Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


PRAVILNIK

O TEHNIČKIM NORMATIVIMA ZA KUĆNI GASNI PRIKLjUČAK ZA RADNI PRITISAK DO 4 BARA

(Objavljeno u "Sl. listu SRJ", br. 20/92)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom se propisuju tehnički normativi za projektovanje i polaganje kućnih gasnih priključaka radnog pritiska do 4 bar, za gasove I, II ili IV grupe prema jugoslovenskom standardu JUS H.F1.001.

Član 2.

Kućnim gasnim priključkom, u smislu ovog pravilnika, smatra se deo distributivnog gasovoda koji spaja distributivni gasovod sa unutrašnjom gasnom instalacijom i koji se završava glavnim zapornim cevnim zatvaračem.

Član 3.

Trasa kućnog gasnog priključka određuje se na odgovarajućem obrascu i situacionom planu objekta.

II. POLAGANjE KUĆNOG GASNOG PRIKLjUČKA

Član 4.

Kućni gasni priključak polaže se na pristupačnim mestima i mora da bude zaštićen od oštećenja.

Član 5.

Kućni gasni priključak dimenzioniše se prema radnom pritisku za koji je projektovan, odnosno izveden distributivni gasovod, sa kojim se spaja kućni gasni priključak.

Član 6.

Cevovodi kućnog gasnog priključka vode se pravo i najkraćim putem od distributivnog gasovoda do zgrade. Cevovodi se vode tako da polaganje distributivnog gasovoda bude nesmetano i da trasa ostane trajno pristupačna.

Član 7.

Vodovi kućnog gasnog priključka kroz šupljine ili ispod delova zgrade (trase, stepeništa) polažu se u zaštitnim cevima.

Član 8.

Rastojanje kućnog gasnog priključka od podzemnih instalacija određuje se u zavisnosti od prečnika cevi. Najmanje rastojanje kućnog gasnog priključka od svih kablova i drugih vodova mora da bude 0,2 m.

Član 9.

Pri uvođenju u zgradu, vodovi kućnog gasnog priključka postavljaju se u suve prostorije. Prostorija i delovi gasovoda koji se u njoj nalaze moraju biti pristupačni. Vodovi kućnog gasnog priključka moraju biti zaštićeni od mehaničkog oštećenja.

Član 10.

Kućni gasni priključak ne polaže se u skladišne prostorije za eksplozivne i lakozapaljive materije.

Član 11.

Dimenzionisanje kućnog gasnog priključka vrši se u zavisnosti od vrste distributivnog gasovoda sa kojim se spaja, a imajući u vidu radni pritisak gasnih aparata.

Član 12.

Ako se kućni gasni priključak polaže u područjima u kojima je moguće pomeranje, odnosno sleganje tla, preduzimaju se dodatne tehničke mere zaštite.

Član 13.

Kućni gasni priključak, uključujući fazonske komade, cevne zatvarače i spojeve, izrađuje se i postavlja tako da u normalnom radu izdrži nastala naprezanja i da bude nepropustan.

Član 14.

Polietilenske cevi kućnog gasnog priključka polažu se u zemlju ispod zgrade, pod uslovom da se prelaz sa jednog materijala na drugi izvrši u metalnoj cevnoj kapsuli. Cevna kapsula mora da prelazi preko spoljne i unutrašnje strane zida ili da izlazi iz poda (kod zgrada bez podruma).
Prelaz sa polietilenskih cevi na metalne, po pravilu, postavlja se podzemno uz zgradu.

Član 15.

Prstenasti prostor između cevi kućnog gasnog priključka i zaštitne cevi, kao i montažni otvor između zaštitne cevi i zida ili podne ploče, mora biti nepropustan prema unutrašnjim delovima zgrade.
Kod uvođenja u zgradu kućnog gasnog priključka od polietilenskih cevi ugrađuju se cevne kapsule.
Cevne kapsule iz stava 2. ovog člana polažu se ispod zgrade.

Član 16.

Delovi kućnog gasnog priključka od polietilenskih cevi postavljeni izvan zemlje zaštićuju se od uticaja sunčevih zraka cevima (čeličnim). Delovi kućnog gasnog priključka koji nisu pod zemljom zaštićuju se od korozije i mehaničkog oštećenja.

Član 17.

Delovi kućnog gasnog priključka koji su izvan zemlje, a nisu galvanizirani, zaštićuju se bojom na način i pod uslovima utvrđenim odredbama propisa o tehničkim merama za zaštitu čeličnih konstrukcija od korozije.

Član 18.

Deo kućnog gasnog priključka od čeličnih cevi zaštićuje se od korozije na jedan od sledećih načina:
1) fabrički izrađenim polietilenskim omotačima;
2) bitumenskim omotačima i dodatnom spoljnom zaštitom;
3) zaštitnim trakama i dodatnom mehaničkom zaštitom prema tehničkom uputstvu proizvođača traka;
4) trajno elastičnim trakama na bazi butilkaučuka.

Član 19.

Kontrola kvaliteta izvedene izolacije kućnog gasnog priključka i distributivnog gasovoda izrađenog od čeličnih cevi vrši se nakon zatrpavanja rova u neposrednoj blizini priključka.

Član 20.

Pored zaštite od korozije, kućni gasni priključak može da se zaštiti i katodnom zaštitom.
Pod uticajem katodne zaštite izvedena izolacija ne sme da gubi svoja svojstva.
Na mestima gde je deo kućnog gasnog priključka položen na uzemljenje nosače (konstrukcija zgrade, stubovi, nosači) taj deo se mora izolovati od nosača.

Član 21.

Neposredno iza ulaza kućnog gasnog priključka u zgradu, na pristupačnom mestu ugrađuje se glavni zaporni cevni zatvarač koji ispunjava uslove prema jugoslovenskim standardima JUS M.C5.451 ili JUS M.C5.452. Glavni zaporni cevni zatvarač može da se ugradi i izvan zgrade (u priključnom ormariću ili u zidnom ormariću).
Kod kućnog gasnog priključka čiji je nazivni prečnik veći ili jednak DN 80, zavisno od radnog pritiska, ugrađuje se izvan zgrade poseban zaporni cevni zatvarač.
Kod kućnih gasnih priključaka radnog pritiska iznad 1 bar, bez obzira na nazivni prečnik, ispred zgrade ugrađuje se jedan zaporni cevni zatvarač.

Član 22.

U elektroprovodljivom metalnom delu kućnog gasnog priključka ugrađuje se izolacioni komad koji ispunjava uslove prema jugoslovenskom standardu JUS M.E3.509. Ako se izolacioni komad ugrađuje u zgradu, mora biti otporan na povišena termička opterećenja i označen sa "GT".
Izolacioni komad može biti konstruktivno spojen sa glavnim zapornim cevnim zatvaračem. Kod kućnih gasnih priključaka od polietilenskih cevi sa prelaskom na metalni uvod, izolacioni komad se postavlja kao pasivna zaštita od korozije.

Član 23.

Zaštitne cevi moraju biti izrađene od