Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 331. Zakona o vazdušnoj plovidbi ("Službeni list SFRJ", br. 23/78), predsednik Saveznog komiteta za saobraćaj i veze propisuje

PRAVILNIK

O STRUČNOJ SPREMI, ISPITIMA I DOZVOLAMA ZA RAD KONTROLORA LETENjA

(Objavljen u "Sl. listu SFRJ", br. 62/79)

I. OPŠTE ODREDBE

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuju se stručna sprema, ispiti, način izdavanja i druga pitanja u vezi sa dozvolama za rad, kao i drugi uslovi koje moraju da ispunjavaju kontrolori letenja i pomoćnici kontrolora letenja za rad u službi kontrole letenja.

Član 2.

Zadatke i poslove kontrolora letenja može vršiti radnik koji ima najmanje završenu srednju školu, završenu školu kontrole letenja, položen ispit, dozvolu za rad i koji ispunjava druge uslove propisane ovim pravilnikom.

Član 3.

Zadatke i poslove pomoćnika kontrolora letenja može da vrši radnik koji ima najmanje završenu srednju školu, koji je završio školu za pomoćnika kontrolora letenja, koji ima dozvolu za rad i koji ispunjava i druge uslove propisane ovim pravilnikom.

Član 4.

Zadatke i poslove instruktora kontrolora letenja, odnosno instruktora pomoćnika kontrolora letenja može vršiti radnik koji ispunjava uslove iz člana 2, odnosno 3. ovog pravilnika i koji ima položen poseban ispit za instruktora kontrolora letenja, odnosno za instruktora pomoćnika kontrolora letenja.

Član 5.

Radnik koji vrši zadatke i poslove kontrolora letenja i pomoćnika kontrolora letenja mora pored uslova iz čl. 2, 3. i 4. ovog pravilnika ispunjavati i propisane zdravstvene uslove.

Član 6.

Radniku koji je položio ispit za obavljanje određenih zadataka i poslova u kontroli letenja i posebni ispit za samostalno vršenje određenih zadataka i poslova, odnosno za rukovanje određenim tipom uređaja, izdaje se odgovarajuća dozvola za rad.
Imalac dozvole za rad iz stava 1. ovog člana, može raditi na drugim određenim zadacima i poslovima, odnosno na drugom određenom tipu uređaja, samo ako položi poseban ispit za vršenje tih zadataka i poslova, odnosno za rukovanje određenim tipom uređaja.

Član 7.

Radnik koji se osposobljava za vršenje ma kojih zadataka i poslova u službi-kontrole letenja, može vršiti odgovarajuće zadatke i poslove samo pod nadzorom instruktora, odnosno pod nadzorom kontrolora letenja, odnosno pomoćnika kontrolora letenja koji ima odgovarajuću dozvolu za rad i najmanje tri godine radnog iskustva na odgovarajućim zadacima i poslovima.

II. STRUČNA SPREMA I ISPITI

Član 8.

Pod stručnom spremom kontrolora letenja, odnosno pomoćnika kontrolora letenja, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se završena škola za kontrolore letenja, odnosno škola za pomoćnike kontrolora letenja, završena specijalizacija za sticanje određene dozvole, kao i posebna obučenost za vršenje posebnih zadataka i poslova na određenoj lokaciji i za rukovanje posebnim tipovima uređaja.

Član 9.

Zadatke i poslove kontrolora letenja na aerodromskom tornju (TWR) može vršiti kontrolor letenja koji ima stručnu spremu za vršenje tih zadataka i poslova, koji je proveo najmanje 6 meseci na pripravničkom stažu i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje posebnih zadataka, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 10.

Zadatke i poslove kontrolora letenja u prilaznoj kontroli (ARR) može vršiti kontrolor letenja koji ima stručnu spremu za vršenje tih poslova, koji je vršio poslove kontrolora letenja na aerodromskom kontrolnom tornju i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje posebnih zadataka, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 11.

Zadatke i poslove kontrolora letenja u terminalnoj kontroli letenje (TMA) može vršiti radnik koji ima stručnu spremu za vršenje tih zadataka i poslova, koji je najmanje jednu godinu vršio zadatke i poslove kontrolora letenja u prilaznoj kontroli letenja, ili radnik koji je prethodno vršio zadatke i poslove kontrolora letenja u oblasnoj kontroli letenja i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje posebnih zadataka, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 12.

Zadatke i poslove kontrolora, letenja u oblasnoj kontroli letenje (ASS) može vršiti radnik koji ima stručnu spremu za vršenje tih poslova, koji je prethodno najmanje jednu godinu vršio zadatke i poslove kontrolora letenja na aerodromskom kontrolnom tornju, ili radnik koji je prethodno vršio zadatke i poslove prilaznog kontrolora letenja, ili radnik koji je prethodno vršio zadatke i poslove terminalnog kontrolora letenja i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje posebnih zadataka i poslova, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.
Zadatke i poslove iz stava 1. ovog člana može vršiti radnik koji je prethodno najmanje jednu godinu vršio zadatke i poslove pomoćnika kontrolora letenja i koji ispunjava uslove iz čl. 2. i 9. ovog pravilnika.

Član 13.

Kontrolu letenja i vođenje vazduhoplova pomoću radara u prilaznoj, terminalnoj i oblasnoj kontroli letenja može vršiti radnik koji ima stručnu spremu za vršenje tih zadataka i poslova, koji ima dozvolu za rad prilaznog, terminalnog ili oblasnog kontrolora letenja i koji ima položen ispit i poseban ispit za rad na određenom tipu radara, na određenoj lokaciji za vršenje posebnih zadataka i poslova, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 14.

Zadatke i poslove pomoćnika kontrolora letenja u birou aerodromske kontrole letenja može vršiti radnik koji ima stručnu spremu za vršenje tih zadataka i poslova, koji je proveo najmanje 6 meseci na pripravničkom stažu i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje pojedinih zadataka, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 15.

Zadatke i poslove pomoćnika kontrolora letenja za vazduhoplovna obaveštenja (NOTAM) može vršiti pomoćnik kontrolora letenja koji ima stručnu spremu za vršenje tih zadataka i poslova, koji je najmanje jednu godinu vršio zadatke i poslove pomoćnika kontrolora letenja u birou aerodromske kontrole letenja i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje određenih zadataka, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 16.

Zadatke i poslove pomoćnika kontrolora letenja za obradu podataka u oblasnoj ili terminalnoj kontroli letenja, može vršiti radnik koji ima stručnu spremu za vršenje tih zadataka i poslova, koji je najmanje 6 meseci proveo na pripravničkom stažu i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje određenih zadataka, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 17.

Zadatke i poslove pomoćnika kontrolora letenja u sektoru terminalne ili oblasne kontrole letenja može vršiti radnik koji ima stručnu spremu za vršenje tih zadataka i poslova, koji je prethodno vršio poslove pomoćnika kontrolora letenja za obradu podataka i koji ima položen ispit i poseban ispit za vršenje određenih zadataka, kao i odgovarajuću dozvolu za rad.

Član 18.

Zadatke i poslove instruktora kontrolora letenja, odnosno instruktora pomoćnika kontrolora letenja može vršiti kontrolor letenja, odnosno pomoćnik kontrolora letenja koji je najmanje tri godine vršio zadatke i poslove kontrolora letenja, odnosno pomoćnika kontrolora letenja, koji ima položen poseban ispit za vršenje posebnih zadataka instruktora kontrolora letenja, odnosno instruktora pomoćnika kontrolora letenja i kome je u važeću dozvolu za rad uneseno da može vršiti i posebne zadatke i poslove za koje je položio poseban ispit.

Član 19.

Za vršenje zadataka i poslova iz čl. 9. do 17. ovog pravilnika polaže se ispit.
Ispit se sastoji iz teorijskog i praktičnog dela.
Teorijski deo ispita kandidat polaže usmeno i pismeno, prema gradivu za polaganje ispita utvrđenom ovim pravilnikom.
Praktični deo stručnog ispita sastoji se u proveri praktičnog znanja na simulatoru, odnosno mestu rada kontrolora, odnosno pomoćnika kontrolora letenja.

Član 20.

Za vršenje posebnih zadataka i poslova na određenoj lokaciji i za rukovanje određenim tipom uređaja polaže se poseban ispit.
Poseban ispit sastoji se iz teorijskog i praktičnog dela.
Praktični deo posebnog ispita sastoji se u proveri praktičnog znanja u radu na određenom mestu rada i određenom tipu uređaja.

Član 21.

Kandidat koji ne položi teorijski deo ispita može polagati popravni ispit u roku koji odredi komisija za ispite, a koji ne može biti kraći od 30 ni duži od 60 dana, računajući od dana prvog polaganja.
Posle položenog teorijskog dela ispita (pismenog i usmenog) kandidat polaže praktični deo ispita na mestu koje odredi ispitna komisija.
Po završenom polaganju praktičnog dela ispita, ispitna komisija posebno ocenjuje uspeh kandidata iz tog dela ispita.
Ako kandidat ne položi praktični deo ispita, smatra se da nije položio ispit.
Ako kandidat ne položi teorijski deo posebnog ispita ili praktični deo posebnog ispita, smatra se da nije položio poseban ispit.

Član 22.

Prilikom prvog sticanja određene vrste dozvole polaže se, po pravilu, i poseban ispit za vršenje posebnih zadataka i poslova na određenoj lokaciji i za rukovanje određenim tipom uređaja.

Član 23.

Polaganje ispita kandidat može ponoviti dva puta, s tim da vreme između dva polaganja ne može biti kraće od tri meseca ni duže od šest meseci.
Polaganje posebnog ispita kandidat može da ponovi dva puta, s tim da vreme između dva polaganja ne može biti kraće od 30 ni duže od 60 dana.

Član 24.

Gradivo za polaganje teorijskog dela ispita za vršenje zadataka i poslova kontrolora letenja na tornju obuhvata i obimu utvrđenom za sticanje te dozvole:
1) vazduhoplovne propise;
2) karakteristike vazduhoplova bitne za vršenje zadataka i poslova kontrolora letenja;
3) vazduhoplovnu navigaciju;
4)