Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 27. stav 4. i člana 28. stav 1. Zakona o sportu ("Službeni glasnik RS", br. 24/11 i 99/11 - dr. zakon),
Ministar omladine i sporta donosi

PRAVILNIK

O STRUČNOM OSPOSOBLjAVANjU ZA OBAVLjANjE ODREĐENIH STRUČNIH POSLOVA U SPORTU

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 8 od 25. januara 2013)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi u pogledu prostora, opreme i kadrova za obavljanje poslova stručnog osposobljavanja za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu od strane organizacija u oblasti sporta, okvirni plan i program i način stručnog osposobljavanja, uslovi, način i postupak izdavanja, obnavljanja i oduzimanja dozvole za rad organizacijama u oblasti sporta koje se bave stručnim osposobljavanjem, broj polaznika stručnog osposobljavanja koji se u okviru jedne grupe može upisati i obrazac i sadržina uverenja o završenom stručnom osposobljavanju.

Član 2.

Organizacije u oblasti sporta mogu se baviti poslovima stručnog osposobljavanja za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu za koje se ne mogu steći odgovarajuća stručna zvanja u visokoškolskim ustanova ili za koje ne postoji interes tih ustanova da ih vrši, odnosno da ih vrše u dovoljnoj meri, ukoliko ispunjavaju uslove utvrđene ovim pravilnikom.
Nacionalni granski sportski savezi i nacionalna stručna sportska udruženja mogu se baviti poslovima stručnog osposobljavanja za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu, u saradnji sa odgovarajućim visokoškolskim ustanovama, ako je to predviđeno sportskim pravilima nadležnog međunarodnog sportskog saveza i ukoliko ispunjavaju uslove utvrđene ovim pravilnikom.
Nacionalni granski sportski savezi poslove stručnog osposobljavanja za obavljanje stručnih poslova u sportu za koje su obrazovana i registrovana odgovarajuća nacionalna stručna sportska udruženja u skladu sa Zakonom o sportu (u daljem tekstu: Zakon) mogu vršiti preko tih udruženja, ukoliko ta udruženja ispunjavaju uslove utvrđene ovim pravilnikom.

Član 3.

Organizacije u oblasti sporta iz člana 2. ovog pravilnika (u daljem tekstu: Organizacija) vrše stručno osposobljavanje za obavljanje određenih stručnih poslova u sportu (u daljem tekstu: stručno osposobljavanje) na način utvrđen ovim pravilnikom i u skladu sa odobrenim planom i programom stručnog osposobljavanja.
Organizacija izdaje polazniku stručnog osposobljavanja uverenje o završenom stručnom osposobljavanju u skladu sa ovim pravilnikom.
Organizacija vodi evidenciju polaznika stručnog osposobljavanja, evidenciju o izdatim uverenjima i zapisnike o polaganju ispita, u skladu sa Zakonom.

Član 4.

Stručno osposobljavanje se vrši u okviru tri nivoa stručne osposobljenosti:
1) osposobljenostInivoa, koja obuhvata savladanu teoretsku i praktičnu obuku u trajanju od najmanje 60 časova uz odgovarajuću proveru znanja i sposobnosti za obavljanje određene vrste poslova;
2) osposobljenostIInivoa, koja obuhvata savladanu teoretsku i praktičnu obuku u trajanju od najmanje 120 časova uz odgovarajuću proveru znanja i sposobnosti za obavljanje određene vrste poslova;
3) osposobljenostIIInivoa, koja obuhvata savladanu teoretsku i praktičnu obuku u trajanju od najmanje 240 časova uz odgovarajuću proveru znanja i sposobnosti za obavljanje određene vrste poslova.

Član 5.

Organizacija može da se bavi stručnim osposobljavanjem ukoliko ima:
1) obezbeđen odgovarajući prostor, opremu i kadrove;
2) odobren plan i program stručnog osposobljavanja, u skladu sa ovim pravilnikom;
3) dozvolu za rad.

Član 6.

Organizacija kontinuirano prati i usklađuje svoje prostorne kapacitete i opremu sa potrebama procesa stručnog osposobljavanja i brojem polaznika stručnog osposobljavanja.

Član 7.

Organizacija može obavljati stručno osposobljavanje za sticanje određenih sportskih zvanja utvrđenih propisom kojim se uređuje nomenklatura sportskih zanimanja i zvanja, u skladu sa Zakonom.
Organizacija može organizovati pojedine oblike stručnog usavršavanja lica koja imaju sportska zvanja za koja vrši osposobljavanje.
Stručno osposobljavanje lica čiji je stručni rad vezan za nacionalne selekcije obezbeđuje nadležni nacionalni granski sportski savez, neposredno ili preko odgovarajućeg nacionalnog stručnog sportskog udruženja, u saradnji sa odgovarajućom visokoškolskom ustanovom.

Član 8.

Organizacija obavlja stručno osposobljavanje i usavršavanje u okviru jedinstvenog sistema osposobljavanja stručnih kadrova utvrđenog od strane nadležnog nacionalnog sportskog saveza.

Član 9.

Organizacija dostavlja svake godine u januaru ministarstvu nadležnom za sport (u daljem tekstu: Ministarstvo) izveštaj o izvršenom stručnom osposobljavanju u prethodnoj godini.
Organizacija dostavlja Ministarstvu prijavu početka obavljanja stručnog osposobljavanja, najkasnije sedam dana pre početka upisa polaznika stručnog osposobljavanja.

Član 10.

Organizacija može u sporazumu sa nadležnim nacionalnim granskim sportskim savezom da obavlja stručno osposobljavanje kao objedinjeni program za sticanje određenog sportskog zvanja i odgovarajuće dozvole za rad.

Član 11.

Jednakost i ravnopravnost polaznika stručnog osposobljavanja po svim osnovama (rasa, boja kože, pol, seksualna orijentacija, etničko, nacionalno ili socijalno poreklo, jezik, veroispovest, političko ili drugo mišljenje, status stečen rođenjem, postojanje senzornog ili motornog hendikepa i imovinsko stanje) mora biti zagarantovana pri obavljanju stručnog osposobljavanja, kao i mogućnost stručnog osposobljavanja za polaznike stručnog osposobljavanja sa posebnim potrebama.

Član 12.

Organizacija obezbeđuje potencijalnim i upisanim polaznicima sve relevantne informacije i podatke koji su povezani sa njihovim stručnim osposobljavanjem.

II. USLOVI, NAČIN I POSTUPAK IZDAVANjA, OBNAVLjANjA I ODUZIMANjA DOZVOLE ZA RAD ZA OBAVLjANjE STRUČNOG OSPOSOBLjAVANjA U OBLASTI SPORTA ORGANIZACIJAMA U OBLASTI SPORTA

Član 13.

Izdavanjem dozvole za rad potvrđuje se da Organizacija ispunjava uslove utvrđene Zakonom i ovim pravilnikom za obavljanje poslova stručnog osposobljavanja u oblasti sporta i da ima pravo na izdavanje uverenja o stručnoj osposobljenosti za sticanje sportskog zvanja.

Član 14.

Organizacija može početi sa radom i obavljati delatnost stručnog osposobljavanja po dobijanju dozvole za rad.
Zahtev za izdavanje dozvole za rad Organizacija podnosi Ministarstvu, odnosno nadležnom pokrajinskom organu, osim nacionalnih sportskih saveza i sportskih organizacija koje se takmiče u profesionalnoj ligi, u pismenom obliku.
Zahtev iz stava 2. ovog člana mogu podneti samo Organizacije koje ispunjavaju uslove za obavljanje sportskih aktivnosti i delatnosti u skladu sa Zakonom.
Zahtev za izdavanje dozvole za rad sadrži: naziv, sedište i adresu Organizacije, šifru delatnosti, matični broj, poreski identifikacioni broj i ime i prezime lica ovlašćenog za zastupanje Organizacije.
Uz zahtev iz stava 2. ovog člana Organizacija dostavlja:
1) odluku nadležnog organa Organizacija o obavljanju stručnog osposobljavanja;
2) odluku o imenovanju rukovodioca stručnog osposobljavanja i Stručnog saveta;
3) dokaz o upisu u nadležni registar;
4) dokaz o plaćenoj taksi u skladu sa zakonom kojim se uređuju republičke administrativne takse;
5) dokaze o ispunjenosti uslova utvrđenih ovim pravilnikom u pogledu prostora, opreme, kadrova i plana i programa stručnog osposobljavanja.
Sportski inspektor u roku od 30 dana od dana prijema urednog zahteva za izdavanje dozvole za rad proverava ispunjenost propisanih uslova za obavljanje poslova stručnog osposobljavanja u oblasti sporta.
U slučaju da sportski inspektor utvrdi da Organizacija ne ispunjava propisane uslove određuje naknadni rok od najviše 60 dana za otklanjanje utvrđenih nedostataka. Ako podnosilac zahteva u određenom roku ne otkloni nedostatke smatra se da je odustao od zahteva.
Sportski inspektor rešenjem odlučuje o podnetom zahtevu u roku od 15 dana od dana kada je utvrdio ispunjenost uslova u skladu sa stavom 6. ovog člana.

Član 15.

Organizacija koja ima dozvolu za rad podnosi zahtev za izmenu i dopunu dozvole za rad za nov plan i program stručnog osposobljavanja za sticanje novog sportskog zvanja.
Izmene i dopune plana i programa stručnog osposobljavanja za koji je Organizacija dobila dozvolu za rad, a koje vrši radi njegovog usklađivanja sa organizacijom rada i dostignućima nauke i struke (ali ne više od 20%), ne smatraju se novim planom i programom stručnog osposobljavanja. O izmeni, odnosno dopuni plana i programa odobrenog stručnog osposobljavanja Organizacija obaveštava Ministarstvo u roku od 30 dana od dana donošenja odluke o izmeni, odnosno dopuni plana i programa stručnog osposobljavanja.
Odredba stava 2. ovog člana shodno se primenjuje i na izmene u pogledu predavača koji realizuju odobreni program stručnog osposobljavanja.

Član 16.

U postupku izdavanja dozvole za rad sportski inspektor:
1) donosi rešenje