Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 57. stav 5. Zakona o mernim jedinicama i merilima ("Službeni list SRJ", br. 80/94, 28/96 i 12/98), direktor Saveznog zavoda za mere i dragocene metale propisuje

PRAVILNIK

O USLOVIMA KOJE MORAJU DA ISPUNjAVAJU PREDUZEĆA I DRUGA PRAVNA LICA KOJA SE AKREDITUJU ZA PREGLED RADNIH ETALONA, MERILA ILI UZORAKA REFERENTNIH MATERIJALA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 35 od 21. jula 1998)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje u pogledu stručne spreme zaposlenih, opreme i radnih prostorija moraju da ispunjavaju preduzeća i druga pravna lica koja se akredituju za pregled radnih etalona, merila i uzoraka referentnih materijala (u daljem tekstu: pregled).

Član 2.

Odgovorni radnik koji vodi i organizuje poslove pregleda i zamenik odgovornog radnika moraju imati najmanje visoku stručnu spremu stečenu na fakultetu čiji program obuhvata odgovarajuću oblast metrologije i radno iskustvo od najmanje tri godine u odgovarajućoj oblasti metrologije.

Član 3.

Radnici koje je odgovorni radnik iz člana 2. ovog pravilnika ovlastio da obavljaju preglede, žigosanja i potpisivanja uverenja o ispravnosti i zapisnika o pregledu moraju imati najmanje srednju stručnu spremu stečenu u srednjoj tehničkoj školi mašinskog, elektrotehničkog, hemijskog, tehnološkog ili drugog odgovarajućeg smera ili u drugim školama sa istim ili višim rangom i radno iskustvo od najmanje godinu dana na poslovima pregleda ili izrade i održavanja merila, odnosno na utvrđivanju karakteristika uzoraka referentnih materijala.

Član 4.

Radnici iz čl. 2. i 3. ovog pravilnika moraju biti u radnom odnosu na neodređeno vreme u preduzeću ili drugom pravnom licu koje se akredituje i moraju poznavati Zakon o mernim jedinicama i merilima, podzakonske propise (opšteg karaktera) donesene na osnovu tog zakona i važeće metrološke propise iz odgovarajuće oblasti.
Radnici iz člana 3. ovog pravilnika moraju biti osposobljeni za primenu propisanih načina i metoda pregleda iz odgovarajuće oblasti.

Član 5.

Preduzeća i druga pravna lica iz člana 1. ovog pravilnika moraju imati odgovarajuće etalone, uzorke referentnih materijala i pomoćnu opremu, koji omogućavaju primenu propisanih načina i metoda pregleda.
Etaloni u uzorci referentnih materijala iz stava 1. ovog člana moraju biti snabdeveni uverenjima o ispravnosti i moraju se čuvati saglasno propisima, odnosno uputstvima proizvođača.
Za svu opremu koja se koristi za preglede mora postojati dokumentacija koja sadrži uputstva za rukovanje, podešavanje i održavanje i evidencija o periodičnim pregledima i eventualnim intervencijama.

Član 6.

Vrsta, broj, veličina i položaj radnih prostorija moraju biti takvi da je moguće obavljanje pregleda i preduzimanje radnji neophodnih za izvršavanje pregleda na propisani način.

Član 7.

Radna prostorija u kojoj se obavlja pregled mora da bude:
1) uređena tako da se u njoj mogu primeniti propisani načini i metode pregleda kojima se postiže zahtevana tačnost merenja;
2) propisano zaštićena od uticaja nedozvoljenih delovanja toplote, prašine, vibracija, vlage, para, buke, elektromagnetnih smetnji i sl.;
3) dovoljno prostrana da se merno-tehnička oprema može smestiti tako da je izvršiocima merenja omogućeno slobodno kretanje, odnosno da je izbegnut rizik oštećenja merno-tehničke opreme i radnih etalona, merila i uzoraka referentnih materijala koji se pregledaju;
4) opremljena odgovarajućim izvorima energije potrebnim za pregled.
Ako obavljanje pregleda to zahteva, u radnoj prostoriji moraju da budu postavljeni uređaji za održavanje i merenje (po potrebi i registrovanje) uticajnih faktora mikroklime u granicama propisanim za određenu vrstu radnog etalona, merila, odnosno uzorka referentnog materijala.

Član 8.

U prostoriji iz člana 7. ovog pravilnika može biti smeštena samo oprema koja se koristi za pregled, raspoređena tako da ne bude izložena direktnom uticaju sunčevog zračenja, zračenja iz veštačkih izvora toplote i drugih vrsta zračenja, kao i uticaju agresivnih gasova, dima, prašine ili drugih agenasa.
U radnoj prostoriji u kojoj se obavlja pregled ne sme se vršiti opravka niti servisiranje merne opreme.
Pristup prostoriji iz stava 1. ovog člana mora da bude kontrolisan na način koji odgovara njenoj nameni, a ulazak u prostoriju posebno regulisan.

Član 9.

Izuzetno od odredbe člana 2. ovog pravilnika, do 31. decembra 2000. godine, odgovorni radnik koji vodi i organizuje poslove pregleda hronotahografa i njegov zamenik mogu imati i odgovarajuću višu stručnu spremu stečenu na višoj školi odgovarajućeg smera.

Član 10.

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uslovima koje moraju da ispunjavaju preduzeća i druga pravna lica kojima se poverava pregled radnih etalona, merila ili uzoraka referentnih materijala ("Službeni list SRJ", br. 14/95).

Član 11.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".