Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 103. Zakona o osnovnim pravima boraca, vojnih invalida i porodica palih boraca ("Službeni list SRJ", br. 24/98 i 29/98), savezni ministar za rad, zdravstvo i socijalnu politiku propisuje

PRAVILNIK

O RADU LEKARSKIH KOMISIJA U POSTUPKU ZA OSTVARIVANjE PRAVA PO ZAKONU O OSNOVNIM PRAVIMA BORACA, VOJNIH INVALIDA I PORODICA PALIH BORACA

(Objavljen u "Sl. listu SRJ", br. 37 od 27. jula 1998)

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se način rada lekarskih komisija koje u postupku rešavanja o pravima po Zakonu o osnovnim pravima boraca, vojnih invalida i porodica palih boraca (u daljem tekstu: Zakon) daju nalaz i mišljenje o procentu vojnog invaliditeta, oštećenjima organizma na osnovu kojih se ostvaruje pravo na ortopedski dodatak, pravo na dodatak za nego i pomoć, pravo na ortopedska i druga pomagala, pravo na putničko motorno vozilo, o činjenici da li je bolest u uzročnoj vezi sa vršenjem vojne službe, kao i o nesposobnosti za privređivanje i koje daju mišljenje o verovatnoći da je nastala promena od uticaja na utvrđeni procent vojnog invaliditeta.

Član 2.

Nalaz i mišljenje na osnovu koga nadležni organ utvrđuje vojni invaliditet, rešava o pravu na ortopedski dodatak, pravu na dodatak za negu i pomoć, pravu na ortopedska i druga pomagala i pravu na putničko motorno vozilo i na osnovu koga utvrđuje nesposobnost za privređivanje i činjenicu da li je bolest u uzročnoj vezi sa vršenjem vojne službe, daju:
1) nadležnom organu koji rešava o pravima po Zakonu u prvom stepenu - lekarska komisija iz člana 83. stav 1. Zakona (u daljem tekstu: lekarska komisija u prvostepenom postupku);
2) nadležnom organu koji rešava o pravima po Zakonu u drugom stepenu - lekarska komisija iz člana 83. stav 2. Zakona (u daljem tekstu: lekarska komisija u drugostepenom postupku).
Nadležnom organu koji rešava o pravima po Zakonu u prvom stepenu kada rešava o zahtevu vojnog invalida za utvrđivanje novog procenta vojnog invaliditeta, mišljenje o verovatnoći da je nastala promena od uticaja na utvrđeni procent vojnog invaliditeta daje posebna lekarska komisija iz člana 90. stav 4. Zakona.

Član 3.

Nalaz i mišljenje o procentu vojnog invaliditeta lekarske komisije daju na osnovu Pravilnika o utvrđivanju procenta vojnog invaliditeta ("Službeni list SRJ", br. 37/98) i prema načelima medicinske nauke.

Član 4.

Nalaz i mišljenje o oštećenju organizma na osnovu koga vojni invalidi imaju pravo na ortopedski dodatak, lekarske komisije daju na osnovu Pravilnika o oštećenjima organizma po osnovu kojih vojni invalid ima pravo na ortopedski dodatak i razvrstavanju tih oštećenja u stepene ("Službeni list SRJ", br. 37/98), a u skladu sa odredbama Pravilnika o utvrđivanju procenta vojnog invaliditeta ("Službeni list SRJ", br. 37/98).

Član 5.

Nalaz i mišljenje o oštećenju organizma na osnovu kojih vojni invalidi odIdoIVgrupe imaju pravo na dodatak za negu i pomoć i stepenu tog dodatka u koji se vojni invalid razvrstava, lekarske komisije daju na osnovu Pravilnika o medicinskim indikacijama za razvrstavanje vojnih invalida u stepene dodatka za negu i pomoć ("Službeni list SRJ", br. 37/98).

Član 6.

Nalaz i mišljenje o postojanju oštećenja organizma na osnovu koga vojni invalidIgrupe ima pravo na putničko motorno vozilo, lekarske komisije daju na osnovu Pravilnika o oštećenjima organizma po osnovu kojih vojni invalid ima pravo na putničko motorno vozilo i vrsti motornog vozila ("Službeni list SRJ", br. 37/98).

Član 7.

Nalaz i mišljenje o potrebi vojnog invalida za ortopedskim i drugim pomagalima lekarske komisije daju na osnovu propisa kojim se uređuju medicinske indikacije na osnovu kojih vojni invalid ima pravo na ortopedska i druga pomagala, vrsti i rokovima trajanja pomagala i načinu ostvarivanja tog prava.

Član 8.

Nalaz i mišljenje o nesposobnosti za privređivanje članova porodice (čl. 30. i 36. Zakona) lekarske komisije daju prema načelima medicinske nauke, uzimajući u obzir zanimanje i godine života pregledanog lica i druge okolnosti od značaja za donošenje pravilnog rešenja.

Član 9.

Lekarske komisije daju nalaz i mišljenje samo kad rade u punom sastavu, većinom glasova svojih članova.
Član lekarske komisije koji se ne slaže sa mišljenjem većine daje izdvojeno mišljenje sa obrazloženjem.

Član 10.

Lekarske komisije daju svoj nalaz i mišljenje na obrascima br. 1. i 2. i 3. u tri primerka, koji su odštampani uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.
Nalaz i mišljenje lekarskih komisija treba da bude potpun, jasan i dovoljno obrazložen i da sadrži sve činjenice i okolnosti koje su sa medicinskog stanovišta od značaja za donošenje pravilnog rešenja.
Obrazloženje lekarske komisije će se smatrati potpunim ako je u njemu navedeno da je u pitanju lakši, srednji, izraženi, teži ili najteži oblik, odnosno stepen oštećenja i sl., uz navođenje odgovarajuće odredbe Pravilnika o utvrđivanju procenta vojnog invaliditeta.

Član 11.

Lekarska komisija u prvostepenom postupku daje nalaz i mišljenje na zahtev nadležnog organa koji rešava o pravima po Zakonu u prvom stepenu, a lekarska komisija u drugostepenom postupku - na zahtev nadležnog organa koji rešava o pravima po Zakonu u drugom stepenu.
Po zahtevu iz stava 1. ovog člana lekarska komisija je dužna da se u nalazu i mišljenju izjasni o činjenicama i okolnostima navedenim u zahtevu imajući u vidu i dokumentaciju priloženu spisima predmeta lica o čijem se pravu rešava, koji se dostavljaju uz zahtev.

Član 12.

Posebna lekarska komisija daje mišljenje o verovatnoći da je nastala promena od uticaja na utvrđeni procent vojnog invaliditeta na zahtev nadležnog organa koji rešava o pravima po Zakonu u prvom stepenu, uz koji se dostavljaju i spisi predmeta lica koje je podnelo zahtev za utvrđivanje novog procenta vojnog invaliditeta.

Član 13.

Lekarska komisija u prvostepenom postupku daje nalaz i mišljenje u smislu čl. 3. do 7. ovog pravilnika na osnovu neposrednog pregleda lica za koje se utvrđuje procent vojnog invaliditeta, oštećenje organizma na osnovu koga ima pravo na ortopedski dodatak ili dodatak za negu i pomoć i stepen tih dodataka, odnosno pravo na putničko motorno vozilo, i kod koga se utvrđuje nesposobnost za privređivanje, kao i na osnovu medicinske i druge dokumentacije koja je od uticaja za utvrđivanje tih činjenica.

Član 14.

Lekarska komisija u drugostepenom postupku daje nalaz i mišljenje, po pravilu, na osnovu neposrednog pregleda lica iz člana 12. ovog pravilnika i na osnovu medicinske i druge dokumentacije pribavljene u prvostepenom postupku. Ta komisija može nalaz i mišljenje dati i bez neposrednog pregleda lica ako nađe da takav pregled nije potreban.
O oštećenju organizma na osnovu koga vojni invalidi odIdoIVgrupe imaju pravo na dodatak za negu i pomoć i stepenu tog dodatka lekarska komisija u drugostepenom postupku daje nalaz i mišljenje po izvršenom pregledu vojnog invalida.
Ako lekarska komisija u drugostepenom postupku nađe da je dokumentacija lekarske komisije u prvostepenom postupku nepotpuna, izvršiće neposredno dopunu medicinske dokumentacije.

Član 15.

Posebna lekarska komisija daje mišljenje o verovatnoći da je nastupila promena od uticaja na utvrđeni procent vojnog invaliditeta na osnovu mišljenja lekara-specijaliste, koje vojni invalid podnosi uz zahtev za utvrđivanje novog procenta vojnog invaliditeta, i na osnovu postojeće medicinske dokumentacije u predmetu vojnog invalida.

Član 16.

Za lice koje se nalazi na lečenju u stacionarnoj zdravstvenoj organizaciji, lekarske komisije mogu dati mišljenje na osnovu nalaza i izveštaja (dijagnoze, istorije bolesti i sl.) te organizacije.

Član 17.

Lice koje zbog zdravstvenog stanja duže vreme nije sposobno da putuje može, na predlog nadležnog organa biti pregledano u svom stanu. Pregled vrši lekar - član lekarske komisije. U takvom slučaju lekarska komisija daje nalaz i mišljenje na osnovu nalaza i izveštaja lekara - člana komisije koji je izvršio pregled.

Član 18.

Nalaz i mišljenje u smislu čl. 3. do 7. ovog pravilnika za lice koje ima prebivalište u inostranstvu lekarska komisija daje na osnovu pregleda, dijagnoze i izveštaja lekara odgovarajuće specijalnosti ili izveštaja zdravstvene organizacije.
Ako lice iz stava 1. ovog člana koje je podnelo zahtev za ostvarivanje prava po Zakonu boravi u Saveznoj Republici Jugoslaviji, nadležni organ će ga, na njegov zahtev, uputiti na pregled lekarskoj komisiji odmah, odnosno na njenu prvu sednicu.
Lekarska komisija je dužna da odmah po izvršenom pregledu dostavi nalaz i mišljenje nadležnom organu koji je uputio na pregled lice iz stava 2. ovog člana.

Član 19.

Ako lekarska komisija nađe da je za davanje nalaza i mišljenja potrebno da lice bude pregledano u specijalističkoj zdravstvenoj organizaciji ili podvrgnuto detaljnijem medicinskom ispitivanju, uputiće ga u odgovarajuću zdravstvenu organizaciju.

Član 20.

Nalaz lekarske komisije naznačuje se medicinskim izrazom, a kad je to moguće i srpskim jezikom, a na područjima na kojima žive nacionalne manjine i na drugom jeziku koji je u službenoj upotrebi.

Član 21.

Procent vojnog invaliditeta označuje se brojem i slovima, uz navođenje odgovarajućih odredbi Pravilnika o utvrđivanju procenta