Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu čl. 9. i 11. Zakona o standardizaciji ("Službeni list SRJ", br. 30/96, 59/98, 70/2001 i 8/2003) i člana 2. stav 3. Uredbe o načinu izrade i donošenja tehničkih propisa i vođenja registra tih propisa ("Službeni list SRJ", br. 4/97), ministar za unutrašnje ekonomske odnose donosi

PRAVILNIK

O TEHNIČKIM I DRUGIM ZAHTEVIMA ZA TERMOIZOLACIONE MATERIJALE

(Oblavljen u "Sl. listu SCG", br 54 od 30. decembra 2005)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se tehnički i drugi zahtevi koje moraju da ispunjavaju termoizolacioni materijali koje se stavljaju u promet na domaćem tržištu (u daljem tekstu: termoizolacioni materijali).
Ovim pravilnikom nisu obuhvaćeni materijali za toplotno izolovanje rezervoara i cevi, materijali za izolovanje rashladnih, odnosno grejnih tehnoloških postrojenja.

Član 2.

Pod termoizolacionim materijalima. u smislu ovog pravilnika, podrazumevaju se:
1) vlaknasti materijali;
2) tvrdi plastični materijali sa ćelijama;
3) pluta;
4) ploče od prošivene trske;
5) ploče od presovane slame;
6) drvobeton;
7) ploče od sintetičkih materijala izrađene kao višeslojni poliestri;
8) ploče od akrilne smole;
9) perlitni malter i druge vrste termoizolacionih maltera;
10)PVCploče.
Termoizolacioni materijali primenjuju se u građevinarstvu za toplotno izolovanje građevinskih konstrukcija zgrada, odnosno njihovih elemenata (spoljnih zidova, zidova prema negrejanom stepeništu, ravnih i kosih krovova, međuspratnih konstrukcija prema negrejanom prostoru, podova na tlu i tavanica iznad otvorenih prolaza).

Član 3.

Termoizolacioni materijali, u smislu ovog pravilnika i standardaJUS U.J5.600:1998 - Toplotna tehnika u građevinarstvu - Tehnički uslovi za projektovanje i građenje zgrada, jesu materijali koji imaju koeficijent toplotne provodljivosti, (lambda), manji od 0,3W/(m.xK).
Termoizolacioni materijali se izrađuju u obliku ploča, jastuka ili filca. Ovi materijali se izrađuju i kao jednostrano ili dvostrano obloženi proizvodi sa različitim tankim oblogama: sintetičkim, celuloznim, metalnim, tankim metalnim folijama i drugim materijalima. Izrađuju se i kao kompozitni materijali, sa ili bez nosećeg materijala ili kao izolacije sa završnim oblogama na bazi različitih maltera ili sa slojevima gipskar-tonskih obloga, ili kao prskane izolacije sa završnom oblogom.

Član 4.

Vlaknasti termoizolacioni materijali iz člana 2. stav 1. tačka 1) ovog pravilnika, u skladu sa standardomJUS U.M9.015:1998 - Vlaknasti građevinski materijali. Materijali za toplotnu izolaciju. Tehnički uslovi. su vlaknasti materijali za toplotnu izolaciju i izrađuju se kao: mineralni (neorganski) vlaknasti materijali za toplotnu izolaciju i izrađeni su od mineralnih vlakana dobijenih od silikatne rastopljene mase sa vezivnim sredstvima za vlakna ili bez njih, i organski vlaknasti materijali za toplotnu izolaciju izrađeni od kokosovih vlakana, drvenih vlakana ili vlakana od treseta.
Oznaka vlaknastog termoizolacionog materijala, iz stava 1. ovog člana. mora da sadrži najmanje naziv materijala, oznaku standarda, vrstu prema primeni i oznaku grupe za koeficijent toplotne provodljivosti.
Ostala svojstva se uvršćuju s obzirom na moguće posebne zahteve utvrđene u standardu iz stava 1. ovog člana, kao što je primena u ventilisanim konstrukcijama (osim za proizvode iz člana 5. ovog pravilnika), konstrukcijama otpornim prema požaru, konstrukcijama sa posebnim zahtevima u smislu akustičnih, odnosno zvučno-izolacionih svojstava i tada se u oznaci dodaju podaci o:
1) hidrofobnosti;
2) svojstvu gorivosti;
3) brzini širenja plamena;
4) tački topljenja;
5) otporu protoka vazduha;
6) dinamičkoj krutosti.

Član 5.

Vlaknasti termoizolacioni materijali iz člana 2. stav 1) tačka 1. ovog pravilnika, koji se primešuju za toplotno izolovanje ventilisanih krovnih prostora, definisani su standardima:JUS ISO8144-1:1998 -