Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 23. stav 3. Zakona o energetici ("Službeni glasnik RS", br. 57/11, 80/11 - ispravka, 93/12 i 124/12),
Ministarstvo energetike, razvoja i zaštite životne sredine donosi

PRAVILNIK

O STRUČNOM ISPITU ZA LICA KOJA OBAVLjAJU POSLOVE U OBJEKTIMA ZA PROIZVODNjU, PRENOS I DISTRIBUCIJU ELEKTRIČNE ENERGIJE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 39 od 30. aprila 2013)

I. OSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi, program i način polaganja stručnog ispita za lica koja obavljaju poslove tehničkog rukovođenja, rukovanja i održavanja u objektima za proizvodnju, prenos i distribuciju električne energije.

Član 2.

Stručni ispit polaže se po programu i na način propisan ovim pravilnikom, a sastoji se iz opšteg i posebnog dela.

Član 3.

Stručni ispit polažu lica koja imaju visoko obrazovanje na studijama drugog stepena (diplomske akademske studije - master, specijalističke akademske studije, specijalističke strukovne studije), odnosno na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, kao i stečeno visoko obrazovanje na studijama prvog stepena (osnovne akademske studije, osnovne strukovne studije) i odgovarajuće srednje obrazovanje i najmanje tri, odnosno dve godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima.

Član 4.

Lice koje je položilo stručni ispit predviđen za niže obrazovanje a naknadno završi viši stepen obrazovanja polaže samo posebni deo stručnog ispita predviđen za taj stepen školske spreme.
Lice koje je položilo stručni ispit prema propisima o izgradnji ili drugim propisima, za obavljanje poslova iz člana 1. ovog pravilnika polaže samo poseban deo stručnog ispita.

II. NAČIN POLAGANjA STRUČNOG ISPITA

Član 5.

Stručni ispit se polaže pred komisijom za polaganje stručnog ispita (u daljem tekstu: komisija) koju obrazuje ministar nadležan za poslove energetike (u daljem tekstu: ministar).
Za lica koja su zaposlena kod energetskog subjekta kojima sedište na teritoriji autonomne pokrajine stručni ispit se polaže pred komisijom koju obrazuje rukovodilac nadležnog organa autonomne pokrajine.
Komisija se sastoji od predsednika i četiri člana koji imaju zamenike.
Predsednik i članovi komisije su ispitivači za određene predmete.
Na predlog predsednika komisije mogu se za pojedine predmete angažovati ispitivači van sastava komisije.
O angažovanju ispitivača iz stava 4. ovog člana ministar, odnosno rukovodilac nadležnog organa autonomne pokrajine, donosi posebno rešenje.
Predsedniku, članovima komisije, njihovim zamenicima i ispitivačima pripada naknada za rad u komisiji, čija se visina određuje rešenjem o njenom obrazovanju.

Član 6.

Predsednik i članovi komisije, njihovi zamenici i ispitivači ne mogu imati niži stepen stručne spreme od stručne spreme kandidata koji polaže stručni ispit.

Član 7.

Administrativno-stručne i tehničke poslove vezane za polaganje stručnog ispita pred komisijom iz člana 5. stav 1. ovog pravilnika obavlja Savez mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije.
Ugovorom koji zaključuju ministarstvo nadležno za poslove energetike i organizacija iz stava 1. ovog člana, bliže se uređuju pitanja uslova i načina organizovanja i visine troškova polaganja stručnog ispita.
Administrativno-stručne i tehničke poslove vezane za polaganje stručnog ispita pred komisijom koju obrazuje rukovodilac nadležnog organa autonomne pokrajine obavlja pokrajinski organ nadležan za poslove energetike.
Rukovodilac pokrajinskog organa nadležnog za poslove energetike će bliže urediti pitanja uslova i načina organizovanja i visine troškova polaganja stručnog ispita.

Član 8.

Troškove polaganja stručnog ispita, kao i troškove polaganja popravnog ispita, snosi lice koje polaže stručni ispit (u daljem tekstu: kandidat) ili energetski subjekt kod koga je zaposlen kandidat koji polaže stručni ispit.

Član 9.

Pismenu prijavu za polaganje stručnog ispita kandidat podnosi Savezu mašinskih i elektrotehničkih inženjera i tehničara Srbije, odnosno pokrajinskom organu nadležnom za poslove energetike.
Prijava iz stava 1. ovog člana sadrži:
1) ime, očevo ime i prezime kandidata;
2) datum i mesto rođenja kandidata;
3) vrstu školske spreme i smer koji je kandidat završio;
4) naziv energetskog subjekta u kome je kandidat zaposlen, vrstu poslova koje obavlja i godine radnog iskustva;
5) vrstu ispita za koji se kandidat prijavljuje i u kom ispitnom roku želi da polaže.
Uz prijavu kandidat prilaže:
1) izvod iz matične knjige rođenih,
2) overen prepis diplome ili svedočanstvo o završenoj školi,
3) potvrdu energetskog subjekta o vrsti poslova na kojima je kandidat radio i o radnom iskustvu.

Član 10.

O odobravanju polaganja stručnog ispita kandidat se obaveštava neposredno ili preko energetskog subjekta kod koga je zaposlen.
Uz odobrenje za polaganje stručnog ispita kandidatu se dostavlja i pregled gradiva stručnog ispita iz člana 22. ovog pravilnika.

Član 11.

Komisija je dužna da utvrdi rok za polaganje stručnog ispita koji ne može biti duži od tri meseca od dana prijema prijave.
O datumu polaganja stručnog ispita komisija je dužna da obavesti kandidata najkasnije trideset dana pre dana određenog za polaganje ispita.

Član 12.

Kandidatu koji je priložio dokaze iz člana 9. stav 3. ovog pravilnika, komisija određuje temu i rok za izradu pismenog stručnog rada, koji ne može biti duži od tri meseca.
Iz opravdanih razloga, a na pismeni zahtev kandidata podnet pre isteka roka iz stava 1. ovog člana, rok za dostavljanje pismenog stručnog rada može se produžiti.
Temu za izradu pismenog rada može predložiti kandidat ili energetski subjekt u kome je kandidat zaposlen.

Član 13.

Pismeni rad ocenjuje ispitivač.
Kandidat može polagati usmeni deo ispita i opšti deo ispita ako je pismeni rad pozitivno ocenjen od strane ispitivača.

Član 14.

Kandidat se na stručnom ispitu ocenjuje za opšti deo jednom ocenom, a za poseban deo iz svakog predmeta posebno.
Konačan uspeh kandidata na stručnom ispitu utvrđuje komisija.
Uspeh kandidata na stručnom ispitu ocenjuje se ocenom "položio" ili "nije položio".
Ocenom "nije položio" ocenjuje se kandidat koji nije pokazao dovoljan uspeh iz opšteg dela i jednog predmeta iz posebnog dela ispita, ili ako nije pokazao dovoljan uspeh iz dva predmeta posebnog dela.

Član 15.

Kandidat koji nije pokazao dovoljan uspeh iz opšteg dela ili iz jednog predmeta posebnog dela može polagati popravni ispit u roku koji ne može biti kraći od tri meseca od dana kada je ispit polagao.

Član 16.

Ako kandidat ne pristupi polaganju stručnog ispita ili pre početka polaganja stručnog ispita izjavi da odustaje od ispita, smatraće se da nije ni polagao ispit.

Član 17.

Ako kandidat neopravdano odustane od započetog polaganja stručnog ispita smatraće se da ispit nije položio.
Komisija može na pismeni zahtev kandidata odložiti započeto polaganje stručnog ispita ako je kandidat zbog bolesti ili iz drugih opravdanih razloga bio sprečen da nastavi polaganje stručnog ispita.

Član 18.

O polaganju stručnog ispita vodi se zapisnik u koji se unose podaci od značaja za tok ispita, kao i ocena da li je kandidat položio