Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 66. stav 3. Zakona o tržištu hartija od vrednosti i drugih finansijskih instrumenata ("Službeni list SRJ", broj 65/2002 i "Službeni glasnik RS", broj 57/2003),
Komisija za hartije od vrednosti donosi

PRAVILNIK

O SADRŽINI I FORMI ZASTUPNIČKE IZJAVE

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 102 od 21. oktobra 2003)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se sadržaj i forma zastupničke izjave i način njenog dostavljanja akcionarima sa pravom glasa.

Član 2.

Zastupnička izjava je pisani dokument kojim se pozivaju akcionari sa pravom glasa u skupštini akcionarskog društva da daju punomoćje određenom licu navedenom u toj izjavi radi zastupanja na redovnim ili vanrednim skupštinama tog društva.
Lice koje namerava da uputi poziv akcionarima da daju punomoćje za zastupanje na skupštini akcionara dužno je da pripremi zastupničku izjavu i da je dostavi tim akcionarima u skladu sa ovim pravilnikom.
Sastavni deo zastupničke izjave je predlog punomoćja i dostavlja se akcionarima sa tom izjavom.

Član 3.

Zastupnička izjava mora sadržati podatke koji omogućavaju akcionarima da odluče o tome da li će punomoćje dati, o licu kome će dati punomoćje, o stepenu ovlašćenja koje daju tom licu i druge bitne podatke koji se odnose na ostvarivanje prava glasa akcionara u skupštini akcionara.
U zastupničkoj izjavi se ne mogu davati podaci koji mogu stvoriti pogrešnu predstavu kod akcionara u pogledu njihovog prava da glasaju na skupštini akcionarskog društva, da budu upoznati sa predlozima odluka koje ta skupština treba da donese, da daju punomoćje, odrede svog punomoćnika po svom izboru, niti se mogu navoditi drugi podaci kojima se ugrožava ostvarivanje prava glasa akcionara.

Član 4.

Zastupničku izjavu priprema i uz obaveštenje o održavanju skupštine akcionara akcionarima dostavlja akcionarsko društvo.
Zastupničku izjavu mogu pripremiti i dostaviti akcionarima i druga pravna ili fizička lica.
Lica koja se predlažu za punomoćnike akcionara u zastupničkoj izjavi mogu biti zaposleni u akcionarskom društvu i druga pravna i fizička lica, osim članova uprave, izvršnog odbora direktora i nadzornog odbora tog akcionarskog društva.

Član 5.

Zahtev za odobrenje zastupničke izjave podnosi se Komisiji za hartije od vrednosti 30 dana pre dostavljanja poziva za održavanje skupštine akcionara i zastupničke izjave akcionarima.
Zahtev sadrži:
1) naziv i sedište, odnosno ime i adresu podnosioca zahteva;
2) naziv i sedište akcionarskog društva;
3) dan održavanja skupštine akcionara;
4) spisak dokumentacije koja se podnosi uz zahtev;
5) ime i prezime,e-maili/ili poštanska adresa i telefonski broj osobe za kontakt sa Komisijom za hartije od vrednosti povodom tog zahteva;
6) datum podnošenja zahteva i potpis podnosioca zahteva, odnosno ovlašćenog lica.
Uz zahtev se dostavlja:
1) kopija rešenja o upisu u sudski registar, odnosno lične identifikacije podnosioca zahteva i lica koja se predlažu za punomoćnike;
2) zastupnička izjava sa predlogom punomoćja;
3) pismena saglasnost lica koje se predlaže za punomoćnika, osim ako isto lice podnosi zahtev za odobrenje zastupničke izjave;
4) dokaz o uplati naknade Komisiji;
5) druga potrebna dokumentacija kojom se dokazuje tačnost podataka iz zastupničke izjave.
Uputstvo o sadržini i formi zastupničke izjave (Prilog 1) štampano je uz ovaj pravilnik i predstavlja njegov sastavni deo.
Uputstvo o sadržini i formi predloga punomoćja (Prilog 2) štampano je uz ovaj pravilnik i predstavlja njegov sastavni deo.

Član 6.

Komisija za hartije od vrednosti rešenjem odobrava zastupničku izjavu ako su u njoj i predlogu punomoćja dati svi potrebni podaci i ako su ti podaci u skladu sa ostalom dostavljenom dokumentacijom.

Član 7.

Komisija za hartije od vrednosti može naložiti zaključkom podnosiocu zahteva za odobrenje zastupničke izjave da pojedine podatke iz te izjave i iz predloga punomoćja izostavi ako takvi podaci mogu stvoriti pogrešnu predstavu kod akcionara u pogledu ostvarivanja njihovog prava glasa.

Član 8.

U okviru datim ovlašćenja, punomoćnik je dužan da zastupa interese akcionara sa pažnjom dobrog privrednika, odnosno dobrog domaćina, i u svemu paziti na interese akcionara - davaoca punomoćja.
Punomoćje dato na osnovu zastupničke izjave važi samo za skupštinu akcionara na koju se ta izjava odnosi i za koju se punomoćje daje i u njemu se navodi skupština akcionara za koju se daje punomoćje.
U zastupničkoj izjavi mora biti navedeno da li je lice koje se predlaže za punomoćnika akcionara u toj izjavi predložila uprava akcionarskog društva.
Kad uprava akcionarskog društva daje predlog za punomoćnika, u zastupničkoj izjavi mora biti navedeno pravo akcionara da umesto predloženog lica navede kao punomoćnika drugo lice, kao i pravo da ne odredi punomoćnika.
U zastupničkoj izjavi akcionari moraju biti upoznati sa dnevnim redom skupštine akcionara i upozoreni da u punomoćju treba:
1) da odrede stepen ovlašćenja punomoćnika i preciziraju o kojim odlukama predloženim za skupštinu akcionara punomoćnik može da glasa;
2) da daju instrukcije u pogledu načina na koji punomoćnik treba da glasa po pojedinim predlozima odluka i drugim pitanjima.
Izuzetno od stava 5. ovog člana, zastupničkom izjavom može se predvideti da punomoćnik može glasati i bez instrukcija o načinu glasanja, ako je u toj izjavi jasno naveden način na koji će punomoćnik po pojedinim pitanjima glasati i dato obrazloženje za takav način glasanja.
U zastupničkoj izjavi mora se navesti pravo akcionara da može po svojoj volji suziti ili opozvati dato punomoćje.

Član 9.

Punomoćje dato na osnovu zastupničke izjave prestaje:
1) završetkom skupštine akcionara za koju je dato;
2) opozivom punomoćja;
3) prenosom akcija na novog vlasnika;
4) prestankom ili smrću punomoćnika ili lica koje ga je dalo.

Član 10.

Tekst zastupničke izjave se objavljuje na srpskom jeziku i štampa u jednom od standardnih formata, na stranicama formata A4.
Zastupničku izjavu overava i potpisuje podnosilac zahteva za odobrenje te izjave, odnosno potpisuje i overava lice odgovorno za zastupanje