Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

Na osnovu člana 62. stav. 1. Zakona o kulturnim dobrima ("Službeni glasnik SRS", br. 71/94),
Ministar kulture donosi

PRAVILNIK

O REGISTRIMA UMETNIČKO-ISTORIJSKIH DELA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 35/96)

Član 1.

Ovim pravilnikom propisuje se koji se podaci upisuju u registar, na koji način se vodi registar i centralni registar umetničko-istorijskih dela, koja se dokumentacija o umetničko-istorijskim delima obrazuje i čuva uz registre, kao i način na koji se umetničko-istorijska dela upisuju u registre.

Član 2.

Registar umetničko-istorijskih dela (u daljem tekstu: registar) i centralni registar umetničko-istorijskih dela (u daljem tekstu: centralni registar) vode se po vrstama umetničko-istorijskih dela, i to za umetnička dela i istorijske predmete u oblasti: arheologije, numizmatike, likovne umetnosti, istorije, etnografije, primenjene umetnosti, prirode i njenog razvitka i nauke i tehnike.

Član 3.

Registar vodi muzej koji vrši delatnost zaštite umetničko-istorijskih dela na teritoriji na kojoj se nalaze umetničko-istorijska dela koja se upisuju u registar.
Narodni muzej u Beogradu vodi centralni registar po vrstama umetničko-istorijskih dela.

Član 4.

Registar se vodi u vidu knjige.
Knjiga registra obrazuje se tako što se podaci o umetničko-istorijskim delima, po vrstama ovih dela, upisuju u inventarske kartone, koji se mehanografski umnožavaju na listovima veličine 42x32 cm, a ovi listovi se, označeni rednim brojem od 1. do 200, povezuju jemstvenikom u knjigu sa tvrdim koracima.
Redni broj registra upisuje se u gornjem levom uglu umnoženog inventarskog kartona, a redni broj centralnog registra, koji označava Narodni muzej u Beogradu, u gornjem desnom uglu ovog kartona.
Na naslovnoj strani korica knjige registra unosi se naziv registra, broj knjige registra, naziv i sedište muzeja koji vodi registar.
Direktor muzeja svojim potpisom i pečatom muzeja overava obrazovanje registra.
Uz registar čuva se i dokumentacija o nabavci umetničko-istorijskog dela, na osnovu koje su izvršeni upisi u inventarski karton i registre.

Član 5.

Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti arheologije upisuju se u inventarski karton na obrascu IKA-1/1 formata 23x23 cm.
Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti numizmatike upisuju se u inventarski karton na obrascu IKN-2/1 formata 23x23 cm.
Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti likovne umetnosti upisuju se u inventarski karton na obrascu IKL-3/1 formata 23x23 cm.
Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti istorije upisuju se u inventarski karton na obrascu IKI-4 formata 23x23 cm.
Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti etnografije upisuju se u inventarski karton na obrascu IKE-5 formata 23x23 cm.
Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti primenjene umetnosti upisuju se u inventarski karton na obrascu IKPU-6 formata 23x23 cm.
Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti prirode i njenog razvitka upisuju se u inventarski karton na obrascu IKP-7 formata 21x29,5 cm.
Podaci o umetničko-istorijskom delu u oblasti nauke i tehnike upisuju se u inventarski karton na obrascu IKT-8 formata 23