Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


Na osnovu člana 15. stav 2. Zakona o Državnom veću tužilaca (,,Službeni glasnik RS", broj 116/08)
Državno veće tužilaca na sednici održanoj 18. avgusta 2010. godine donelo je

PRAVILNIK

O RADU IZBORNE KOMISIJE DRŽAVNOG VEĆA TUŽILACA

(Objavljen u "Sl. glasniku RS", br. 59 od 23. avgusta 2010, 2/11)

I. SASTAV, IMENOVANjE I POLOŽAJ ČLANOVA IZBORNE KOMISIJE

Član 1.

Ovim pravilnikom uređuje se sastav, obrazovanje i način rada Izborne komisije Državnog veća tužilaca (u daljem tekstu: Izborna komisija), kao i postupak predlaganja kandidata za izborne članove Državnog veća tužilaca (u daljem tekstu: Veće) iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca.

Član 2.

Izborna komisija, kao stalno radno telo Veća, organizuje i sprovodi postupak predlaganja kandidata za izborne članove Veća iz reda javnih tužilaca sa stalnom funkcijom i zamenika javnih tužilaca sa stalnom funkcijom u skladu sa zakonom i ovim pravilnikom.

Član 3.

Izborna komisija se sastoji od predsednika i četiri člana i njihovih zamenika.
Za predsednika i člana Izborne komisije i njihove zamenike, može biti biran javni tužilac i zamenik javnog tužioca koji obavlja stalnu javnotužilačku funkciju.
Mandat članovima Izborne komisije traje pet godina, uz mogućnost ponovnog izbora.

Član 4.

Članovi Veća ne mogu istovremeno biti članovi i zamenici članova Izborne komisije.
Predsednik, članovi Izborne komisije i njihovi zamenici imaju pravo da glasaju za kandidate za izborne članove Veća iz reda javnih tužilaca sa stalnom funkcijom i zamenika javnih tužilaca sa stalnom funkcijom.
Članovi Izborne komisije ne mogu se kandidovati za izborne članove Veća.

Član 5.

Predsednika Izborne komisije, u slučaju sprečenosti da učestvuje u radu Izborne komisije, zamenjuje član Izborne komisije koga on ovlasti.
Svaki član Izborne komisije ima svog zamenika, koji ima ista prava i odgovornosti kao i član koga zamenjuje.
Člana Izborne komisije, u slučaju sprečenosti da učestvuje u radu Izborne komisije, zamenjuje njegov zamenik.
Pravo glasa u Izbornoj komisiji ima predsednik i član ili, u odsustvu člana, njegov zamenik.

Član 6.

Veće bira predsednika i članove Izborne komisije i njihove zamenike iz reda javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca na stalnoj javnotužilačkoj funkciji.
Veće, pre donošenja odluke o izboru, pribavlja pismenu saglasnost javnog tužioca i zamenika javnog tužioca za izbor za predsednika i člana Izborne komisije i njihovih zamenika.

Član 7.

Predsedniku i članovima Izborne komisije i njihovim zamenicima dužnost prestaje na lični zahtev, po isteku perioda na koji su birani, prestankom javnotužilačke funkcije, ako im je konačnom odlukom izrečena disciplinska sankcija ili razrešenjem.
Predsednik i članovi Izborne komisije i njihovi zamenici kojima je istekao mandat, ostaju na dužnosti do imenovanja novih članova.

Član 8.

Predsednik, članovi Izborne komisije i njihovi zamenici udaljuju se sa dužnosti u Izbornoj komisiji ako je doneta odluka o njihovom udaljenju sa javnotužilačke funkcije.
Odluku o udaljenju sa dužnosti predsednika, člana Izborne komisije ili njegovog zamenika donosi Veće.
Odlukom iz stava 2. ovog člana određuje se i član Izborne komisije koji zamenjuje člana Izborne komisije koji je udaljen sa dužnosti.

Član 9.

Predsednik, članovi Izborne komisije i njihovi zamenici ne mogu biti lica koja su međusobno srodnici po pravoj liniji bez obzira na stepen srodstva, u pobočnoj liniji zaključno sa trećim stepenom srodstva, a u tazbinskom srodstvu zaključno sa drugim stepenom srodstva, kao ni bračni drugovi i lica koja su u međusobnom odnosu usvojioca i usvojenika.

Član 10.

Izborna komisija je samostalna i nezavisna u svom radu i radi na osnovu zakona i propisa donetih na osnovu zakona.
Izborna komisija donosi odluke većinom glasova svih članova. Smatraće se da je predlog odluke odbijen ako ne dobije većinu glasova.
Za svoj rad Izborna komisija odgovara Veću, koji obezbeđuje uslove za njen rad.
Visinu naknade za rad predsednika i članova Izborne komisije i njihovih zamenika utvrđuje Veće.
Sva javna tužilaštva dužna su da pružaju pomoć Izbornoj komisiji i da joj dostavljaju podatke potrebne za rad.

Član 11.

Izborna komisija ima okrugli pečat, prečnika 32 mm, s malim grbom Republike Srbije u sredini, oko koga je koncentričnim krugovima na srpskom jeziku, ćiriličkim pismom, ispisan tekst: "Republika Srbija - Izborna komisija Državnog veća tužilaca - Beograd".

Član 12.

Rad Izborne komisije je javan.
Javnost rada Izborne komisije ostvaruje se održavanjem konferencija za medije, izdavanjem saopštenja u sredstvima javnog informisanja i objavljivanjem saopštenja na veb stranici Veća.
Javni tužilac i zamenik javnog tužioca imaju pravo da zatraže informacije o radu Izborne komisije.
O svakoj sednici Izborne komisije vodi se zapisnik, koga potpisuju predsednik i zapisničar.
Izborna komisija podnosi izveštaj o svom radu Veću, po okončanju izbornog postupka i uvek kada Veće to zatraži.

II. RAZREŠENjE PREDSEDNIKA, ČLANA I ZAMENIKA ČLANA IZBORNE KOMISIJE

Član 13.

Predsednik, član ili zamenik člana Izborne komisije se razrešava dužnosti pre isteka vremena na koje je biran ako dužnost ne vrši u skladu sa Ustavom i zakonom i ako bude osuđen za krivično delo na bezuslovnu kaznu zatvora, odnosno za krivično delo koje ga čini nedostojnim za vršenje dužnosti predsednika, odnosno člana ili zamenika člana Izborne komisije.

Član 14.

Inicijativu za razrešenje dužnosti predsednika, odnosno člana ili zamenika člana Izborne komisije može podneti svaki javni tužilac i zamenik javnog tužioca, član Izborne komisije ili Veća.

Član 15.

Veće će u roku od sedam dana po prijemu inicijative oceniti verovatnost razloga zbog kojeg se razrešenje traži.
Ako oceni, na osnovu priloženih dokaza, da razlozi za razrešenje nisu učinjeni verovatnim, Veće će pismeno obavestiti podnosioca da inicijativa nije prihvaćena.

Član 16.

Ukoliko prihvati inicijativu, Veće u roku od 15 dana od prijema inicijative donosi odluku o pokretanju postupka razrešenja, o čemu pismeno obaveštava podnosioca inicijative i Izbornu komisiju.
Predsedniku, odnosno članu ili zameniku člana Izborne komisije će se omogućiti da se izjasni o svim navodima od značaja za donošenje odluke o razrešenju, kao i o priloženim dokazima.
Odlukom o pokretanju postupka može se izreći mera udaljenja do okončanja postupka za razrešenje.

Član 17.

Odluku o razrešenju Veće donosi u roku od 30 dana od dana pokretanja postupka.

III. BIRAČKI SPISAK

Član 18.

Izborna komisija vodi birački spisak.
Birački spisak je javna isprava.
Birački spisak je jedinstven i stalan i redovno se ažurira.
Javni tužilac i zamenik javnog tužioca imaju pravo uvida u birački spisak i pravo da zahtevaju njegove ispravke (upis, brisanje, izmenu ili dopunu biračkog spiska).
Predsednik Izborne komisije, na zahtev javnog tužioca i zamenika javnog tužioca ili po službenoj dužnosti, donosi rešenje o ispravci biračkog spiska.
Protiv rešenja iz stava 5. ovog člana