Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 11. stav 1. tač. 10) i 11) Zakona o visokom obrazovanju ("Službeni glasnik RS", broj 76/05),
Nacionalni savet za visoko obrazovanje, na sednici održanoj 20. oktobra 2006. godine, doneo je

PRAVILNIK

O STANDARDIMA I POSTUPKU ZA AKREDITACIJU VISOKOŠKOLSKIH USTANOVA I STUDIJSKIH PROGRAMA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 106 od 24. novembra 2006, 112/08, 70/11, 101/12)

Član 1.

Ovim pravilnikom utvrđuju se standardi i postupak za akreditaciju visokoškolskih ustanova i studijskih programa.
Standardi iz stava 1. ovog člana odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Član 2.

Postupku akreditacije visokoškolskih ustanova i studijskih programa (u daljem tekstu: akreditacija) podležu sve visokoškolske ustanove u Republici Srbiji i studijski programi koje izvode.

Član 3.

Postupak akreditacije sprovodi se na zahtev ministarstva nadležnog za poslove visokog obrazovanja (u daljem tekstu: Ministarstvo), osnivača, odnosno same visokoškolske ustanove.
U ime visokoškolske ustanove zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi poslovodni organ, po prethodno donetoj odluci stručnog organa.
Zahtev za akreditaciju se podnosi Komisiji za akreditaciju i proveru kvaliteta (u daljem tekstu: Komisija), preko Ministarstva, a na obrascu čiju sadržinu utvrđuje Komisija.

Član 4.

Uz zahtev za akreditaciju dostavlja se dokumentacija koja sadrži:
- naziv, sedište, odgovorno lice (rektor, dekan, direktor, sekretar);
- akt o osnivanju i izdate dozvole za rad;
- studijske programe koje izvodi visokoškolska ustanova;
- izveštaj o samovrednovanju;
- plan rada najmanje za tekuću i narednu godinu i izveštaj o radu u prethodnoj godini;
- podatke o studentima;
- podatke o upisnoj politici: kriterijume i način rangiranja i upisa kandidata;
- podatke o nastavnom osoblju;
- podatke o udžbenicima;
- podatke o biblioteci i informatičkoj opremi;
- podatke o prostoru i opremi: dokaze o vlasništvu /zakupu, dokaze o urbanističkim uslovima, podatke o površini, strukturi prostora, podatke o tehničkoj opremi (broj, namena, starost);
- bilans stanja i uspeha za prethodnu godinu, finansijski plan za tekuću i narednu godinu, finansijski izveštaj sa izvorima finansiranja i načinom upotrebe finansijskih sredstava.

Član 5.

Ministarstvo vrši proveru kompletnosti zahteva za akreditaciju i dostavljene dokumentacije iz člana 4. ovog pravilnika.
U slučaju kada je dokumentacija nepotpuna, Ministarstvo nalaže podnosiocu zahteva da kompletira dokumentaciju u roku od osam dana od dana prijema naloga Ministarstva.
Ako podnosilac zahteva ne postupi u skladu sa nalogom Ministarstva, smatra se da je odustao od zahteva.

Član 6.

Radi utvrđivanja činjenica od značaja za donošenje odluke o zahtevu za akreditaciju, Komisija obrazuje potkomisiju u čijem sastavu su najmanje dva člana iz odgovarajućeg obrazovno-naučnog, odnosno obrazovno-umetničkog polja i jedan student sa liste studenata koju, u skladu sa svojim opštim aktom, utvrđuje Studentska konferencija univerziteta Srbije, odnosno Studentska konferencija akademija strukovnih studija Srbije.
Student učestvuje u radu potkomisije iz stava 1. ovog člana bez prava odlučivanja.
U sastavu potkomisije iz stava 1. ovog člana može biti i lice stručno za odgovarajuću oblast, koje Komisija određuje sa liste privrednika koju utvrđuje Privredna komora Srbije u skladu sa svojim opštim aktom.
Student iz stava 1. ovog člana i lice stručno za odgovarajuću oblast iz stava 3. ovog člana imaju pravo na naknadu za rad u potkomisiji, u skladu sa aktom Nacionalnog saveta za visoko obrazovanje.
Naknada iz stava 4. ovog člana isplaćuje se iz sredstava iz kojih se, u skladu sa Zakonom o visokom obrazovanju, finansira rad Komisije.

Član 7.

Komisija na predlog potkomisije iz člana 6. ovog pravilnika određuje dva recenzenta za analizu i ocenu rezultata samovrednovanja i ocenjivanja kvaliteta visokoškolske ustanove.
Svaki recenzent analizira dokumentaciju i ocenjuje:
- da li je samovrednovanje izvedeno na osnovu standarda za samovrednovanje i ocenjivanje kvaliteta visokoškolske ustanove;
- koji su standardi pri samovrednovanju i ocenjivanju kvaliteta ispunjeni u celini, koji delimično, a koji nisu ispunjeni;
- koje su oblasti delovanja visokoškolske ustanove u kvalitativnom smislu zadovoljavajuće, koje su delimično zadovoljavajuće i koje su nezadovoljavajuće.
O izvršenoj analizi iz stava 2. ovog člana recenzent podnosi potkomisiji izveštaj, koji sadrži ocenu kvaliteta visokoškolske ustanove i predlog mera za otklanjanje uočenih slabosti.

Član 8.

Potkomisija utvrđuje činjenice od značaja za donošenje odluke o zahtevu za akreditaciju neposrednim uvidom u rad visokoškolske ustanove, a o dolasku obaveštava visokoškolsku ustanovu petnaest dana pre planiranog dolaska.
Visokoškolska ustanova je dužna da potkomisiji obezbedi sve tražene podatke i slobodan pristup i uvid u nastavni proces i proces upravljanja.
Nakon sprovedenog neposrednog uvida, potkomisija sačinjava izveštaj koji sadrži ocenu kvaliteta visokoškolske ustanove.

Član 9.

Na osnovu izveštaja recenzenata iz člana 7. stav 3. ovog pravilnika i izveštaja potkomisije iz člana 8. stav 3. ovog pravilnika, potkomisija utvrđuje predlog odluke o akreditaciji i dostavlja ga Komisiji u roku od dva meseca od izvršenja neposrednog uvida u rad visokoškolske ustanove.
Uz predlog odluke o akreditaciji dostavljaju se izveštaji iz člana 7. stav 3. i člana 8. stav 3. ovog pravilnika.

Član 10.

Komisija na prvoj sednici nakon prijema predloga odluke o akreditaciji razmatra dostavljeni predlog i donosi odluku o akreditaciji.
Odluka o akreditaciji je doneta ako za nju glasa više od polovine ukupnog broja članova Komisije.
Odlukom Komisije se:
- prihvata zahtev za akreditaciju i izdaje uverenje o akreditaciji;
- odbija zahtev za akreditaciju i donosi rešenje o odbijanju zahteva za akreditaciju.
Komisija može odložiti donošenje odluke o zahtevu za akreditaciju i uputiti visokoškolskoj ustanovi akt upozorenja kojim se konstatuju nedostaci u pogledu ispunjenosti uslova, kvaliteta rada visokoškolske ustanove, odnosno studijskog programa i određuje rok za otklanjanje tih nedostataka, o čemu donosi zaključak.

Član 11.

Protiv rešenja kojim se odbija zahtev za akreditaciju, osnivač ili visokoškolska ustanova može podneti žalbu Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje (u daljem tekstu: Nacionalni savet), u roku od 30 dana od dana prijema rešenja.

Član 12.

Nacionalni savet će odbaciti žalbu kad utvrdi da je nedopuštena, neblagovremena ili podneta od neovlašćenog lica.
Nacionalni savet će odbiti žalbu kad utvrdi da je postupak akreditacije pravilno sproveden i da je rešenje doneto u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom.
Kad Nacionalni savet utvrdi da je u postupku akreditacije bilo propusta, može:
- poništiti rešenje Komisije i sam doneti odluku o zahtevu za akreditaciju na osnovu činjenica koje je utvrdila Komisija;
- poništiti rešenje i naložiti Komisiji da ponovi postupak akreditacije, u celini ili delimično.
U postupku rešavanja po žalbi, Nacionalni savet može tražiti od Komisije dopunu podataka od značaja za donošenje odluke.
Odluka Nacionalnog saveta je konačna.

Član 13.

: