Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 6. stav 1. Zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti ("Službeni glasnik RS", broj 36/09), a u vezi sa članom 13. st. 1. i 2. i članom 15. stav 1. Zakona o javnim skladištima za poljoprivredne proizvode ("Službeni glasnik RS", broj 41/09),
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede donosi

PRAVILNIK

O TEHNIČKIM ZAHTEVIMA U POGLEDU KVALITETA KOJE MORA DA ISPUNjAVA VOĆE KOJE SE SKLADIŠTI U JAVNOM SKLADIŠTU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 44 od 17. juna 2011)

1. Uvodna odredba

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se tehnički zahtevi u pogledu kvaliteta koje mora da ispunjava voće u svežem ili poluprerađenom stanju koje se skladišti u javnom skladištu.
Voće iz stava 1. ovog člana jeste: malina (Rubus idaeus), kupina (Rubus caesius) i višnja (Prunus cerasus) - (u daljem tekstu: voćne vrste).
Javna skladišta iz stava 1. ovog člana jesu skladišta koja ispunjavaju uslove za skladištenje voćnih vrsta u skladu sa posebnim propisom (u daljem tekstu: hladnjače).
Pod tehničkim zahtevima koje moraju da ispunjavaju voćne vrste, u smislu ovog pravilnika, smatraju se zahtevi u pogledu kvaliteta koje moraju da ispunjavaju te vrste (u daljem tekstu: kvalitet voćnih vrsta).

2. Kvalitet voćnih vrsta koje se skladište u hladnjačama

a) Osnovni parametri i minimalni zahtevi kvaliteta voćnih vrsta

Član 2.

Osnovni parametri kvaliteta voćnih vrsta, koji se utvrđuju prilikom prijema voćnih vrsta u hladnjače, su:
1) stepen zrelosti plodova i prisustvo prezrelih plodova;
2) čvrstoća plodova i prisustvo nagnječenih i slepljenih plodova;
3) čistota i vlažnost površine ploda;
4) prisustvo ostataka sredstava za zaštitu bilja;
5) ukus i miris ploda i prisustvo stranih primesa;
6) oštećenost ploda;
7) prisustvo plesnivih i crvljivih plodova.
Prilikom prijema u hladnjaču, voćne vrste moraju da ispunjavaju minimalne zahteve kvaliteta.
Minimalni zahtevi kvaliteta voća za voćne vrste iz stava 2. ovog člana su da: je zrelo, sveže, da nije zaprljano, površinski vlažno i natrulo; ne sadrži ostatke sredstava za zaštitu bilja u količinama većim od maksimalno dozvoljenih; nema stran i neprijatan ukus i miris i da ne sadrži strane primese; nema naprslina, uboja niti oštećenja prouzrokovanih mehaničkim povredama, biljnim bolestima i štetočinama ako to nije ovim pravilnikom za pojedine vrste i klase voćnih vrsta drugačije određeno; nema plesnivih i crvljivih plodova.
Pored minimalnih zahteva kvaliteta iz stava 3. ovog člana, voćne vrste moraju ispunjavati i druge posebne zahteve propisane ovim pravilnikom, u zavisnosti od njihove vrste i klase.

b) Klase kvaliteta voćnih vrsta u svežem stanju

Određivanje klase kvaliteta voćnih vrsta u svežem stanju

Član 3.

Klase kvaliteta voćnih vrsta u svežem stanju su:
1) klasa ekstra;
2) klasaI;
3) klasaII.
Klasa voćnih vrsta iz stava 1. ovog člana utvrđuje se prema vrsti i sorti voća, stepenu zrelosti, krupnoći, odnosno težini, obliku, boji i ukusu plodova voćnih vrsta, odsustvu nedostataka i drugim karakteristikama morfološkog ili anatomskog i organoleptičkog karaktera.
U klasu ekstra razvrstavaju se plodovi visokokvalitetnih sorti, koji nemaju nikakve nedostatke u pogledu svojstava iz stava 2. ovog člana.
U klasuIrazvrstavaju se plodovi visokokvalitetnih sorti, koji imaju neznatne nedostatke najvećim delom morfološko-fizičkog karaktera, koji im ne umanjuju vrednost u toku transporta i čuvanja.
U klasuIIrazvrstavaju se plodovi koji imaju manje nedostatke zbog kojih se ne mogu razvrstati u klasu I, ali ispunjavaju minimalne zahteve kvaliteta.

Klase kvaliteta maline u svežem stanju

Član 4.

Klase kvaliteta maline koje se skladište u hladnjačama su:
1) maline klase ekstra;
2) malineIklase;
3) malineIIklase.

Maline klase ekstra

Član 5.

Maline klase ekstra obuhvataju plodove malina visokokvalitetnih sorti. Plodovi moraju biti celi, čisti, sveži na izgled, zdravi bez ikakvih nedostataka, ujednačeni po zrelosti, dovoljno čvrsti da mogu izdržati rukovanje i transport. Plodovi moraju biti bez stranih primesa i bez čašica. U jedinici pakovanja prečnik ploda ne sme biti ispod 15 mm, a najviše 10% plodova može biti sa prečnikom koji je manji od 15 mm ali nije manji od 12 mm.
Plodovi maline moraju da ispunjavaju zahteve kvaliteta, i to da: su zreli i čvrsti, nema prezrelih, nagnječenih i slepljenih plodova, nisu površinski vlažni, nema plesnivih plodova.

Maline klaseI

Član 6.

Maline klaseIobuhvataju sorte dobrog kvaliteta, plodova ujednačenih po veličini, boji i zrelosti. Tolerišu se izvesna odstupanja u pogledu razvijenosti i krupnoće plodova, ali plodovi ne smeju biti prezreli. Može biti 5% plodova sa čašicom i 5% plodova sa mehaničkim povredama, a najmanji prečnik ploda mora biti 12 mm. Dozvoljava se do 10% plodova sa prečnikom koji je manji od 12 mm ali nije manji od 10 mm.
Plodovi maline moraju da ispunjavaju zahteve kvaliteta, i to da: su zreli i čvrsti; prezrelih, nagnječenih i slepljenih plodova ima najviše do 2%; nisu površinski vlažni; nema plesnivih plodova.

Maline klaseII

Član 7.

Malina klaseIIobuhvata plodove malina koji ne ispunjavaju zahteve iz člana 6. ovog pravilnika, a koji moraju ispunjavati minimalne zahteve kvaliteta iz člana 2. stav 3. ovog pravilnika, kao i plodove koji nisu svenuli.
Za malinu klaseIItoleriše se manja neujednačenost plodova po krupnoći i zrelosti. U jedinici pakovanja može biti do 10% plodova sa čašicom i do 5% plodova sa mehaničkim povredama koje ne umanjuju upotrebnu vrednost proizvoda.

Klase kvaliteta kupine u svežem stanju

Član 8.

Klase kvaliteta kupine koje se skladište u hladnjačama su:
1) kupine klase ekstra;
2) kupine klaseI;
3) kupine klaseII.

Kupine klase ekstra

Član 9.

Kupine klase ekstra moraju biti dovoljno zrele,