalnu kontrolu.

Član 12.

Ispitivanje municije i elemenata municije vrši se proveravanjem uzetih uzoraka svake pojedine serije proizvedene municije.

Član 13.

Municija se pakuje u ambalažu pogodnu za rukovanje. Jedinica osnovnog pakovanja zatvara se na propisan način i obeležava se sledećim oznakama:
1) naziv ili znak proizvođača ili onoga za koga se municija laboriše;
2) naziv metka prema standardima;
3) indentifikacioni broj serije i broj metaka u osnovnom pakovanju.
Na municiju visokih performansi i tormentačnu municiju stavlja se dodatna oznaka koja jasno upozorava da se municija ne može koristiti u normalnim