Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 86. stav 4. Zakona o zaštiti prirode ("Službeni glasnik RS ", broj 36/09),
Ministar životne sredine i prostornog planiranja, uz saglasnost ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O USLOVIMA DRŽANjA, NAČINU OBELEŽAVANjA I EVIDENTIRANjA DIVLjIH ŽIVOTINjA U ZATOČENIŠTVU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 86 od 17. novembra 2010)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje moraju ispunjavati zoološki vrtovi i drugi objekti i/ili prostori za držanje divljih životinja (u daljem tekstu: zatočeništvo), uslovi držanja, način obeležavanja i evidentiranja divljih životinja u zatočeništvu.

Član 2.

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) divlja životinja je životinja koja pripada vrsti koja u prirodi nije bila pod uticajem čoveka i nema posledica nastalih ukrštanjem i/ili selekcijom ili uzgojnim aktivnostima;
2) zatočeništvo je ograničen i kontrolisan prostor za držanje životinja iz kojeg životinja ne može svojevoljno izaći ili pobeći;
3) zaštićena životinja je divlja životinja koja pripada vrsti koja je zaštićena ili strogo zaštićena u skladu sa zakonom, potvrđenim međunarodnim ugovorom i opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, a čiji je makar jedan od roditelja pripadnik zaštićene ili strogo zaštićene vrste;
4) primerak je živa jedinka divlje životinje;
5) centralna baza podataka je elektronska baza podataka u kojoj se evidentiraju obeleženi primerci zaštićenih životinja u zatočeništvu, koju vodi ministarstvo nadležno za poslove životne sredine (u daljem tekstu: Ministarstvo);
6) obeleživač je pravno ili fizičko lice sa kojim Ministarstvo zaključi ugovor o obeležavanju zaštićenih životinja.

Član 3.

Odredbe ovog pravilnika primenjuju se na pravno lice, preduzetnika i fizičko lice (u daljem tekstu: lice) koje drži primerke divljih životinja u zatočeništvu.
Odredbe ovog pravilnika ne odnose se na lovostajem zaštićene vrste divljači, čija se zaštita, upravljanje, lov, korišćenje i unapređivanje populacija divljači u lovištima i uzgajalištima lovostajem zaštićenih vrsta divljači, uređuje u skladu sa propisima iz oblasti lovstva.

II. USLOVI DRŽANjA DIVLjIH ŽIVOTINjA U ZATOČENIŠTVU

Član 4.

Uslovi držanja divljih životinja u zatočeništvu dati su u Prilogu I Uslovi u pogledu prostora, opreme i brige o životinjama, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo, ako posebnim propisom kojim se uređuje dobrobit životinja nije drugačije propisano.
U slučaju držanja hibrida, primenjuju se uslovi držanja propisani za vrstu kojoj pripada veći roditelj.
Izuzetno od stava 1. ovog člana uslovi držanja divljih životinja u zatočeništvu ne odnose se na privremeno držanje divljih životinja u slučajevima:
1) zbrinjavanja zaplenjenih, oduzetih ili napuštenih primeraka divljih životinja, do konačnog rešavanja njihovog statusa;
2) držanja bolesnih ili povređenih primeraka divljih životinja radi lečenja i oporavka, do potpunog oporavka primerka;
3) smeštaja ptica grabljivica koje se drže u svrhu sokolarenja, ali ne duže od tri meseca.

Član 5.

Ukoliko za pojedine divlje životinje uslovi nisu propisani u skladu sa članom 4. ovog pravilnika, ispunjenost uslova se utvrđuje saglasno standardima iz opšteprihvaćenih pravila međunarodnog prava u oblasti držanja divljih životinja u zatočeništvu.

Član 6.

Primerci pojedinih divljih životinja mogu se držati u zatočeništvu samo pod uslovom da se radi o objektima u sastavu zoološkog vrta, prihvatilišta i naučne ustanove ili druge naučne organizacije za potrebe biomedicinskih istraživanja i naučnih istraživanja sa ciljem očuvanja vrsta.
Divlje životinje iz stava 1. ovog člana navedene su u Prilogu II Divlje životinje koje se mogu držati u posebnim oblicima zatočeništva, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Izuzetno od stava 1. ovog člana držanje primeraka divljih životinja iz Priloga II ovog pravilnika može se odobriti i u drugim objektima pod uslovom da se radi o privremenom držanju radi lečenja, oporavka i povratka u prirodu i/ili ako je to u cilju dobrobiti životinja pod uslovom da će se primerci držati u skladu sa propisanim uslovima, da im je obezbeđena odgovarajuća veterinarska nega i da ne postoji opasnost po zdravlje i bezbednost ljudi i životnu sredinu.

III. USLOVI KOJE MORA DA ISPUNjAVA ZOOLOŠKI VRT

Član 7.

Pored uslova utvrđenih propisima kojima se uređuje dobrobit životinja, zoološki vrt mora da:
1) učestvuje u programima edž situ zaštite ugroženih vrsta;
2) ima program za kontrolu razmnožavanja primeraka divljih životinja u zoološkom vrtu;
3) ima program edukacije posetilaca o očuvanju vrsta i zaštiti prirode;
4) ima program o načinu postupanja u slučaju bega životinja;
5) ima odgovarajući broj zaposlenih lica sa neophodnim kvalifikacijama za rad sa divljim životinjama;
6) razmenjuje informacije koje se odnose na očuvanje vrsta sa drugim zoološkim vrtovima.
Zoološki vrt treba da kontinuirano radi na unapređenju i poboljšanju uslova u kojima borave primerci divljih životinja u skladu sa potrebama datih vrsta, u cilju omogućavanja što prirodnijeg ponašanja istih u zatočeništvu.

Član 8.

Unošenje primeraka strogo zaštićenih divljih životinja poreklom iz divljine u zoološke vrtove moguće je samo za potrebe programa edž situ zaštite odobrenog od strane Ministarstva.

Član 9.

Ministarstvo odobrava programe edž situ zaštite i razmnožavanja ugroženih vrsta divljih životinja u zatočeništvu za potrebe reintrodukcije i translokacije.

Član 10.

Program iz člana 7. stav 1. tačka 2) ovog pravilnika, naročito sadrži elemente u pogledu prostora, opreme i brige za primerke životinja koje se razmnožavaju u zoološkom vrtu.

Član 11.

Edukacija posetilaca zoološkog vrta o značaju očuvanja divljih životinjskih vrsta i njihovih prirodnih staništa mora biti sastavni deo izlaganja primeraka u zoološkom vrtu.
Uloga zoološkog vrta u obrazovanju stanovništva o divljim životinjama mora da bude jasno navedena u statutu zoološkog vrta.
Program edukacije posetilaca mora da ima definisane i usklađene komponente usmerene ka različitim profilima posetilaca zoološkog vrta.
Oznake na objektima i prostorijama gde su životinje izložene treba da jasno i ispravno identifikuju životinje koje se nalaze u njima. Na informativnom materijalu moraju biti istaknute i ažurirane informacije o stepenu ugroženosti populacija date vrste u prirodi, o staništima i faktorima ugrožavanja, u skladu sa podacima Međunarodne unije za očuvanje prirode.
Javno prikazivanje divljih životinja izvan uobičajenih prostorija i objekata mora se obavljati na način kojim se promoviše očuvanje divljih životinjskih vrsta i zaštita prirode.
Materijal za program edukacije posetilaca treba da bude dostupan posetiocima zoološkog vrta (vodiči, beleške, nastavni materijal, i slično).
Zoološki vrt je u obavezi da demonstrira sprovođenje svog obrazovnog programa kroz određen niz aktivnosti u toku svake kalendarske godine.

Član 12.

Program iz člana 7. tačka 4) ovog pravilnika, naročito sadrži izrađenu analizu rizika, proceduru za postupanje u slučaju bega životinja, razvijenu strategiju za sprečavanje krađe, bega, slučajnog ili namernog puštanja životinja od strane posetilaca i drugih lica i nabavku odgovarajuće opreme za omamljivanje i odstrel odbeglih životinja.
Procedura iz stava 1. ovog člana obuhvata:
1) hitno obaveštavanje glavnog odgovornog lica u zoološkom vrtu;
2) posebne načine reagovanja u različitim situacijama (npr. u toku dana i u prisustvu posetilaca, beg većeg broja životinja, itd.);
3) mere za ponovno hvatanje odbegle životinje;
4) zaštitu, kontrolu i evakuaciju posetilaca, obaveštavanje policije;
5) zatvaranje svih ulaza i izlaza iz zoološkog vrta;
6) obaveza korišćenja odgovarajuće zaštitne opreme od strane zaposlenih koji su uključeni u proces hvatanja odbegle životinje;
7) korišćenje puške za omamljivanje životinja ili vatrenog oružja od strane ovlašćenog lica u zoološkom vrtu ili policije kada je to neophodno.
Procedura postupanja u slučaju bega životinje mora biti poznata i dostupna svim zaposlenim licima.
Svaki slučaj bega životinja mora biti zabeležen u formi izveštaja.

Član 13.

Zoološki vrt koji drži otrovne vrste divljih životinja, pored uslova iz člana 7. ovog pravilnika, mora da:
1) ima odgovarajuću količinu doza protivotrova za date vrste sa važećim rokom upotrebe;
:


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: